25 Eylül 2010 00:00

'Dünyada moda Türk sineması’

Adana'da 17’inci Altın Koza Film Festivali’nde ‘Yaşam Altın Koza'da onur ödülleri Müjde Ar ve Atilla Dorsay'a verildi. Sinema eleştirmeni Atilla Dorsay, “Bütün dünyada moda sinema Türk sineması. Bunun kıymetini bilmeliyiz, devlet olarak, seyirci ve basın olarak destek göstermeliyiz” dedi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili MHP’li Zihni Aldırmaz’dan ödülünü alan Atilla Dorsay, duygusal anlar yaşadı. Festivallerin Türk sinemasının gelişimine büyük katkı sağladığını vurgulayan Dorsay, etkinliklerde filmlerin promosyonun yapıldığını, seyircinin merak duygusunun tahrik edildiğini, bunun da sinemaya kazandırdığını kaydetti.

Ödülü bütün eleştirmenler adına aldığını belirten Atilla Dorsay, sinema geliştikçe sinemanın ayaklarından biri olan eleştirinin de gelişeceğini söyledi. Eleştirilmeyen sanatın ilerlemeyeceğini vurgulayan Dorsay, şunları söyledi:

“Ödül almak dünyanın en güzel şeyiymiş. Unutmuşum, tadını yeniden hatırladım. Ödüllerim var hayli geçmiş yıllardan. Sonuçta sinemamız gelişiyor, eleştiri de gelişiyor. Böyle kaliteli bir festivalin çok önemli insanlar yetiştirmiş bir toprağın bize böyle ödüller vermesi beni bir kez daha onurlandırdı. Sinemanın üretim, sanatçı, seyirci, devlet ayakları var, bir diğer ayak da eleştiri kurumudur. Çünkü eleştirisi olmayan, akıllı uslu biçimde eleştirilmeyen, analiz edilmeyen, sağlıklı tepki alamayan sanat ilerleyemez. Güdük kalır, kötü şeyler üst üste çıkmaya başlar.”

“SANATSAL İŞLER YAPAN YÖNETMENLER VAR”

Son yıllardaki sinema filmlerini beğendiğini anlatan Dorsay, “Harika şeyler yapılıyor. Popüler yanı olmayan, 3-5 milyonu sinemalara çekemeyen sinemanın çarkı dönemez” diye konuştu. Atilla Dorsay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün Recep İvedik’in çok kalite bir film olduğunu yapımcıları bile iddia etmiyor. Tamam önemli olan sinemaya getirdiği para. Bu çok önemli ama bu yetmiyor sinema bir sanat yani sinema bir sanayi değil, ticaret değil. Sanat yönünden de beslenmesi lazım, onu da Nuri Bilge Ceylan, Derviş Zaim, Zeki Demirkubuz, o yepyeni kuşak ve dışarıda olmalarına rağmen Türk olduklarını hep savunan, ispat eden Fatih Akın, Ferzan Özpetek gibi sanatçılarımız yapıyor. Bize sanatsal işler yapma onurunu yaşatıyorlar. Bütün dünyada moda sinema Türk sineması. Kore, İran sinemalarının moda olduğu dönemler vardı geçti. Şu anda herkesin gözünde olan bizim sinemamız, bunun kıymetini bilmeliyiz, devlet olarak, seyirci ve basın olarak destek göstermeliyiz.”

“YILMAZ GÜNEY BENİM ZAAFIM”

Yılmaz Güney’den bahsederken gözleri dolan Atilla Dorsay, tören sonrası gazetecilere yaptığı değerlendirmede, “Ne zaman Yılmaz Güney’den bahsetsem gözlerim doluyor. Bunu söylemekten utanıyorum, bir erkeğin bu kadar duygusal olmaması gerekir diye düşünce var, kısmen de doğru. Ama Adana’da olup, onu anınca birden bire kendimi tutamadım. Bu benim yıllardır engelleyemediğim bir zaafım, böyle de gidecek” dedi.

Adana’da Yılmaz Güney Müzesi açılması gerektiğini ve bunda geç bile kalındığını kaydeden Atilla Dorsay, “Bende bile onun bir takım kişisel küçük eşyaları var, açılması durumunda hemen müzeye veririm. Böyle bir şey mutlaka yapılmalı. Türk sinemasının yetiştirdiği en büyük sinemacı, bunda hiç şüphe yok. Yılmaz Güney de kendi doğduğu kentte mutlaka bir müze sahibi olmalı” diye konuştu.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir