25 Eylül 2009 10:12

Darwin'in Filmine Amerika Vetosu!

Darwin'in hayatının anlatıldığı Creation (Yaratılış) adlı film, ABD'de gösterime girmesi için dağıtımcı bulamıyor.

Oscar ödüllü Neşeli Ayaklar filminin senaristi John Collee ve yönetmen Jon Amiel, "evrim kuramı"nın öncüsü Charles Darwin'in yaşamını ortaya koyan sinema filmi Creation'ı bu sene içinde çekmişti. Jennifer Connelly ve eşi Paul Bettany'nin de rol aldığı proje, bu yıl Toronto Film Festivali'nin açılış filmi oldu.Fakat dünyanın tüm büyük pazarlarına satılan film, ABD'de gösterime girmesi için dağıtımcı bulamıyor.Oscar ödüllü filmin yapımcısı Jeremy Thomas, ABD'li dağıtımcıların filmi 'dindar Amerikan izleyici için fazla tartışmalı' bulduğunu ve reddettiğini açıkladı."2009'da Amerika'da durumun hala bu şekilde olmasına inanamıyorum" diye konuşan yapımcı Jeremy Thomas, Amerika'da pek çok kişinin hala Dünya'nın altı günde yaratıldığına inanmasını şaşırtıcı bulduğunu söyledi.Dindar Hristiyan Amerikalılar'ın takip ettiği movieguide.org adlı sinema sitesinde yer alan ve Creation'ı konu edinen yazıda, filmden çok Darwin tartışılıyor ve ünlü bilimci hakkında "ırkçı, bağnaz, toplu katliamların fikir babası" gibi hakaretler sıralanıyor. Site, Darwin'i Hitler'e ilham vermekle ve katliamlara, klonlamaya ve genetik mühendisliğine 'neden olmakla' suçluyor.Yapım, doğa bilimcinin torunun torunu olan Randall Keynes tarafından yazılan biyografik Annie's Box kitabından uyarlandı. Filmde Darwin'in ünlü Türlerin Kökeni kitabını yazdığı dönemdeki çalışmaları ve aile yaşamı ele alıyor. Özellikle de kızı Annie'yi erken yaşta kaybedişinin Darwin üzerindeki etkileri sergileniyor.
Yorumlar
  • Bu filmi epeydir bekliyorum, habere bakılırsa daha epey bir süre bekleyeceğiz gibi görünüyor. Darwin ve teorileri bilim ve din arasındaki o hassas noktada tartışılıp duruyor yıllardır. Hakkında çok şey duymamıza rağmen hayatını sinemada perdesinde canlandırılmış bir şekild eizlemek oldukça ilginç olacaktır.

  • Darwin eşittir Ateizm demek değildir. 2009 yılındayız bunu bile algılayamadınız. Biraz kitap okuyun, dünyayı takip edin.Hristiyan din adamlarının bazıları evrimin olabileceğini fakat ruhun evrimden sonra insan bedenine Tanrı tarafından yerleştirildiğini düşünüyorlar. Azıcık okuyun, araştırın.

  • bazıları özgürlükten bahsetmiş. özgürlük ayağına çocuklarına ateizm aşılanmasına izin vermemişler. dorusu şaşırdım. abd bile arasıra aklıbaşında doğru işler yapabiliyor.

  • Darwinizim baştan sona bilim zırhı altına gizlenmiş bir kuram. Yok öyle bişe darwin bile hayatının sonunda kendi bile inanmamıştır. Amerikayı bu filim konusunda takdir ettim.

  • Şimdi ABDye ne demeliyiz sizce,radikal Hristiyan bir ülke mi?Öyle ya,Müslüman ülkelerini radikal islamcı ülkeler,ılımlı islam ülkeleri diye sınıflandıran Amerikanın kendisi.Son yıllarda dini tarikatlanmanın arttığı ülkelerin başında Amerikada gelir.Zaten ilk orada başlamış,sonra bütün dünyaya yayılmıştır.Mesela bize.Dünyanın başına bela olan bu ülkede, son zamanlarda Envanjelistler adı verilen dini nitelikli ve yobazlıkta, ultra-milliyetçilikte sınır tanımayan bir tarikat var ABDde.Envanjelistler ki;Bushun Irak ve Afganistan işgalini,ABD askerlerin Irakta yaptığı insanlık dışı suçları,İsrailin Filistinde yaptıklarını,Guantanomodaki işkenceleri hep savunmuşlar ve desteklemişlerdi.Çoğunlukla Hristiyan ve Musevi yobazlardan oluşan bu tarikat sadece Darwine değil;kök hücre çalışmalarından,kürtaja,insanların uzaya çıkmasına,homofobik evliliklere değin karşı çıkıyorlar.Hatta izleyenleriniz hatırlayacaklardır;Stephen Kingin aynı adlı öyküsünden sinemaya uyarlanan The Mist(Öldüren Sis) filminde de ABDde ve hatta Dünyada artan yobazlığa,bağnazlığa dikkat çekilmişti.Batılıların genlerinde var olan Orta Çağ kültürü teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin mutlaka gün yüzüne çıkıyor.Darwinin ırkçılığın fikir babası olduğu doğrudur;ama özgürlükler ülkesi olarak lanse edilen Amerikada Darwini anlatan bir filmin dağıtımcı bulamaması gerçekten çok ilginç.Kim bilir belki de;Dünya orta çağa geri dönüyor.Cennetten arsa almak için bizde sıraya girelim mi?

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir