10 Ekim 2016 22:08

Efsane boksörlerin daha da efsane filmleri

Boks hayranlarının ringdeki müsabakaları, doyumsuz bir şekilde izleyeceği en iyi boks filmleri.

Spora meraklı mısınız? Ya da bu soruyu şöyle soralım, hangi spor dalları ile ilgilenirsiniz? Genelde alacağımız cevaplar futbol ya da basketboldur. Ancak aranızda, hayatının bir döneminde dövüş sporları ile ilgilenmiş olanınız vardır. Belki geceleri uykusuz kalıp Muhammed Ali’nin maçlarını bile izlemiş olabilirsiniz. Eğer boksa bu kadar bağlıysanız aşağıdaki filmler size, Muhammed Ali’yi izlediğiniz vakitleri yeniden hatırlatacaktır. Yok, benim boksla pek aram olmadı deseniz bile bu filmlerin birçoğunun, “boks” teması dışında da efsane olduğunu unutmayın.


Rocky - 1976
Muhtemelen boks ve sinema dendiğinde aklımıza ilk gelecek film Rocky'dir. Bir "mahalle" dövüşçüsü Rocky Bolboa karakteri, İtalyan asıllı ağır siklet boks şampiyonu Rocky Marciano'nun hayatından esinlenerek sinemaya uyarlanmıştır. Slyvester Stallone'nin canlandırdığı boksörün dünya şampiyonluğuna kadar uzanan hikayesi devam filmleri ile günümüze kadar uzanmıştır. Peki Rocky nasıl ortaya çıkmıştır. Birçok kişinin hatırlayacağı gibi Rocky, dünyaca ünlü boksör Apollo Creed ile ringe çıkaracak tanınacaktı. Ancak o Apollo'ya değil, Apollo Rocky'ye meydan okur. Gerçi deneyimli boksör için bu bir şov maçıdır. Onun maçını yakından bile izleyemeyecek bir adamla ringe çıkacaktır. Fakat Rocky hiç kolay lokma olmayacaktır. Rocky'nin hem bu maça yaptığı hazırlıklar hem de menajeri ve arkadaşı olan Paule'nin kız kardeşi ile yaşadığı aşk, bir efsane olarak sinemada hatırlanmaya devam edecektir.


Raging Bull - 1980
Martin Scorsese'nin yönetmenliği yaptığı ve Robert DeNiro'nun başrolünde yer aldığı film Rocky gibi gerçek bir hikayeye dayanmaktadır. Ancak Rocky'nin aksine sıradan bir esinlenmeden çok tam bir biyografi filmidir. Jack La Motta'nın hayatını anlatan film, boksörün bitmez tükenmez hırsını ve hayatından inişleri ve çıkışları büyük bir ustalıkla seyirciye aktarır. Robert DeNiro’nin lider rol, Joe Pesci’nin de yan rol olduğu Scorsese filmlerinin ilki olan Raging Bull; DeNiro’ya “En İyi Erkek Oyuncu” Oscar’ını, Joe Pesci’ye de “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” dalında Oscar adaylığı getirmiştir. Daha birçok dalda Oscar’a aday olan film bir boks filmi olmasından öte çok da dramatik bir hayat öyküsünü aktardığı için “Tüm Zamanların En iyi Film Listelerinde” sürekli göreceğiniz bir yapımdır.


Hurricane – 2000
Hurricane lakaplı Rubin Carter’ın hayatından öykünen film boksörün, büyük bir talihsizlik üzerine çökmeye başlayan kariyerini konu edinir. 60’ların ortasına geldiğimizde, kendi sıkletinin en iyilerinden olan boksör bir cinayetin en büyük şüphelisi konumuna gelir. Carter kimseyi, masum olduğuna inandıramaz. Hakim de onu üç kez müebbet hapse mahkum eder. Ancak hiçbir şey burada bitmeyecektir. Çünkü gerçeklerin er ya da geç ortaya çıkma gibi “kötü” bir huyu vardır. Carter’in umut öyküsü, iki buçuk saate yakın bir süre ile bize sunuluyor.


Million Dolar Baby – 2004
İtalyan Westernleri ile ünlenen Clint Eastwood’un hem oynayıp hem yönettiği film, bir boks öğrencisi ve hocası arasında geçen dramatik bir hikayeye odaklanıyor. Frankie Dunn (Clint Eastwood), yıllarca çok iyi boksörler yetiştirmiş bir adamdır. Maggie Fitzgerald (Hilary Swank) ise onun öğrencisi olmaya niyetli bir kadındır. Bu ikilinin arasında başlayan zaman zaman duygusal zaman zaman da sert ilişki, bir boks filminden hiç beklenmeyecek noktalara doğru sizi sürükleyebiliyor.


Cinderella Man – 2005
Boksa dair neredeyse tüm filmler gibi Cinderella Man de gerçek bir boksörün öyküsünü sinemaya taşıyor. Amerika’da 20’li yılların sonuyla başlayan “Büyük Buhran” döneminde sahip olduğu her şeyi kaybeden bir boksör, ailesine bakabilmek için işçi olarak çalışmaktadır. Boksa dair her şeyin sadece bir anıdan ibaret olduğu bir anda talih, onu yeniden ringlere davet eder. Ancak bunu göze alabilecek midir? Çünkü boks onun vücudunu fiziki ve ruhsal olarak sarsmıştır ve artık pek de dinç sayılmaz. Karısının da ringlere soğuk bakıyor olması sizce bu boks aşığını yolundan döndürebilecek midir?


The Fighter – 2010
Son dönemlerin en başarılı boks filmlerinden olan “Dövüşçü”, başarılı kadrosuyla da birçok kişiyi sinemalara çeken bir yapım oldu. “Zeki ama çalışmayan” bir boksör olarak nitelendirebileceğimiz Dicky Eklund (Christian Bale), tüm yeteneğini heba etmiş bir adamdır. Kendi kendine kariyerini bitirmiş bu eski boksörün şimdiki motivasyonu ise üvey kardeşi Micky Ward’dan (Mark Wahlberg) gerçek bir dövüşçü yaratmaktır. İkisine düşen görev sadece ringde başarılı olmak değildir. Dağılmak üzere olan ailelerini bir arada tutmaları gerekir. Bir Amerikan rüyası ile bir Amerikan ailesinin parçalanmasını bize, aynı filmde gösteren yönetmen David O. Russell ve senaryo ekibi Oscar’dan sadece adaylıklarla dönmüş olsa da boks severlerin gönlünü fethetmişlerdir.


AHMET TOĞAÇ
Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Vizyondaki Filmler

  Vizyondaki yeni filmler
  Vizyondaki eski filmler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir