25 Eylül 2009 10:12

Coolperde!

İstanbul Modern Sinema, 8-31 Ocak tarihleri arasında, Robert Mitchum ve Cool'un Doğuşu başlıklı bir program sunuyor...

İstanbul Modern Sinema, 8-31 Ocak tarihleri arasında, sinema eleştirmenleri Fatih Özgüven ve Yeşim Tabak'ın küratörlüğünde "Robert Mitchum ve Cool'un Doğuşu" başlıklı bir program sunuyor."Cool'un sadece stille ilgili değil, hayatla ilgili bir tarz" olduğunu vurgulayan Fatih Özgüven ve Yeşim Tabak, "cool" kavramını şöyle açıklıyorlar: "Her şeyi görmüş geçirmiş olmak, ama bunu umursamamak. Şıklık, ama bunu mevzu etmemek. Tepki vermemenin teatralliği. Kayıtsızlık ve tavır almak, espriyle ciddiyet. Belanın püsküllüsüne talip olmak ve şikâyet etmemek. Sinema, cool karakterlerin doğal mekânıdır. Hem de henüz cool lafının ayağa düşmediği zamanlardan başlayarak." İstanbul Modern Sinema, 8 Ocak Perşembe gününden başlayarak sunacağı "Robert Mitchum ve Cool'un Doğuşu" başlıklı program kapsamında, Robert Mitchum'un bir elinin parmaklarında "nefret", diğerininkilerde "sevgi" yazan psikopat vaizi oynadığı, Charles Laughton'ın 1955 yapımı "Caniler Avcısı"; kandırılmanın zevkini kabul edecek kadar dürüst, tuzağa düşünce sakin kalacak kadar soğukkanlı Jeff Bailey rolünü üstlendiği Jacques Tourneur'un 1947 yapımı "Darağacımı Yükseğe Kur" ve cool'luğuyla dalga geçtiği Jim Jarmusch'un 1995 yapımı "Ölü Adam" isimli filmleri gösterilecek. Programda ayrıca sinemanın en cool kadını Marlene Dietrich'in baştan çıkarıcılığı her an hicveden, erkekleri parmağında oynatan, tarihin en büyük casusu olma masalını umursamayan cool bir femme fatale olduğu, Josef von Sternberg'in 1931 yapımı "Ajan X27", Godard gibi kara gözlükler takan, filtresiz sigaralar içen, iki paralık bir gangster Jean Paul Belmondo'lu Jean-Luc Godard'ın 1960 yapımı "Serseri Âşıklar", Jim Jarmusch'un, amaçsızlığın bir kuşak için daha, cool bir amaca dönüşmesini anlattığı 1980 yapımı ilk filmi "Sürekli Tatil", Mick Jagger ile James Fox'un birbirlerinin içinden geçtiği Nicolas Roeg ve Donald Cammell'ın 1970 yapımı "Performance" isimli filmleri gösterime sunulacak.
Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  • Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu

   Latin yıldız Jennifer Lopez, son filmi Second Act’te yer alan sevişme sahneleriyle ilgili konuştu: “Bunu uzun zamandır yapıyorum.”

  • Bird Box’tan ikinci fragman geldi Bird Box’tan ikinci fragman geldi

   Oscar ödüllü Sandra Bullock’un başrolünü üstlendiği, Netflix yapımı Bird Box’tan ikinci fragman geldi.

  • Rocky Balboa’yla efsane yükseliyor Rocky Balboa’yla efsane yükseliyor

   Michael B. Jordan, üç kez Oscar adayı Sylvester Stallone ve Tessa Thompson’ın ilk filmdeki rollerine geri döndüğü, Adonis Creed’in hikayesinin bu yeni bölümünde, genç boksörün yeni kavuştuğu şöhret, aile, babasının mirası ve şampiyon olmak için sürekli mücadelesi söz konusuyken, ringde ve ring dışındaki hayatı anlatılıyor.

  • ‘Araf 2’ için geri sayım başladı ‘Araf 2’ için geri sayım başladı

   2006 yılında vizyona giren Biray Dalkıran’ın yazıp yönettiği korku gerilim filmi “Araf”; 12 yıl aradan sonra geri dönüyor.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir