14 Nisan 2016 00:11

Dün korkutuyorlardı bugün büyülüyorlar

Korkunun çocukları artık birer yetişkin oldular.

Korku filmlerini daha da korkunç hale getiren çocuklar... Peki kabuslarımıza giren bu miniklerin şimdiki halini merak ediyor musunuz? İşte yıllar önce filmlerin karanlık sokaklarında, terkedilmiş evlerinde veya gizemli kasabalarında dolaşan çocukların yetişkin halleri karşınızda. Tabii artık korkutucu olmaktan çok ilgi çekiciler.Felissa Rose
Sleepaway Camp, belki de eli bıçak tutan azılı katillerin olduğu düşük bütçeli filmlerin en mükemmeliydi. Sürpriz sonu ile tıpkı Olağan Şüpheliler ve Altıncı His'teki gibi izleyicileri şok içinde bırakıyordu. Filmin başarılı ve içe işleyen hikayesinin yanında Felissa Rose da bize, bu ürkütücü hisleri en güzel şekilde aktarmayı başarıyordu.

Her ne kadar küçük yaşında ortaya koyduğu performans yüzünden kabuslarımıza konu olsa da onu, bu yeni haliyle görmek fazlasıyla heyecan verici. Dün kabuslarımıza giren küçük kız, bugün tüm güzeliği ile karşımızda beliriyor.
Isabelle Fuhrman
Orphan filmi denilince muhtemelen birçok izleyicinin aklına saçları iki yandan bağlı küçük bir kız geliyordur. Sırf filmin afişine bakmak bile, bu psikopat kızı canlandıran Isabelle Fuhrman'ı tanımaya yetiyor. Yüz ifadesinin ve ses tonunun ürkütücülüğü ile seyircileri, koltuklarına yapıştırıyor. Bir de bunun yanına filmin süpriz finali eklenince Orphan, izlenmeye değer yapımlar arasına giriyor.

18 yaşını dolduran Isabelle, artık o küçük korkutucu kız değil. Fakat yine de bu türden vazgeçmiyor. Stephen King'in romanından uyarlanan bir korku filmi olan Cell'de rol alması, bu durumun en açık delili.Miko Hughes
80'li yılların en "korkunç" çocuğu gibi bir oylama yapılmış olsaydı Miko Hughes, Hayvan Mezarlığı'ndaki rolüyle büyük ihtimalle birinci olurdu. Hayvan Mezarlığı'nın, küçük ve tatlı Gage'yi nasıl kana susamış bir hale büründürdüğünü hepimiz izlemişizdir. Gage'in kahkahasıyla yaptığı kötülükleri hala aklından çıkaramayanlar bile vardır.

Artık kötü küçük olmaktan yakışıklılığa evrilen Miko, oyunculuğa mütevazi bir şekilde devam ederken bir yandan da yönetmenliğe soyunmuş durumda. Henüz tek başına bir uzun metraja imza atmasa da geleceğin korku ustalarından olmayacağını kim iddia edebilir.Yuya Ozeki
Yuya Ozeki ismini duyduğunuz zaman aklınıza bir şey gelmeyebilir. Ancak o, Garez filmindeki Toshio karakteriyle sinemada ürkütücü çocuk kavramına yeni bir boyut kazandırdı. Siyah saçları, tebeşir rengindeki beyazı teni ve ürkütücü sesiyle izleyiciler üzerinde derin etkiler yaratmıştı.

Yuya Ozeki bugün Japonya'da bir müzik grubunda müziğini icra ediyor ve oyunculuğa devam ediyor.Jodelle Ferland
Silent Hill, bilgisayar oyunundan sinemaya uyarlanan yapımlar arasından başarılı olan ender filmlerden biri. Küçük Jodelle, performansıyla neredeyse filmin tüm yükünü taşıyordu. İnsanları, sadece o lanet kasaba konusunda korkutmakla kalmadı. Daha birçok korku türünde bu "korkutma" alışkanlığını devam ettirdi.

Öteki filmlerinin hiçbiri Silent Hill kadar büyük yapımlar olmasa da Jodelle Ferland, seyircilerin kabuslarına girerek büyüdü. Jodelle Ferland hala oyunculuk yapıyor. Tabii şimdi karşımızda o canavar çocuk yerine güzel bir kız var.Kirsten Dunst
Başarılı kariyeriyle tanıdığımız Kirsten Dunst'ın rol aldığı ilk büyük yapımı unutmamız imkansız. Bu film, Brad Pitt ve Tom Cruise'un da başrollerini paylaştığı Interview With The Vampire. Dunst, bir çocuk için üstesinden gelmesi hayli zor bir vampir rolünü başarılı bir şekilde kotarmıştı.

Fargo dizisinden Spider-Man'a birçok filmde önemli rol alan Kirsten'in küçük ürkütücü halinden güzel bir kadına evrilişi zaten hep gözler önündeydi. Ancak bu çekiciliğin tavan yaptığı kısım, sizce de 2002 yapımlı Spider-Man filminin yağmur altındaki öpüşme sahnesi değil miydi?Daveigh Chase
Çok az film, siyah saçları ve görünmeyen yüzüyle televizyondan çıkarak insanları öldüren Samara Morgan kadar ürkütücü bir karaktere sahiptir. Halka filmini izleyen birçok insanın, bir süre içten içe televizyona bakmaya korktuğunu söylersek abartmış olmayız.Bütün bu ürkütücülüğün sahibi Samara Morgan karakterine 12 yaşındaki Daveigh Chase hayat vermişti. Halka'dan beri Daveigh'yi çok büyük rollerde izleyemedik. Fakat onun bu ürkütücü çocukluktan evrilişini görmek, oynayacağı filmleri de dört gözle beklememizi sağlıyor.Danielle Harris
Halloween serisi, dördüncü filmiyle, Micheal Myers'in olmadığı bir filmlik aradan sonra beyazperdeye dönmüştü. Ayrıca Myers tek başına gelmemişti, yanında yeğeni Jamie'yi de getirmişti. Tabii ki bu küçük kızı canlandıran isim ise, Danielle Harris'ti.

Sonraki filmleri izleyenler hikayenin gittiği yönü hatırlayacaklardır. Ancak Danielle'nin son halini gördükten sonra bu korkutuculuğun pek bir önemi kalmayacaktır. Halloween'deki rolünden sonra birçok korku filminde de bir yetişkin olarak oynayan Danielle'yi görenler şu tepkiyi veriyor: "Korku, bazı kadınlara çok yakışıyor."Thomas Dekker
The Village of Damned, bir çocuğun ne kadar korkutucu olabildiğini gösteren filmlerden biriydi. Psişik güçleriyle düşmanlarını alt eden "kötü" çocuklardan biri de Thomas Dekker tarafından hayat verilen David karakteriydi.

Her ne kadar "kötü" çocukların karşısında duran "iyi" çocuk da olsa, o gri saçlarıyla en az diğerleri kadar ürkütücü görünüyordu. Fakat geçen yıllar belli ki onun lehine işlemiş.

AHMET TOĞAÇ

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Vizyondaki Filmler

  Vizyondaki yeni filmler
  Vizyondaki eski filmler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir