2 Eylül 2010 00:00

Darth Vader Türkiye'ye geliyor

Dave Prowse dünyada ilk defa yayımlanacak 'Darth Vader Özel Çizgi Roman’ı için Türkiye’ye geliyor.

Star Wars hayranları sıkı durun... Dave Prowse ( Star Wars A New Hope , The Empire Strikes Back , Return Of The Jedi filmlerinde Darth Vader’ı canlandıran İngiliz aktör ) JBC Yayıncılık’ın davetlisi olarak , dünyada ilk defa yayımlanacak Darth Vader Özel Çizgi Roman’ı için düzenlenecek imza günlerine geliyor.

Dünya tanıtımı Türkiye’de başlayacak çizgi roman 7 hikayeyi barındırıyor. Daha çok filmlerde gözükmeyen, anlatılmamış hikayelerden oluşan eser, LucasFilm ve Dark Horse'un en gözde çizerleri ve yazar ekibi tarafından hazırlandı.

İmza Günü Aktiviteleri
3 Eylül Ankara : Lo&Loud Store @ Tunalı Hilmi Caddesi : 13:30
4 Eylül Istanbul : D&R @ Astoria : 12:00
5 Eylül Istanbul : D&R @ Caddebostan Kültür Merkezi : 13:30

EN SEVİLEN 'KÖTÜ' ADAM
Beyazperdenin en 'kötü' karakterlerinden Darth Vader Yıldız Savaşları serisinin orijinal üçlemesi Bölüm IV - Yeni Bir Umut (1977), Bölüm V - İmparator (1980), Bölüm VI - Jedi'ın Dönüşü (1983) ve serinin çekilen son filmi Bölüm III - Sith'in İntikamı (2005) filmlerinde yer alıyor.

Vader, Amerikan Film Enstitüsü tarafından hazırlanmış olan AFI's 100 Year “100 Heroes and Villains” listesinde sinema tarihindeki en önemli üçüncü kötü karakter olarak yer almıştır.

İmparatorluğun gerçek yüzünü yansıtan ve yarı mekanik yarı insan olan Sith Lordu Darth Vader seride gücün kötü yüzünü yansıtıyor.

Dünya’da en çok figür ve hediyelik eşyası satılan sinema kahramanı olan Darth Vader, Yıldız Savaşları serisinin orijinal üçlemesinde Dave Prowse tarafından canlandırıldı.

TÜM DÜNYA ONU O ROLLE TANIDI

1 Temmuz 1935 tarihinde İngiltere’de dünyaya gelen David Prowse, küçük yaşta başladığı vücut geliştirme sporunun meyvelerini 1962 yılında toplamaya başladı. Ağırlık kaldırma şampiyonu unvanını 1964’e kadar elinde bulundurduktan sonra Tokyo olimpiyatları için takıma alınmaması üzerine zorunlu olarak emekliye ayrıldı.

Kendisini Britanya’nın En Güçlü adamı olarak lanse ederek, Crystal Palace’taki National Sports Centre’da yöneticilik yapmaya başladı. Ardından da kendi spor salonunu açtı.

Televizyonla ilk tanışması 1967'de Casino Royale filmi ile oldu. Ardından “A Clockwork Orange”, “Horror of Frankenstein” gibi kült yapımların yanında BBC efsanelerinden sayılan “Doctor Who”, “Hitchhiker’s Guide to the Galaxy” gibi dizilerde küçük rollerde yer aldı.

“Kariyerimdeki en önemli rollerden biri” olarak bahsettiği “Green X Code Man” karakteri ile 1976-1989 yılları arasında İngiliz televizyonlarında çocuklara trafikte uyulması gereken kuralları öğretmeye çalıştı.

Superman filmi için, Superman rolünü alamasada, Christopher Reeve’in özel çalıştırıcısı olarak filme çok büyük katkılar sağladı.

'ÇÜNKÜ İNSANLAR ONU HEP HATIRLAYACAKTI'
Ama bütün bunların yanında tüm dünya onu 1977 senesinin Mayıs ayında gösterime giren “Star Wars: A New Hope” filmindeki Darth Vader olarak tanıdı.

Hem gişedeki başarı hem de izleyicilerden aldığı olumlu tepki ile çekilen devam filmlerinde Prowse, Vader rolünü üstlenmeye devam etti.

Çekimlerin başında rol seçimleri sırasında George Lucas’ın kendisine önerdiği bir diğer karakter de Chewbacca idi. Ancak Prowse hiç tereddüt etmeden filmin kötü adamı Darth Vader’ı seçti. Lucas, bu seçiminin nedenini sorduğunda aldığı yanıt, karşısındaki iri yarı adamın sadece bir kas yığınından oluşmadığını, tam tersine kadar geniş bir vizyonu olabileceğini kanıtlar şekildeydi: “Çünkü insanlar onu hep hatırlayacaktı.”

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir