9 Haziran 2017 11:58

DC'nin alametifarikası Wonder Woman, neden rekor kırdı?

Geçtiğimiz Cuma vizyona giren Wonder Woman, tam bir gişe canavarı haline geldi. Peki Wonder Woman nasıl bu kadar başarılı oldu, ne kadar kazandırdı?

DC'nin sinema evreni epey tartışılıyor, yerden yere vuruluyor, seveni de çok seviyor. Tartışmaların ışığında, belki de DC sinematik evreni şeytanın bacağını kırdı. Hem de öyle bir kırdı ki, kimse inanamadı. DC daha önce Marvel'ın yapamadığı neyi yapıyordu gibi konuları konuşup zaman kaybetmek yerine biz, Wonder Woman'ın neden bu kadar başarılı olduğunu, muhtemel rakiplerini nasıl da saha dışına gönderdiğini konuşacağız.Wonder Woman ABD dışında Thor 1 ve 2, Iron Man 1 ve 2, Guardians of the Galaxy 1 ve 2, Doctor Strange, Captain America 1 ve 2 hatta Man of Steel filmlerinden daha iyi bir açılış yaparak karşımıza çıktı. Üstelik 100 milyon dolarlık gişesiyle, başrolünde bir kadın oyuncunun bulunduğu ve bir kadın tarafından yönetilen en başarılı film oldu. Grinin 50 Tonu filminden bile daha büyük bir açılış performansı sergileyen Wonder Woman, kadın gücünü sinema salonlarında daha çok hissedeceğimiz günlerin yakın olduğunu gösteriyor. Türkiye'de ise Wonder Woman, açılış hafta sonunda Karayip Korsanları: Salazar'ın Laneti filminin hemen peşinde, ikinci sırada başladı gösterime. 113 bin 442 izleyiciye sadece ilk hafta sonunda ulaşarak Türkiye'de de hızlı bir vizyon süreci geçireceğinin izlenimini verdi. Peki bu başarı nereden geliyor?
Wonder Woman'ın başarısını 6 temel başlıkta incelemek mümkün:1. DC hayranları böyle bir yapımı kaçırmak istemiyordu


Ne olursa olsun pazartesi günü işe ya da okula gittiğinde DC hayranlarının, sinemaseverlerin ve gençlerin konuşması gereken temel konu, Wonder Woman olacaktı. Önceki DC filmlerinin gişe başarısı, karakterlerin isminden ve niteliğinden geliyordu. Wonder Woman ise tüm bunları tek başına, çok popüler bir karakter olmamasına rağmen başardı.

2. İzleyenler filmi çok sevdiBu çok açık ve çok da önemli bir nokta. Filmi izleyen herkes çok beğendi ve tavsiye etti. Öte yandan, film baştan gerek Metascore puanı, gerek IMDb ortalaması, gerekse de Rotten Tomatoes yüzdesiyle izleyiciyi sinema salonlarına çekebilecek durumdaydı. Eleştirmenler de Wonder Woman'ı sevdi. Yalnızca fragmanlarıyla bile iyi bir rüzgar yakalamış bir film için, tüm bunlar itici birer güç haline geldi.
3. Kadın gücü


Filmin feminist bir çıkış noktası olması içln epey uğraşıldı. Bununla birlikte İsrailli ve askerliğini de yapmış bir kadın oyuncunun başrole seçilmesi de bu feminist rüzgarı sertleştirdi. Süper kahraman filmlerinin geleceğini görür gibiyiz! Kadın izleyiciler filmi bu nedenle epey sevdi...4. Eh, erkekler de sevdi!Filmin pazarlama çalışmalarının erkek izleyicileri salondan uzak tutabileceği riski üzerine düşünülüyordu. Ancak bu pek de böyle olmadı. Evet, kadınlar filmin ağırlıklı izleyici kitlesiydi ancak izleyicilerin yüzde 48'i de erkekti. Güzel ortalama...

5. Zamanlama ve rekabet meselesiKabul edelim, Wonder Woman vizyona girdiğinde dünyanın hiçbir yerinde çok da iddialı bir rakibi yoktu. Uzun bir seriye dönüşen Karayip Korsanları -sıkılanlar göz önünde bulundurulsun- ve eleştiri yağmuruna tutulan Sahil Güvenlik gibi filmler, Wonder Woman'ın gişede yavaşlamasını sağlamadı.6. Yenilik, tazelik, değişiklikYoksa siz de mi erkek süper kahramanların birbirinin burnunu kırdığı süper kahraman filmlerinden sıkıldınız? Peki, Wonder Woman tam da bunun alternatifi olmak için yola çıkmıştı zaten.
Andaç ÜZEL
Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  • Yaşar Kemal filmleri Yapı Kredi Kültür Sanat'ta gösterilecek Yaşar Kemal filmleri Yapı Kredi Kültür Sanat'ta gösterilecek

   Türk edebiyatının kilometre taşı olarak gösterilen yazar Yaşar Kemal, vefatının 4. yılında çeşitli etkinliklerle anılıyor.

  • Sinema tarihinin en seksi karakterleri Sinema tarihinin en seksi karakterleri

   İngiliz sinema portalı Chili’nin katılımcılarına sorarak hazırladığı ve binlerce sinemaseverin tercihlerine dayanılarak oluşturulan “Sinema tarihinin en seksi kadın ve erkek karakterleri” sıralaması yayımlandı.

  • Erkan Petekkaya’lı Kapan’dan ilk teaser Erkan Petekkaya’lı Kapan’dan ilk teaser

   Ünlü oyuncu Erkan Petekkaya’nın başrolünü Öykü Çelik, Kemal Uçar ve Ali Gürer ile paylaştığı Kapan filminin ilk teaserı yayınlandı. Filmin sosyal medya hesaplarından yayınlanan teaser merak uyandırdı.

  • Aquaman 'milyar dolar' kulübünde Aquaman 'milyar dolar' kulübünde

   DC Comics'in son süper kahraman filmi Aquaman, Aralık ayında gösterime girdikten sonra geçtiğimiz hafta dünya genelinde 1 milyar dolar gişe hasılatı yaptı.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir