25 Eylül 2009 10:12

Dervişin Defteri

Jacques Deschamps'in yönetmenliğini üstlendiği Dinle Neyden 10 Ekim'de sinemalarda!

Jacques Deschamps'in yönetmenliğini üstlendiği ve Ahu Türkpençe, Alican Yücesoy, Emin Olcay ile Metin Hara'nın oynadığı Dinle Neyden, 10 Ekim 2008'de vizyona sunuluyor.Dinle Neyden, 1798 Osmanlı-Fransız savaşının yaklaştığı günlerde, İstanbul'da barış arayan bir avuç insanın çabalarıyla, iki genç Saray mensubu arasında yaşanan duygusal ilişkinin tanığı olan genç bir Mevlevi Dervişinin mistik dünyasını anlatıyor.Mevlevihane defterlerini tutmakla görevli Derviş, aynı zamanda eski bir Osmanlı Paşası olan Nuri Dede efendinin hizmetindedir. Dede efendi ve onun eski dostu olan bazı Fransız diplomatlar yaklaşan harbi önlemeye çalışmaktadır. Gayriresmi olarak sürdürülen bu çalışma, Sultan III.Selim'in kızkardeşi Beyhan Sultan'a ait Sahilsaray'da gerçekleştirilmektedir.Rahatsızlanan Dede efendiye, diplomatik müzakereler sırasında eşlik eden Saray Tabibi Halil ile Beyhan Sultan'ın yardımcısı Gülnihal Kalfa arasında bir yakınlık yaşanmaktadır.Dede efendiyle birlikte Sahilsaray'a gelen genç Dervişin defteri, tamamına tanık olduğu bu hikaye ile Hz.Mevlana'nın öğretisinden yansıyan satırların bir araya geldiği sayfalarla doludur.
Yorumlar
 • Gülnihal Kalfa3.Selimin kız kardeşi Beyhan Sultanın Sahilsarayını idare eden yardımcısı. Genç, güzel ve diyaretli bir Saray Kalfası...Halil TabipTopkapı Sarayının sağlık görevlilerinden genç bir Tabip.Padişahın Yakın dostu. Dede Efendinin hastalığıyla ilgilenmek üzere Mevlevihaneye gönderilir.Beyhan SultanSultan 3.Selimin kız kardeşi. Saraya ve siyasete yakın, Saltanat dünyası içinde yanlız bir osmanlı haneden kadını.Dede Efendi Eşinin vefatından sonra tasavvufa meyletmiş, eski bir Osmanlı Paşası. Bir Mevlevi Dedesi.Derviş Halil CanTekkede Dede Efendinin hizmetinde yetişen genç Derviş. Mevlevihanenin günlük defterlerini tutmakla görevli

 • osmanlıyı anlatan bir filmi niçin bir yabancı yönetiyo türkiyede hiç yönetmen kalmadımı ilginçç...

 • Güzel bir konusu var izliycem mutlaka.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

 • Yaşar Kemal filmleri Yapı Kredi Kültür Sanat'ta gösterilecek Yaşar Kemal filmleri Yapı Kredi Kültür Sanat'ta gösterilecek

  Türk edebiyatının kilometre taşı olarak gösterilen yazar Yaşar Kemal, vefatının 4. yılında çeşitli etkinliklerle anılıyor.

 • Sinema tarihinin en seksi karakterleri Sinema tarihinin en seksi karakterleri

  İngiliz sinema portalı Chili’nin katılımcılarına sorarak hazırladığı ve binlerce sinemaseverin tercihlerine dayanılarak oluşturulan “Sinema tarihinin en seksi kadın ve erkek karakterleri” sıralaması yayımlandı.

 • Erkan Petekkaya’lı Kapan’dan ilk teaser Erkan Petekkaya’lı Kapan’dan ilk teaser

  Ünlü oyuncu Erkan Petekkaya’nın başrolünü Öykü Çelik, Kemal Uçar ve Ali Gürer ile paylaştığı Kapan filminin ilk teaserı yayınlandı. Filmin sosyal medya hesaplarından yayınlanan teaser merak uyandırdı.

 • Aquaman 'milyar dolar' kulübünde Aquaman 'milyar dolar' kulübünde

  DC Comics'in son süper kahraman filmi Aquaman, Aralık ayında gösterime girdikten sonra geçtiğimiz hafta dünya genelinde 1 milyar dolar gişe hasılatı yaptı.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir