11 Mart 2010 12:45

Dünyanın da 'Nefes'ini kesti

Yönetmenliğini Levent Semerci'nin üstlendiği, 16 Ekim'de vizyona giren Nefes filminden bir rekor daha.

İki haftada 814 bin kişi tarafından izlenerek bu sene en iyi izleyici performansını elde eden Nefes filmi, dünyanın en önemli sinema sitesi imdb.com'da Savaş, Macera filmleri kategorisinde birinci sıraya yükseldi.İzleyicilerden aldığı puanlamaları değerlendiren imbd sitesinde Nefes filmi 10 üstünden 9 puan elde ederek Schindler'in Listesi, Kıyamet, Zafer Yolları, Arabistanlı Lawrence gibi önemli savaş filmlerini geride bıraktı. Macera dalında ise yine 9 puanla Star Wars, Yüzüklerin Efendisi, Matrix filmlerini geride bıraktı. Filmin Konusu: Nefes, Güneydoğu'da Irak sınırına yakın bir ilçedeki komando tugayında bulunan ve 2365 metre yükseklikteki Karabal Tepesi'ndeki röle istasyonunu korumakla görevlendirilen bir yüzbaşı komutasındaki 40 askerin hikâyesidir.Buz gibi sulardan geçtiler, tepelere tırmanıp, yamaçlardan indiler… Güneşte kavruldular, iki gün iki gece… Ellerinde tüfekleri… Sırtlarında evleri… Yüreklerinde sevdikleriyle…Sınır nedir, neresidir bilmezdi çoğu… Emir almadıkları, emir de vermedikleri bir hayattan, her şeyi emirle yaptıkları bir hayata geçtiklerinde sınırları da gördüler…Mevzilerde beklediler… Korudukları telsizden analarıyla, babalarıyla, sevgilileriyle görüşebilmek için telefon sırası beklediler…Kendilerini neyin beklediğini bilmeden günlerce, aylarca beklediler Karabal Tepe'de…Hakan Evrensel'in Güneydoğu'dan Öyküler adlı kitabının uyarlaması olan film için Tahtalı Dağı'nda bir karakol kurulmuş ve oyuncuları Türkiye'nin farklı konservatuarlarında okuyan öğrencilerden seçilmiştir.
Yorumlar
  • film hassas konusu nedeniyle farklı gözle bakılıyor ama ben bi ara ortalarında sıkıldım ama ortaya koyduğu dram çok iyiydi insanın moralini bozuyo bazı sahneler filmin en güzel yeri sonuydu bence bu güne kadar ki en gerçekçi çatışma sahnesiydi çok beğendim 107

  • müthiş film mutlaka izleyin

  • Valla sevgili mastanli,Antalya'da Plaza sinemasinin dibinde evim.Girisine iki kocaman afisi asilmisti Nefes'in,uzerinde de 5 Lira oldugu yaziyordu.Ben onlarin yalancisiyim.Iki salonda Nefes,birinde Kara Buyu gosteriliyordu..Ikisinin de gitmesini bekliyordum,Kara Buyu gitti,Nefes hala duruyor,Gidenin yerine de Kolpacino yla Konak geldi.Isgal altinda yani,biraz daha bekleyecegiz artik.

  • Filmle ilgili haberleri heyecanla takip ediyorum. Fırsat yaratıp gidecem mutlaka o ayrı. Ben de bu durumun haber niteliği taşımasına hayret ettim. Imdb deki Türk filmleri puan anlamında güvenirliğini kaybetmiş durumda. Kemal Sunal filmlerine de 10 puan basmamışmıydık zaten. Hepsi neredeyse top250 nin içerisinde. E o filmleri edinip izleyenler güvenir mi bize? Heyecanımızı ne zaman bastırmayı öğreneceğiz bilmiyorum ama nasıl eurovision şarkı yarışmasında geri avrupa milletleri birbirlerine yüksek puan veriyorlarda ülke olarak "gıcık" oluyoruz , aynı şey. Sevdiğine 10 sevmediğine 1 puan .Çocuk psikolojisinde öğrenmiştik "sevdiğini pek çok sevme ,sevmediğinden nefret etme" işte bu.Bu filme ya da herhangi bir Türk filmine 10 puan verenler zannederim ki facebook taki "haydi Türkler kaç kişi olduğumuzu dünyaya gösterelim" grubuna da üyedirler. Ya da "avrupa avrupa duy sesimizii!" tezahüratını en çok benimseyenlerdir.Bilmemektedirler ki sessiz ve düzgün kaldığımız zaman Avrupa sevecektir bizi. Unutmamak gerekir ki "kendini hissettiren organ hastalıklı organdır" Şimdi soralım kendimize haftada kaç kez haber oluyoruz o Avrupaya ?

  • excelsagaya Biletleri 12 tl den aldım 3 tane,aslında fiyatı hiç önemli değil 20 tl olsa gene giderdik.Bizim için şehit ve gazi olan evlatlarımız için bu filmde eğmeyi geçenlere helal olsun.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir