5 Aralık 2017 11:30

'Düğün Dernek' filmine ceza geldi

'Entarisi Dım Dım Yar' adlı türküyü Düğün Dernek'te izinsiz kullandığı iddiasıyla dava açılan Yılmaz Erdoğan’ın ortak olduğu BKM, 35 bin lira tazminata çarptırıldı.

'Entarisi Dım Dım Yar' adlı türküyü Düğün Dernek filminde izinsiz kullandığı iddiasıyla dava açılan Yılmaz Erdoğan’ın ortak olduğu BKM, 35 bin lira tazminata çarptırıldı.

Yılmaz Erdoğan’ın ortak olduğu Beşiktaş Kültür Merkezi (BKM), Düğün Dernek filminde kullanılan “Entarisi Dım Dım Yar” adlı türkü nedeniyle tazminat ödemek zorunda kaldı.


Hürriyet'te yer alan habere göre, İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne üç yıl önce açılan davada 1978 yılında hayatını kaybeden Osman Şan’ın “Entarisi dım dım yar” adlı türkünün bestecisi ve söz yazarı olduğu belirtildi.

Davalı BKM’nin “Düğün Dernek” adlı sinema filminin yapımcısı olduğu anlatılan dava dilekçesinde “Müvekkillerim 7 kişi merhum Osman Şan’ın mirasçılarıdır. Eser Osman Şan’a aittir. Bu eser anonim değildir. Bu eser ilk defa Osman Şan tarafından beş saz arkadaşıyla birlikte kurduğu Sivas yöresinde zamanın en ünlü saz heyetinde yıllarca söylenmiştir. Filmi bugüne kadar yaklaşık 7 milyon kişi izlemiş ve 68 milyon 792 bin lira hâsılat yapmıştır. Film müziği ünlü yapmamış, müzik filmi tanıtmıştır. Basında bu şarkı tıklanma rekorları kırıyor şeklinde haber olmuştur. Youtube’da 19 milyon 431 bin kişi, dev puntolarla başlayan bu eserin tanıtım videosu filmini tıklamıştır. Ayrıca bu eser en iyi film müziği ve en iyi düet dalında birçok ödül almıştır. 42 bin liranın davalıdan tahsilini istiyoruz” denildi.

BKM ise eserin MESAM ve MSG tarafından anonim kabul edildiğini ve anonim kabul edilen bu eserin filmin özgün müzik bestecisi tarafından aranje edildiğini iddia etti. Ancak mahkeme, 7 mirasçının açtığı davayı kısmen kabul ederek Yılmaz Erdoğan’ın ortağı olduğu BKM’nin izinsiz kullanım nedeniyle 35 bin lira tazminat ödemesine karar verdi.

Yorumlar
  • millet açlıktan kime , neye saracağını şaşırmış

  • filmin çekildiği yer de sivas değil erzincanın kemaliye ilçesi...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir