13 Mayıs 2011 00:00

Dünya Türk şefkatini bu filmle öğrenecek

Türk diplomatların, Fransa'daki Musevileri Hitler'i elinden Türkiye'ye kaçırmasını anlatan belgesel film görücüye çıkıyor.

Burak Arliel'in çektiği, II. Dünya Savaşı sırasında Alman işgali altında olan Fransa'dan Musevi kökenli vatandaşlara yardım eli uzatan 'bir avuç' Türk diplomatının hikayesinin anlatıldığı 'Türk Pasaportu' adlı belgesel Cannes Film Festivali'nde gösterilecek.

Liam Neeson'un oynadığı ünlü 'Schindler List' adlı filmdekine benzer bir kurtarma hikayesini tarihi belgeleriyle ortaya koyan belgesel, Bahçeşehir Üniversitesi'nin desteği ve danışmanlığı, Tekfen Holding ve Türkiye Musevi Cemaati'nin sponsorluğuyla çekildi. Topkapı Müzesi Müdürü, tarihçi, araştırmacı ve yazar İlber Ortaylı da belgesele destek veren isimler arasında. Türkiye, İsrail, Fransa ve ABD'de 4 yıllık araştırmalar sonucu beyaz perdeye taşınan 'Türk Pasaportu'nun galası ise 18 Mayıs'ta.

Hitler'in Fransa'da Musevi avı başlattığı günlerde, bu ülkede bulunan Türk diplomatlarının Osmanlı kökenli Musevi vatandaşlara pasaport sağlayarak, trenlerle Türkiye'ye kaçırmalarına odaklanan belgesel film, altmış altı yıllık sırrı da açığa çıkarıyor.

Vagonlar Türkiye'ye umut taşıdı
Fransa'dakİ Alman soykırımı utancının parçası olmayı reddeden bir avuç Türk diplomatı tarafından 'Türk Pasaportu' verilerek, trenlerle Türkiye'ye kaçırılan yüzlerce Musevi için bu vagonlar, tüm umutların tükendiği düşünülen bir coğrafyada, insanlık için son umudu taşıyordu. Belgesel, buradan yola çıkarak daha önce anlatılmış binlerce soykırım hikayesinden birini değil, 'mutlu sonla biten bir hikaye' anlatıyor. Belgesel için, hâlâ hayatta olan 25 tanık, 66 yıl sonra ilk kez konuştu. Tanıklar, arşivlerini ilk kez bu belgesel için açtı. Türkiye tarafından Fransa'dan kaçırılan ve hayatta olan 6'sı Türkiye'de, 14'ü Fransa'da yaşayan 20 Türk Musevi ile röportaj yapıldı.

Yorumlar
 • Musevilerde Mavi Marmara'da Türkleri öldürerek bize teşekkür ettiler hayatlarını kurtardığımız için. Bu musevilere acımayacaksın bırakacaktın Hitler alayını öldürecekti. Zaten zamanında Hitler geleceği görüp söylemiş, birgün gelecek yahudilerin hepsini öldürmediğim için bana küfredeceksiniz diye.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

 • Bird Box’tan ikinci fragman geldi Bird Box’tan ikinci fragman geldi

  Oscar ödüllü Sandra Bullock’un başrolünü üstlendiği, Netflix yapımı Bird Box’tan ikinci fragman geldi.

 • Rocky Balboa’yla efsane yükseliyor Rocky Balboa’yla efsane yükseliyor

  Michael B. Jordan, üç kez Oscar adayı Sylvester Stallone ve Tessa Thompson’ın ilk filmdeki rollerine geri döndüğü, Adonis Creed’in hikayesinin bu yeni bölümünde, genç boksörün yeni kavuştuğu şöhret, aile, babasının mirası ve şampiyon olmak için sürekli mücadelesi söz konusuyken, ringde ve ring dışındaki hayatı anlatılıyor.

 • ‘Araf 2’ için geri sayım başladı ‘Araf 2’ için geri sayım başladı

  2006 yılında vizyona giren Biray Dalkıran’ın yazıp yönettiği korku gerilim filmi “Araf”; 12 yıl aradan sonra geri dönüyor.

 • Filmlerdeki çekim hataları Filmlerdeki çekim hataları

  Milyonlarca dolar harcanan Hollywood yapımlarındaki hatalı sahneler, dikkali izleyicilerin gözünden kaçmadı!

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir