25 Eylül 2009 10:12

d@bbe 2

Şimdi sen göklerden gelecek ve insanları kuşatacak o dumana bak! Bu acı bir azaptır. (Duhan Suresi 10-11)

Türk Sineması'nın ilk seri korku filmi D@bbe, 2. filmiyle devam ediyor.Kıyametin internetten yayılan bir virüsle başlayacağını anlatan Dabbe ve gerçek bir öyküden uyarlanan Semum filmleriyle 1 milyondan fazla izleyiciye ulaşan yönetmen Hasan Karacadağ son filmi d@bbe 2'nin çekimlerini tamamladı. "Türk Korku Filmi" konseptini dünya sinemasına kazandırmak amacıyla konu olarak filmlerinde sadece kültürel öğelerden yola çıkan Hasan Karacadağ, d@bbe 2'de de yerel unsurlar içeren yepyeni bir korku filmine imza attı. d@bbe 2, Özen Film'in dağıtımıyla 25 Aralık 2009'da, yaklaşık 200 kopya olarak vizyona girecek. Kurtlar Vadisi'yle özel bir fanatik kitlesi edinen Sefa Zengin, İncinur Daşdemir, Deniz Olgaç, Muharrem Dalfidan ve Leyla Göksun'dan oluşan genç ve yetenekli oyuncu kadrosuna sahip olan d@bbe 2, yaz aylarında dört haftada çekildi. Filmdeki klostrofobik zaman akışını daha ürkütücü hale getirmek için gerek çekim, gerekse bilgisayar animasyon efektlerinde yeni 3D ve modelleme teknikleri kullanıldı.Türk korku sinemasının dünya tanıtımında büyük etkileri olan ve 20'ye yakın uluslararası film festivalinde gösterilen Dabbe ve Semum'dan sonra vizyona d@bbe 2'yi çıkaracak olan Hasan Karacadağ, yerel korku unsurlarını işlemeye devam ediyor. Kuran'da Duhan suresinde geçen ve göklerden bir duman şeklinde ineceği belirtilen ürkütücü kıyamet alameti Duhan'ın ani istilasına uygun olacak şekilde, dinamik ve yeni bir Türk korku öyküsü tasarlamaya çalıştığını belirten Hasan Karacadağ, "Bunun için üç şeye dikkat ettim. Yepyeni ve yerel bir hikaye akışı yakalamak, sadece güvenilir Türk-İslam kaynaklarına başvurmak, efekt ve animasyon tasarımlarını Türklere emanet etmek bu filmimde benim için çok önemliydi. böylelikle oluşturmaya çalıştığım Türk Korku Filmi konseptine bir adım daha yaklaştım." dedi.
Yorumlar
  • Ya arkadaşlar semumuda musallatı da dabbe 1 i de izledim...Sonuçta dini konular biraz daha adam akıllı yorumlar yazmanızı beklerdim sizden bu filmleri eleştirenlerde 5kurus akıl yok...Gider bu tipler cmylmz izler ancak..Cünkü kapasiteleri ortada yahut da Nejat UygurM.aLİ ERBİL okan bayülgen......Bel altı= komedi ya bunların lügatında...:)Sizlere gülemiyorum bile beyler yazık...Bakınız ben 5 vakit namazını kılan birisiyimFakat önyargılarım %0 a gayet yakın...!

  • bu kadarda ön yargılı olmayın arkadaslar söyle bakıyorumda eleştirilerin yarıdan fazlası negatif biz elimize alsak daha iyisini yaparıza kadar gidecek bu hikaye biz rambonun bir yay ve okla bir orduyu yok ettiği filmleri agzımız acık izliyorduk. bence dabbe bir güzeldi ikinci filmin fragmanı izledim gayet başarılı dilerim daha güzel yapımlara imza atarlar. bizde sürekli yabancı korku filmi hayranlıgından kurtuluruz

  • Afişin son durak 1 le benzerliğini kontrol ettim calıntı bi durum yok dedigin gibi.. genel itibariyle afişler ana karakterler kendini silik sekilde gösterir ve film içerindeki görüntüden temayla butunlesip sunulur.. şimdi eger sen benzer dediysen sana bınlerce buna benzer film afisleri göstere bilirim tabiki daha farklı afişlerde yapılabilir ama calıntı demek yanlıs olur.. şimdi ben nerden mı bılıyorum yurt dısında 8 senedir afiş tasarlıyorum bu benım işim ;)

  • dabbe ve özellikle semum bütçelerine göre çok çok iyi filmlerdi.Dünyada ve türkiyede yavaş yavaş bir türk korku filmi olayı kabul edilmeye başlandı bile.Hasan karacadağın semum filmi ispanyada 26 film arasından en iyi korku filmi ödülü aldı.Ve bu bir türk korku filmi.daha 3- 5 sene öncesine kadar türk korku filmi deyince hayal kurardık şimdi ise uluslararası yarışan filmler yapıyoruz.Bazıları hala evlerinde gülmeye devam etsinler.Türk kokru sinemasına emek verenleri çok fazla destekleyenler var.Dabbe-2 fragmanı süper olmuş ve hiçbir filme benzemediği özgün olduğu belli.

  • damarlarım çatlıyor 2...geliyor demek...çok eğlenecez deseneze... :D

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir