25 Eylül 2009 10:12

Dün Dune'dür, Bugün Dune'dür...

Frank Herbert imzalı bilim kurgu klasiği yeniden sinema filmi oluyor...

Frank Herbert'in tüm zamanların en mükemmel bilim kurgu eserleri arasında hayli üst sıralarda yer alan, hatta pek çok uzmana göre en tepeye yerleşen Dune isimli kitabı, yıllarca sinemacıların, çizgi romancıların ve hatta müzisyenlerin ilgisini çekti. Kimi sinemacılar, David Lynch gibi, Dune projelerini hayata geçirebildiler. Bazıları ise o kadar şanslı değildi. Jodorowsky mesela, müziklerini Pink Floyd'un yapacağı projesini hiçbir zaman hayata geçiremedi.Beyazperde uyarlaması dışında, bir de televizyon dizisi bulan Dune'ü hayata geçirecek olan yeni sinemacı belli oldu. Gözler daha usta bir ismi görmek isterdi, ama Peter Berg ile çoktan anlaşma sağlandı bile.1965 yılında okuyucu ile buluşan Dune, zaman içinde en çok okunan bilim kurgu kitabı olmayı başardı ve belli başlı bilim kurgu ödüllerini topladı. Kitabın seriye dönüşen uzun soluklu hikayesi, bir yandan farklı türleri buluştururken, ticaret, ekoloji gibi konuları da tüm derinliğiyle ele alıyor.
Yorumlar
  • Lynch'in filmi çok kötüydü. Keşke Jodorovsky işi sonuna vardırsaydı, işin felsefesine en yakın kişi olduğunu düşünüyorum.

  • dune bir kült aynı zamanda,kızıl gezegende hayat başkadır.Evimde 20'ye yakın dune posterleri,kitap ve çizgi roman birde pc oyunu bulunmakta.Galiba ben seviyorum bu gezegeni.

  • Dune çok önemli bir eser.Sinemaya hakkıyla uyarlamak çok zor.Yönetmeni beğenmedim.Daha iyi bir isim bulunabilir mi?

  • şu an dune un çocuklarını okumaktayım ,gerçekten de inanılmaz bir seri,özellikle serinin ilk kitabı dune- çöl gezegeni muazzam bir kitap,bakalalım o inanılmaz hayal gücü sinemaya yansıtılabilecek mi..umarım başarılı bir uyarlama olur,televizyon uyarlaması tam bir fiyaskoydu,bakalım bu ikinci sinema denemesi nasıl olacak merakla beklemekteyim

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir