13 Mayıs 2003 23:41

Clooney Türk Gazeteciye Patladı!

Berlin Film Festivali birbirinden iddialı filmlerin yarıştığı Altın ve Gümüş Ayı heyecanı ve Hollywood ile bağımsız sinemanın yaratıcılarının boy gösterdiği vitrini ile devam ediyor. Steven Soderbergh'in Stanislav Lem'in ünlü romanından uyarladığı Solaris filminin gösteriminin ardından düzenlenen basın toplantısında, bir Türk gazetecinin filme dair eleştiriyle karışık sorusu, Soderbergh'in ortağı ve filmin oyuncusu George Clooney'i baştan çıkardı. Eleştirilere alışık olmadığı hissedilen oyuncu, Ahmet Boyacıoğlu'nun filmi sıkıcı bulduğunu açıklamasının ardından sinirle karışık ilginç cevaplar verdi.Avrupa Filmleri Festivali ve Ankara Sinema Derneği'nin başkanlığını yürüten Boyacıoğlu, Solaris'in yönetmeni Steven Soderbergh, George Clooney ve filmin kadın oyuncusu Natascha McElhone'un katıldığı basın toplantısında, filme dair düşüncelerini bir soruyla iletmek için mikrofonu eline aldığında olan olmuş. "Şu ana kadar her şey çok eğlenceli gidiyor, ancak ben çok net bir soru sormak istiyorum. Filminizden memnun musunuz, çünkü ben oldukça sıkıcı buldum" şeklinde bir yorum karşısında, filmin yönetmeni ve bayan oyuncusu saygılı ve zekice cevaplar verirken, adeta patlayan Clooney şöyle konuştu:"Beni yardın be adam. Sen sadece ayağa kalkıp kendini göstermek ve çirkin bir şeyler söylemek istedin. Ne ahmakça. Emin ol ciddiyim. Herhalde sen de bir sürü film çekiyorsun. Bir film hakkında konuşmadan önce neler yapabildiğini görmek isterdim." Clooney'in bu cevabının ardından salonda bulunan medyanın, olayı dünya basınına yansıtmakta gecikmediğini kaydedelim. Genel anlamda bir hayal kırıklığı olarak değerlendirilen Solaris, daha önce Rus Sinemasının dev yönetmeni Andrey Tarkovski tarafından beyazperdeye uyarlanmıştı. Film, ortalamanın çok üzerinde bir yapım olmasına rağmen, kitabın ruhunu çok iyi yansıtmamakla ve uzunluğu nedeniyle sıkıcı olmakla eleştirilmişti. Ancak bilim kurgu takipçilerinin ve yönetmenin sadık izleyicilerinin toz kondurmadığı yapıt, izlenmesi zor bir film olarak kabul edilmektedir. Soderbergh'in filminin de sıkıcı bulunması, kitabın beyazperdeye aktarılmasının güçlüklerini çağrıştırıyor bir kez daha.Yine de filmin ülkemizde kısa bir süre sonra vizyona gireceğini hatırlatarak, merakımızı sıcak tutmakta yarar var diyoruz.Önbakış: Berlin 2003'e 3 Kala, Beyazperde Orada Sinemasal'ı için tıklayın...
Yorumlar
  • Neden herkes karşı çıktı anlayabilmiş değilim !?!?Ahmet bey düşüncesini açık ve net bir soru sorarak açık ve net bir şekilde belirtmiş :)Her neyse, ben de bir soru sorucağım : Soderbergh ve McElhone neden Clooney gibi patlamamışlar ?

  • Neden herkesin karşı çıktığını anlayamadım ?! Mr. Boyacıoğlu düşüncesini açık ve net bir soru sorarak açık ve net bir şekilde belirtmiş :)Herkes karşı çıkmış ama Mr. Sodenberg ve de Mrs. McElhone gayet sakin bir şekilde cevap vermişler !

  • e yani clooney abi haklı. bizim türk arkadaş gitmiş adamın oyunculuk damarına basmış. kimse BEN FİLMİ SIKICI BULDUM! diyen birine, ölemi çok afedersiniz yönetmen yapımcılar ve kendi adıma özür dilerim bi daha ki sefere sana sorarız demicek ya... bence clooney haklı öle bi yerde ne kadar sıkıcı bulsada zart diye kalkıp BENİM GÖRÜŞÜM BU işte varmı itirazın dersen böle oturursun...

  • ben clooney olsaydım aynı tepkiiiyi verirdim ..

  • BlueHeat arkadaşa katılmamak elde değil. Orada değildik, neler olduğunu kesin bilmemiz mümkün değil ama olay hakkında bugüne kadar okuduklarımdan anlaşıldığı kadarı ile sevgili vatandaşımız sırf sivrilik olsun diye bir yorum yapmış ve cevabını alıp kıçüstü oturmuş. Bir film eleştirisi ayaküstü yapılmaz, hele ki hem film ekibinin hem de bir sürü gazetecinin bulunduğu bir toplantıda çıkıp film hakkında tek kelimelik bir olumsuz fikir beyan edersen başına gelecek olan budur. Eğer adamla yüz yüze bir röportaj yapıyor olsan, orada film hakkındaki eleştirilerini istediğin gibi anlatırsın, o da sana kendi fikirlerini söyler. Ama böyle damdan düşer gibi "sıkıcı buldum" dersen karşındaki adam da kendini sana kibar davranmak zorunda hissetmeyebilir. Soderbergh ve McElhone naif insanlarmış ki aynı tepkiyi göstermemişler.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir