9 Şubat 2016 04:27

Danimarkalı Kız ve terimleri!

Filmden söz ederken bilinmesi gereken terimlere hakim misiniz?

Bu yıl 4 dalda Oscar’a aday gösterilen, başrollerini Oscar ödüllü Eddie Redmayne ve Alicia Vikander’in paylaştığı Tom Hooper yönetmenliğindeki Danimarkalı Kız/Danish Girl filmi ülkemizde 12 Şubat'ta vizyonda. Enteresan ve alışılmadık bir konuya sahip Danimarkalı Kız.Lili Elbe ile Gerda Wagner’ın hayatlarından ilham alan filme sadece dikkat çekici bir aşk hikayesi diyemeyiz doğrusu. Filmde geçen bazı terimlere hakim olsak iyi olacak gibi:

Cisgender (“cis”) – Cinsel kimliği ile ilgili içsel algısı, doğuştan gelen cinsiyetle uyuşan kişidir. “trans-“ ekinin zıt anlamlısıdır.

Transgender (“trans”) – Cinsel kimliği ile ilgili içsel algısı doğuştaki cinsiyetinden farklı olan kişidir. Transgender bir sıfattır, isim değildir.

Dönüşüm –Dönüşüm, trans insanların bedenlerini ve cinsiyet ifadelerini içsel cinsel kimlikleriyle aynı hizaya getirmek için üstlendikleri bir süreçtir. Kişisel, tıbbi ve yasal adımların bazılarını veya hepsini içerir; kişinin ailesine, arkadaşlarına ve iş arkadaşlarına söylemek, farklı giyinmek, hormon tedavisi ve bazen pek çok operasyon. Dönüşümdeki adımlar kişiye göre değişir.

Cinsiyet Onaylama Ameliyatı- Yeniden cinsiyet belirleme ameliyatı için güncel bir terim, bazı trans insanların tıbbi dönüşüm sürecinde geçirdiği bir adım. Bu terminoloji, eski “cinsiyet değiştirme” ifadesine tercih edilir.

Danimarkalı Kız filminde Lili Elbe, cinsel kimliği kadın olmasına rağmen erkek cinsiyeti ile doğmuştu. Kendisi modern terminolojiyi kullanarak transgender bir kadın olarak tanımlanabilir. Bu nedenle Lili’nin dönüşümünden önceki tüm referanslar sınırlıdır; “Lili dönüşümünden önce Einar Wegener olarak yaşamıştır.” Lili’ye erkek olarak hitap etmek hatalı, trans erkek olarak hitap etmek yanlış olacaktır. Çünkü Lili’nin kimliği kadın olarak belirlenmiştir.MELİS ZARARSIZ

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir