25 Eylül 2009 10:12

Ders Başlıyor!

Türk Sineması'nın 2 önemli ismi Reis Çelik ve Tevfik Başer, film atölyelerinin ilki olan senaryo ve yönetmenlik amaçlı eğitim ve pratik derslerine başlıyor.

Türkiye de alternatif sanat sinemasının tek örneği olan Yeşilçam Sineması, 4 Ekim'de başlayacak film atölyeleri ile sinema yapmak isteyenlere eğitim ve pratik ortamı sunuyor.Film atölyelerinin ilkinde yönettikleri filmlerin senaryolarını kendileri yazan Reis Çelik ve Tevfik Başer, senaryo yazımı, doğaçlama yöntemi, yönetmen senaryo ilişkisi ve film yönetme biçimleri üzerine daha çok pratiğe dayalı bir çalışma yürütecekler.Reis Çelik yaptığı Işıklar Sönmesin, Hoşçakal Yarın gibi politik filmlerle gündeme geldiği gibi özellikle İnat Hikayeleri filmiyle doğaçlama yöntemi üzerine Türkiye'de ki ilk örneği vermiş oldu. 40 metrekare Almanya filmiyle tanıdığımız Tevfik Başer, Türkiye'ye döndükten sonra üniversitelerde sinema eğitimi vermekte ve özellikle senaryo yazım ve tahlili konusunda en yetkin sinemacılardan biri olarak kabul edilmektedir. Yönetmenliklerinin yaptıkları filmlerin senaryolarını da kendileri yazan bu iki sinemacının, özellikle yerel hikaye anlatımının uluslararası senaryo biçimine dönüşmesi ve yönetmenlik tarzı üzerine durulacağı belirtilen atölyelerin ilk bölümü 4 hafta sürecek. Son başvuru tarihi 30 Eylül olarak belirlenen, sadece 30 kişi ile sınırlandırılan ve 4 Ekim'den itibaren Pazar günleri BEYOĞLU YEŞİLÇAM SİNEMASI'nda gerçekleştirilecek olan çalışmalarda zaman zaman senaryo ve filmlerin ele alınacağı gibi katılımcıların yazacağı senaryolar da ele alınarak yönetmen yaklaşımları üzerinde gerçekleştirimler yapılacak.İletişim için: YEŞİLÇAM SİNEMASI İMAM ADNAN SOK. NO 8 BEYOĞLU TEL: 0212 - 293 68 00 ---GSM : 0535 232 65 28 0535 361 63 18
Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  • Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde

   Emin Alper'in Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde yarışma bölümünde gösterilecek.

  • 14 Aralık vizyondaki filmler 14 Aralık vizyondaki filmler

   Bu hafta sinema salonlarında 2’si yerli 6 yeni film vizyondaki yerini aldı. 2018 Cannes Film Festivali'nde, Belirli Bir Bakış bölümünde "En İyi Yönetmen" ödülüne layık görülen Sergey Loznitsa'nın "Donbass", Oscarlı yönetmen Alfonso Cuaron'un Venedik'te Altın Aslan ödülüne layık görülen filmi "Roma" ve Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde haftanın öne çıkan yapımları.

  • Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu

   Latin yıldız Jennifer Lopez, son filmi Second Act’te yer alan sevişme sahneleriyle ilgili konuştu: “Bunu uzun zamandır yapıyorum.”

  • Bird Box’tan ikinci fragman geldi Bird Box’tan ikinci fragman geldi

   Oscar ödüllü Sandra Bullock’un başrolünü üstlendiği, Netflix yapımı Bird Box’tan ikinci fragman geldi.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir