25 Şubat 2004 21:27

Divx'e Darbe

AMPEC, savaşa internetten başladı

Yabancı ve yerli film şirketlerinin haklarını savunan AMPEC, korsan VCD'den sonra, Divx formatındaki filmlere de savaş açtı. Ülkemizdeki Divx paylaşımına engel olmak amacıyla, Türkçe altyazı desteği veren iki büyük web sitesi kapatıldı. Divxtr ve Divxaltyazı siteleri bundan sonra altyazı avcılarına hizmet veremeyecek.Video görüntülerini sıkıştırarak daha az yer kaplamasını sağlayan ve az bir kalite kaybıyla film izleme olanağı sağlayan Divx formatı, kısa sürede korsan dünyasının bayraklarından birisine dönüştü. Hatta artık bazı DVD Player'lar bu formatı televizyonda da izleme olanağı veriyor. Fakat diğer yandan, film şirketlerinin bu işten gördüğü korkunç maddi kayıp ve korsancıların bu işten kazandığı haksız paralar, şirketleri harekete geçiriyor. Önümüzdeki günlerde de bu hareketlilik, divx "piyasasının" aleyhine işleyecek gibi gözüküyor.
Yorumlar
  • olaya şöyle bakalım.benim dvd arşivim war hepsi arji (mesela yani) ben bütün salonumu dvd kutuları ile doldurmak istemiyorum müzikte sıkıştırma olduu gibi dvd de de sıkıştırma istiyorum yerden tasarruf sağlıyorum en azından salonum ferahladı :) orjileri zaten elimde parasını vermedim mi brother o zaman ister kırarım ister küçültürüm ister yok ederim kime ne :) dimi amaaltyazı sitesini kapatmışlar ne güzel iyi mi ettiler.bazı kötü şeyleri engellediklerini sanıyorlar iyileri de engellemiş oldular.türk birşey izlemesin görmesin bilmesin.istedikleri kadar uraşsınlar abi.hadi öptüm

  • Öncelikle korsan denilen şeyi korsan olarak görmediğim için yanayım.Aynı şeyler bir zamanlar oyun içinde çıkmıştı.Ama oyun konusunda firmaların kazandıklarını söyleyebilirim.Oynayanlar bilir.İthalatçısı tarafından getirilen oyun zaten Türkiye'ye girerken iki üç katı bi fiyatla giriyor.Adam oyunu Almanya'da 20 euroya alıyor ben 50 euroya oyun oynuyorum.Kabul etmiyorum kardeşim.Film konusunda da öyle.Cd ve artık Dvd o kadar ucuzken bi filme gidipte 40-50 milyon vermeyide kabul etmiyorum.Divx izlemek zaten en iyisi.Etik olarak hırsızlık gibi geliyor insana.Ama herkesin maddi imkanları belli.Kitapta ne oldu?Bir kitabın fiyatı 2 YTL ye düştü korsan 1 YTL den verdi kimse almadı.Ayrıca korsan durumunun eğitimle maddiyatla zekayla falan hiçbir alakası yok.Cebit fuarı anket sonuçları da size değişik bir bakış açısıda sunabilir.

  • Asıl Korsan 3 YTl lik malı 30 a mı satanlar, yoksa tezgah açıp vergi ödemeden ucuza mı satanlar? Makul fiyatlarda sattsalar herkes orjinal alır. Ama yok illa halkı kazıklayacaklar. Birde utanmadan çıkıp en ucuz dvd türkiyede satılıyormuş , yok avrupada şu kadarmış yok japonyada bu kadarmış, kimsede diyemiyorki adamların 3 günde kazandıkları para bizim asgari ücretten bile çok.Ama bu konu genede ikilem bir şey olmayacak,dvdler ucuzlamayacak korsana da çare bulunmayacak.

  • ben korsanı destekleyen bir insan değilim, üye olduğum bir film satıcı dükkan var ve filmleri ordan alıyorum yani kiralıyorum. belki bu da korsana giriyor ama fiş aldığım için vergisi olduğunu biliyorum... yalnız şunu söylemek istiyorum. boş cd fiyatları oldukca ucuzken bu insanlar cd yi neden 20 milyona varan fiyatlarda satıyorlar, belki filmi çekerken epey bi masraf oluyor ama neden sürümden kazanmayı düşünmüyorlar... 1 tana malı 20 mil. satacağına zarar etmeden 10 tane malı 2 mil. satmayı denemeliler... vee ayrıca sinama koşullarını daha da ii hale getirmeliler... işlerini tam yapmış olsalardı insanlar bu tarz şeylere yönelmezdi... suç sadece halkta ve korsancılık yapanlarda değil...

  • bence büyük saçmalık.madem öyle önce philips,LG,samsung gibi divX destekli playerlar üreten firmalara karşı savaş açsınlar.ama internet sitelerini kapatmak daha kolay.o dev markaların avukat ordularıyla başetmek deha zor.ayrıca divx tam anlamıyla bir korsanlık değil.bunun ticareti korsan CD satışları kadar büyük değil.çok büyük bir kısmı internette insanların birbiriyle ücretsiz olarak paylaşmaları sonucunda gerçekleşmekte.ve ben üreticilerin bu durumdan çok da fazla madur olduğunu düşünmüyorum.yani peter jakson varsın bi düşük model jette seyahat etsin.en iyisine binmesin.hem bu adamların amacı sanat yapmak değil mi?!bu sayede eserleri daha fazla kitleye ulaşıyor.yani divx olmasaydı herkes 30-40 milyona dvd mi alacaktı.ama yook,amaç sanat filan değil sadece para!!!ki peter jakson gibiler Bill Gates ile yarışsın.korsanla yapılan haksız kazanca karşyız,yani bu paralar emeği olmayanlara gitmemeli.ama sanat da zenginler için olmamalı!!!

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir