11 Mayıs 2011 00:00

Dünyanın en büyük sinema perdesi

Batum'a 40 metre genişliğinde, 22.5 metre boyunda, dünyanın en büyük sinema perdesini kurmak isteyen İzmir Sinema Derneği, başbakan Varshalomidze'ye proje sundu.

Gürcistan'ın Acara Özerk Cumhuriyetinin başkenti Batum'a 40 metre genişliğinde, 22.5 metre boyunda, dünyanın en büyük sinema perdesini kurmak isteyen İzmir Sinema Derneği, Başbakan Levan Varshalomidze'ye proje sundu.

Batum'un dünyada ''kültür-sanat şehri'' olarak bilinmek, bu yönüyle marka şehir olmak konusunda iddiaya sahip olduğuna dikkati çeken Kırmızıgül, buna iddialı bir projeyle destek vermek istediklerini belirtti.

Kırmızıgül, ''Dünyanın En Büyük Perdesine Sahip Açık Hava Sineması Projesi''nin, kentin bilinirliğini kısa sürede artıracağını vurgulayarak, ''Batum dünyanın her tarafından bilinen bir kent olmak istiyor. 'Dünyanın en büyük sinema perdesine sahip kent' unvanı tanıtım açısından dikkati çekici bir unsur olacak'' dedi.


Dünya sinemasının en iyi 100 filmi8 KATLI APARTMAN YÜKSEKLİĞİNDE
Kırmızıgül, Batum'da kurulması planlanan perdenin 40 metre genişlikte, 22.5 metre yükseklikte olacağını kaydetti.

Yüksekliği 8 katlı bir apartman boyundaki perdede, 4 hafta sürecek sinema festivali düzenlemek istediklerini söyleyen Kırmızıgül, şöyle konuştu:

''Dünyaca ünlü filmlerin galaları olacak. Dünyaca ünlü yönetmen ve oyuncuları Batum'da buluşturacağız. Sergiler, sunumlar da yapılacak. Dünyanın en büyük perdesine sahip festival olacak. Ve Batum bu şekilde tanınacak, 'dünyanın en büyük perdesine sahip kent'. Projeyle dünyanın en büyük açık hava perdesine sahip en büyük açık hava sinema etkinliğini gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

Uluslararası sinemada önemli bir yer edinecektir, bütün sinema dünyası bu olaya odaklanacaktır.'' Kayhan Kırmızıgül, sinema dünyasının odaklanacağı etkinlikte Türk Sineması için de özel bir program düşündüklerini ifade ederek, ''Ünlü Türk yönetmenlerinin filmlerini burada en büyük açık hava perdesine sahip yerde insanlarla buluşturacağız'' diye konuştu.

BAŞBAKAN VARSHALOMİDZE
Acara Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Levan Varshalomidze de Batum'da dünyanın gözünü Batum'a çevirecek bir etkinlik yapılmasından memnuniyet duyacaklarını ifade ederek, perdenin kurulabileceği alanla ilgili fikirlerini Kırmızıgül'e anlattı.

Kırmızıgül'e festivalin bu ayın sonuna yetişip yetişmeyeceğini soran Varshalomidze, az bir zaman kaldığı cevabı üzerine festivalin Eylül ayı sonuna doğru gerçekleştirilebileceğini kaydederek, ''Projenin detaylarını görüşelim. Tekrar buluşup, detaylar üzerinde konuşalım'' dedi.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Vizyondaki Filmler

  Vizyondaki yeni filmler
  Vizyondaki eski filmler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir