21 Aralık 2009 11:46

Dabbe 2'nin Sesleri İçin Patent Başvurusu!

25 Aralık'ta vizyona girecek D@bbe 2 filminde kullanılan ürkütücü sesler için filmin yönetmeni Hasan Karacadağ patent başvurusu yapıyor…

Bu Cuma vizyona girmesi merakla beklenen d@bbe 2 filminin korku sahneleri için ıssız yerlerde kaydedilen ve kaynağı bilinmeyen düşük frekanslı sesleri modifiye ederek ekleyen yönetmen Hasan Karacadağ, geçtiğimiz gün filmin Dolby sesli deneme kopyasını izlerken seslerden etkilenip filme ara vermek zorunda kaldı. İnsan kulağının duyma sınırı altındaki seslerin korku sahnelerini bilinçaltına kazıdığına ve duyulamayan aralıktaki seslere insan beyninin kendiliğinden görüntü ekleyebileceğini belirten Hasan Karacadağ, bu yöntemi ilerde de kullanacağını belirtti. İzleyicinin filmi izlerken bu sesler sayesinde filmde olmayan bir görüntüyü beyni aracılığıyla oluşturabileceğini ve bu durumun filmin korku etkisini artıracağını düşünen Hasan Karacadağ filmi izledikten sonra düşüncesinin doğrulandığını gördü. Bu yöntemin dünyada ilk defa d@bbe 2'de kullanıldığını belirten Karacadağ, yöntemin teknik detayları hakkında bilgi vermeyeceğini ve Türk Patent Enstitüsü'ne başvurarak patent alacağını söyledi.Filmdeki dabbe'tül arz sahnelerinde kullanılan ve özel yöntemlerle elde edilen ürpertici sesleri sadece sinema izleyicileri duyabilecek. Dabbe'tül arz sahnelerinde kullanılmak üzere gece yarısından sonra ıssız yerlerde uzun süreli ses kayıtları yapıldı. Low Frequency Recording (LFR) yöntemiyle duyma sınırı altında kalan kaynağı bilinmeyen garip fısıltılara ve inleme seslerine benzer titreşimler için ayrı bir ses kanalı açılarak kurguya dahil edildi. d@bbe 2, Özen Film'in dağıtımıyla 25 Aralık 2009'da, yaklaşık 200 kopya olarak vizyona girecek.d@bbe 2 FİLMİN KONUSU:Kıyamet Saati Yaklaşıyor… İnternet yoluyla tüm dünyaya hızla yayılan ve her eve giren Dabbe, ona eşlik eden Cinler ve bilinmeyen gölge varlıklar dünyadaki tüm elektromanyetik sistemleri ve interneti ele geçirerek son saldırı için göklerden gelecek bir işareti beklemektedirler. Huzursuz ve tedirgin edici bir İstanbul şafağında göklerde beliren garip ve siyah bulut kümeleri ağır ağır açılırken arkalarına saklanmış olan "DUHAN" az sonra başlayacak kara istilanın ilk işaretidir. Kuran'da Duhan suresinde belirtilen ve aniden göklerden inecek olan ürkütücü kıyamet alameti DUHAN artık yeryüzüne doğru hareket etmeye başlamıştır. İstanbul'da son saatin yaklaştığından habersiz ve kendi dünyalarında sessizce yaşayan bir grup insan, kara bir felaketin arkasına gizlenmiş, sır varlıklarla karşılaşmanın dehşetini yaşayacaklardır. Kıyametin en korkunç alameti olan DUHAN'dan bir kaçış yolu var mıdır?
Yorumlar
  • ben gitmedim daha ama gitcem çok merak ediyorum

  • Sinemania öncelikle sana hiçbirşey açıklamak zorunda değilim. öyle entel gözükme gibi bir enişemde yok, senin var belliki. Ayda 6-8 civarı sinemaya giden biriyim, evimde bluray film arşivim var. Belli bir bilgi ve zevk seviyesine ulaşmış biriyim. Birşey kötüyse kötü derim. Ve bunu kimseye açıklamak zorunda da değilim. O filmi sinemada büyük hayallerle izlemiştim, önyargı yapmadım, bir şans verdim. Ama tek kelimeyle berbattı. NE oyunculuk ne kurgu, ne konu... Konu zaten pulse filminden arak. Biraz kendi kültürümüze uyarlanmış okadar. Sen bunu gidip yok kurana inanmama giib algılıyorsan, o senin kapasitenei gösteriyor zaten. Konusunda dini öğeler olan her filmi beğenmek mi zorundayız? Beğenmedik mi kafiriz ha, vay anam vay, şu mantığa bak. Semum bu filmden kat be kat daha güzeldi. Bundna sonra böyle komik yorumlar yapmada kendini güldürme millete.

  • yilmaz196 saçma deyip işin içinden çıkamazsın.Neden saçma olduğunu bir zahmet yaz.Ha Kurana inanmıyorsan o başka.Sen git o zombi filmlerini izle.Türklerin yaptığı her filme ön yargıyla yaklaşıp yerden yere vurman sana ve senin gibi nicelerine ne kazandırıyor Allah aşkına.Yoksa sen de mi bu şekilde entellektüel olunacağını sanıyorsun?

  • Hollywood un traş korku filmlerinin hiç birinden korkmayan ben Dabbede sabahı zor ettim desem yeridir, ki yönetmen ses konusunda haklı ilk filmde sesler çok etkili idi korkmamda...

  • En iyi komedi filmi desek daha doğru. Saçma sapan bir filmdi ilk film, umarım bu da öyle olmaz.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir