16 Aralık 2004 14:47

Darabont 50'lerde Sis'e Girdi

Korkutmayan King hikayeleri ustasından ürkütücü planlar

Frank Darabont, Stephen King hikayelerini beyazperdeye en iyi uyarlayan yönetmenlerden biri olarak tanınır. King'in korku olmayan Esaretin Bedeli, Yeşil Yol gibi hikayelerinden sonra ünlü yönetmen The Mist'i de (Sis) beyazperdeye taşımaya karar verdi.Fangoria'nın bildirdiğine göre Darabont, Sis'i programındaki ilk sıraya almış. ''Sis gerçekten çok korkutucu ve etkileyici bir haikaye'' diyen yönetmen ''Eski geleneklere dönmek istiyorum. Sis'i tıpkı 80'lerdeki gibi çekeceğim. Yani yeni teknolojileri değil eskilerini kullanmak istiyorum. Filmi seyrettiğinizde sanki 50'lerde yapılmış bir film izliyormuş gibi hissetmelisiniz'' açıklamalarıyla Sis'e dört elle sarıldığını belirtti.Darabont filmin senaryosunu yazmaya başlamış bile ancak oyuncu kadrosu hakkında pek fazla düşünmemiş. ''Aslında düşünecek çok fazla ayrıntı da yok. Zaten her zaman beraber çalışmayı tercih ettiğim ve bir çok filmimde rol almış oyuncular var. Kadro diğerlerinden çok farklı olmayacak' diyen yönetmen aklımıza hemen, ikisi de Esaretin Bedeli'nde rol almış JamesWhitmore ve William Sadler'i getirdi. Tabi Darabont'un her filminde yer alan Brian Libby ve Jeffrey DeMum'u da unutmamak lazım.King hayranlarının çok iyi bildiği gibi Sis, ufak bir kasabada geçen kabus dolu bir hikayeydi. Kasabaya aniden basan sisle birlikte devasa yaratıklar gelir ve kokusunu aldıkları her şeyi öldürmeye başlarlar. Süpermarkette mahsur kalmış bir grup insanın tek kurtulma yoluysa bir an evvel kasabadan kaçmaktır.
Yorumlar
  • Tanrım şu ana kadar birtçok King uyarlamsı yapıldı ama inş. Tılsım ve bu hikaye en iyisi olur...Arkdaşlar önce kitabını okumanızı tavsiye ederim

  • Stephen King'in ülkemizde Altınkitaplar yayınevinden çıkan kitabı aslında ilk olarak yayınlandığı ülkede 1986 da çıkmıştı.Kitap sekiz kısa öyküden oluşuyor.Kitaba adını veren ve içlerinde en uzun hikaye olan(yaklaşık 146 sayfa)Sis'i sinemaya uyarlamak için epeyce gecikmiş olabilirler ama hem senarist hem de yönetmen olarak projenin Frank derebont'a ait olması başarılı bir King uyarlaması izleyeceğimizin bir kanıtıdır.Yalnız Derebont bu filmle amacının Sis'in günümüzde değilde sanki 1950'lerde çekilmiş bir film olarak algılanmasını sağlamak.Hikaye bütünüyle olayın geçtiği Maine kasabasındaki bir askeri üsten kaynaklanan korkunç bir faciyayı konu ediniyor.Çıkan fırtına yüzünden tüm kasaba hayatı allak bullak oluyor ve yaratıklar kasabayı sarmaya başlıyor.Kitap da bir baba ve oğlunun böyle bir durumdaki yaşam mücadelelerini anlatıyor.Bana kalırsa film özel efektlerle süslü bir film olamalı.Ama anlaşılan Derebont bu konuda direniyor ve efektleri arka plana atarak daha güçlü bir korku filmi çıkarmayı amaçlıyor.Başarılı olacağına da adım gibi eminim.

  • Yaa bu mükemmel bi haber yaa!...Umarım filmin ba$arısıyla yer yerinden oynar!... ;)))

  • yaşasın.yine iyi bir film geliyor galiba....

  • e okmuştum sis'i... o ne kitaptı yaa!!! inşallah filmi de güzel olur

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir