23 Mayıs 2011 00:00

Ege'ye nur yağdı

İlk kez Çağan Irmak'ın 'Babam ve Oğlum' filmine ev sahipliği yapan Ege toprakları, Türk sinemasının gözde film platosu haline geldi. Ünlü yönetmenlerin Ege'de birbiri ardına çektiği filmler, yörenin şivesini ve doğal güzelliğini gözler önüne seriyor.

Son dönemde adından en çok söz ettiren Türk filmleri, ağırlıklı olarak Türkiye'nin Ege bölgesinde çekildi. Yöre halkının da rol aldığı bu filmler, bölgenin şivesini ve doğal güzelliğini beyaz perdeye aktardı. İlk kez 2004 yılında Çağan Irmak'ın yönettiği 'Babam ve Oğlum' filmine ev sahipliği yapan Ege topraklarında; 2005 yılında da Yüksel Aksu ilk sinema filmi 'Dondurmam Gaymak'ı çekti. Irmak ve Aksu'yu, çocukluğu Bodrum'da geçen Harun Özakıncı izledi. 'Gari Üçlemesi'nin ilk filmi 'Hadigari Cumhur'u 2008 yılında, ikinci filmi 'Yürügari İbram'ı ise 2010 yılında Bodrum'da çeken Özakıncı; üçüncü filmi 'Yettigari Fahri'yi de çok yakında yine Bodrum ve Gökova'da çekmek için kolları sıvamış durumda.

YÖRE HALKI OYNUYOR
'Dondurmam Gaymak'ı Muğla'nın Milas ilçesinde çeken Yüksel Aksu, ikinci Ege filmi olan 'Entelköy'ün çekimlerine ise şu sıralar yine Muğla'nın Pınarcık köyünde devam ediyor. Bu filmde de, ilk filmde olduğu gibi yöre halkı rol alıyor. Ege'ye dikkat çeken ilk isimlerden olan Çağan Irmak da, dedesinin yaşadıklarını anlatacağı 'Dedemin İnsanları' filminin çekimlerine geçtiğimiz günlerde başladı. Irmak'ın Gökçeada, Milas, Söke ve Bodrum'da çektiği filmde Çetin Tekindor, Hümeyra ve Yiğit Özşener gibi oyuncular rol alıyor.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Vizyondaki Filmler

  Vizyondaki yeni filmler
  Vizyondaki eski filmler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir