11 Mart 2010 12:45

Ejder Kapanı Çalıntı Mı?

Yazar Serkan Engin, romanının konusunun kendisinden izinsiz Ejder Kapanı adıyla filme çekildiğini iddia ediyor...

Geçtiğimiz Cuma vizyona giren ve ilgiyle karşılanan Ejder Kapanı adlı filmle ilgili ilginç bir iddia ortaya atıldı.Yazar Serkan Engin, "Uysal Cinayetler" adlı romanının konusunun kendisinden izinsiz alınıp senaryolaştırılarak Ejder Kapanı adıyla filme çekildiğini iddia ediyor.Yazar, Erol Avcı'nın yapımcılığında, Uğur Yücel'in yönettiği ve senaryosunu Kubilay Tat'ın yazdığı Ejder Kapanı adlı filmde, tıpkı ismi geçen romanda olduğu gibi aftan yararlanarak dışarı çıkmış suçluları öldürerek kendince adaleti sağlamaya çalışan ve kız kardeşi bir sübyancı tarafından tecavüze uğramış bir seri katilin bulunduğunda dikkat çekerek, gene tıpkı romandaki gibi travmatik kişiliğe sahip iki dedektif tarafından olayın araştırılması, polis karakterinin tıpkı romandaki gibi yetimhanede büyümüş yalnız bir kişilik olması gibi benzerlikleri göz önüne seriyor.Konu ile ilgili senaristle görüşen yazar, senaristin bu romandan hiç haberi olmadığını saatlerce anlattığını fakat bu kadar benzerliğin nasıl oluştuğuna dair somut bir açıklama yapamadığını belirtiyor.Serkan Engin, Uysal Cinayetler adlı romanını, Can ve Gendaş yayınevlerinden olumlu yanıt alamayınca e-posta yoluyla sayısız insana gönderdiğini, geçen sene ise yersizyurtsuz.com adlı e-kitap sitesinden yayımlattığını, konuyla ilgili hukuki işlemleri başlatacağını belirtiyor.Bu iddia ile ilgili filmin yapımcısının ne cevap vereceği ise merak konusu...Bahsi geçen e-kitaba buradan ulaşabilirsiniz.
Yorumlar
  • Eğer ortada "hırsızlık" sözkonusuysa buna insanların çıkıp "Şu ana kadar neredeydin efendi !" demesi harbiden utanç duyulacak bir durum. Esinlenildi veya çalındı bunu bilemem ; buna mahkeme karar verir.Ama bizim de kalkıp daha sonuçlanmayan bir olayda taraf tutmamız doğru olmaz.Uğur Yücel ve Kenan İmirzalıoğlu hayranı olduğumuzdan hemencecik pek tanınmayan bir yazara tavır almak bu açıdan bana pek doğru gelmedi.Kitabın linki beyazperde vermiş. Okuyup öylece değerlendirmek en doğrusu.Her şeyden öte bizler mahkeme değiliz.Ortada "hırsızlık" varsa ve bunu yapan babamız bile olsa hesap sorabilmeliyiz.Şimdi ben de gönlümden geçeni yazayım:Umarım Uğur Yücel temize çıkar...Çıkamıyorsa bu sadece emeği çalınan yazara değil bu filme sinemada para verenlere de yapılmış büyük bir ayıp olur.***Saygılar...

  • edebiyatci degilsiniz ama agzinizi güzel edebiyat yapiyor, hee cicek olur tamam, hadi size kolay gelsin,

  • Ben EDePiyatçı değil yazın emekçisiyim. Öncelikle bunu belirteyim. "Küfür işçi sınıfının ağzındaki çiçektir" diyenler tayfasındanım ve daha hakkınız olan çiçekleri savurmadım bile.Filme gelince...Ben filmin konusunu vizyona girdiği gün tesadüfen facebooktaki tanıtım reklamında gördüğümü söyleyeceğim ama size gene de inandırıcı gelmeyecek. Nasıl olsa peşinen reklam yaptığıma kani olmuşsunuz. Haberim olsaydı zaten avukatım aracılığıyla tebdir koydururdum filme ve vizyona giremezdi mahkeme talebimi uygun görürse. İşte asıl o zaman istesem de istemesem de "reklamın" ferişitahı oluşurdu....

  • Film vizyona girmeden önce nerdeydiniz diye sorarlar? Filmin konu beliydi vizyona girmeden önce. hic düsünmedinizmi simdi film taze taze vizyona girdi, ciksam desem calmislar benden diye milletde demezmi reklam yapiyor diye, haa yapmiyor olabilirsiniz de, ama filme giden keyfle izleyen eve geldimi calinti diye bi haberle karsilasan biri sizi takdir etmelerini beklemek biraz tuaf geliyor bana.asil siz biraz empati yapsaydiniz cikip tuaf bir sekilde gz. haberlere konu olmadan önce daha güzel olurdu. kral ciplak felan :) senaristin bir yakini degilim süpelenmeyin senaristin yakin olsaydim beni telkin ederdi bu yazar ile tartismaya girme diye o bakimdan ben rahatim yani bagimsiz bir sinema gönüllüsüyüm cok merak ediyorsaniz eger, sevdigim sanatcilarin eserlerini belki bir senaristen fazla savunuyorum diye bu kayginizi anlarim. sizle kisisel bir tartismaya girmeye hic hakaretlerinizi saklayin ,cirkin karakteri acizsiniz felan onlara girmeyin bos laflar bunlar , sizi tanimam etmem sizde beni tanimazsiniz o bakimdan ici bos hakaretler bunlar. sizin edebi konumunuzda beni hic alakadar etmez gerci haraketleriniz nekadar edebi terbiye gördügünüzü göstermekte.bakin bu güzel bir fikir mahkeme ilanini bana yolamak ama gerekmez ilgili degilim, eger bunu medyaya gaztelere cikmadan önce yapsaydiniz ozaman reklam yapma süpesini ortada iste ozaman siin samimiyetinizi anlardim, lütfen daha fazla konuyu uzatmayin bak ne güzel mahkmeye vermi$siniz hayirlisi olsun ;)

  • 1- Evet sadece ve ilk ben yazdım aftan çıkan suçluları öldüren seri katili.2- Romanı 2001-2004 yılları arasında yazdım. Ne Dexter vardı o zaman, ne Orijinal Cinayetler ne de Ejder kapanı.3- Emeği gasp edilen, hatta senarist arkadaşı sezer arslan ve ekibi tarafından sözü geçen romanı seneye filme çekilecekken, bundan sonsuza dek mahrum kalan biri olarak dava açmamın dışında sesimi duyurmaya çalışmamdan, feryadımı dile getirmemden daha doğal ne olabilir. Empati kurmaktan bu kadar mı acizsiniz?4- Hakkımda hiçbir şey bilmemeniz - yani edebiyat dünyasından poetik kavgamda ne dik durduğumu ve hiçbir güç odağına eyvallah etmediğimi- sizin cehaletiniz olarak algılasam da bu size bana çirkin ve haksız reklam ithamında bulunma hakkını vermez.5- Ejder Kapanı filmini senaristi bile bu kadar ateşli kendini savunmaya kalkmazken kraldan fazla kralcı tutumunuzla senarist ile kişisel bir bağınız olduğu şüphesini uyandırmaktan öte nemenem çirkin bir karakterinizin olduğunu ifşa etmekten öteye gitmiyorsunuz.6- Bana posta adresinizi verirseniz davayı kazanıp mahkeme ilamını aldığımda bir kopyasını ilk size yollayacağım. Münasip bir şeilde değerlendireceğinizden şüphem yok. Zor gelirse ben sizin yerinize o işlemi yaparım merak etmeyin.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir