14 Ocak 2015 09:27

Emek Sineması için önemli karar

Emek Sineması'nın yıkılmasıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Yıkımı büyük tepki gören ve defalarca protesto edilen tarihi Emek Sineması'na durdurma kararı verildiği açıklandı. Kararın projede ‘kamu yararı olmadığı’ gerekçesiyle alındığını duyuruldu.

Emek sinemasının yıkılmasına karşı çıkan Emek bizim platformu sosyal medya hesapları üzerinden Emek Sineması'nın yıkılmasıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Cumartesi günü 17:00'de Emek'in önündeyiz'' çağrısı yaptı.
TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, bir asırdan fazla İstanbul’un kültür yaşamına damgasını vuran, yalnızca İstanbul’un değil Türkiye ’nin en eski görkemli sinema salonlarından olan ve herkesin gözü önünde bir tarih, kültür ve hukuk katliamı sonucunda yıkılan Emek Sineması’nın yerinde yapılan projeyle ilgili İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararı verdiğini açıkladı.

Mimarlar Odası İstanbul Şubesi’nin basın sözcüsü Mücella Yapıcı, 8 Ocak’ta kendilerine ulaşan kararın projede ‘kamu yararı olmadığı’ gerekçesiyle alındığını duyurdu. Mimarlar Odası’nın avukatlarından Can Atalay, “Yürütmeyi durdurma kararı bugünden itibaren uygulanmıyorsa ilgili herkes suç işliyor” diye konuştu.
Emek Sineması için verilen karar gerekçesinde Emek projesinin kamu yararına ve hukuka uygun bulunmadigi belirtiliyor. Cumartesi günü saat 17.00'de Emek Sineması önünde bir eylem düzenlenecek. Karar, Mimarlar Odası'nın İstanbul şubesinde duzenlenen basın toplantısıyla açıklandi. 2010'da Mimarlar Odası'sının açtığı dava sonucu mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Bu karar aynı mahkeme tarafından bilirkişi raporuna dayanarak yürütmeyi durdurma kararini kaldırmıştı, böylece Emek'in yıkım süreci başlamıştı.


Emek Sineması'nın Tarihi
Emek Sineması Cumhuriyetin en eski sinema salonlarından. 1924 yılında Beyoğlu Yeşilçam Sokak'ta Melek Sineması adıyla açıldı. İsmini perdenin iki yanında yer alan Art Nouveau tarzı melek heykellerinden almıştı. Tarihi kimliği, Barok ve Rokoko bezeli yaldızlı tavan ve duvarları, 875 kişilik salonu ve tarihi geçmişi ile diğer sinema salonlarından farklılık göstermektedir.
Emek Sineması'nın bulunduğu bina, sinema olmadan önce başka amaçlarla kullanılmıştı. 1884'te mimar Alexandre Vallaury tarafından inşa edilen ve ilk kez “Club des Chasseurs de Constantinople” (İstanbul Avcılar Kulübü) olarak açılan bina daha sonra Strangali’nin Rum Atletik Jimnastikhanesi, ardından 1909'da “Nouveau Cirque” (Yeni Sirk) ondan sonra da “Skating Palace” (Tekerlekli Paten Pisti ve eğlence merkezi)'a ev sahipliği yapmıştır. 1918 yılında ise "Yeni Tiyatro" olarak kapılarını yeniden açmış, 1924 yılının sonuna gelindiğinde de "Melek Sineması" olmuştur. Varlık vergisi yıllarında (1940'lar) bina ve külliyesi belediye tarafından satın alınmış 1957'de Emekli Sandığı'na ihale edilmiştir. Emek Film'in de sahibi olan Emekli sandığı yenilediği sinemanın adını "Emek Sineması" olarak değiştirmiştir. Daha sonra geçersiz sayılacak olan Türkiye'deki ilk güzellik yarışması, 1926 yılında burada düzenlenmiş ve yarışmayı sinemanın yer göstericisi Araksi Çetinyan kazanmıştır.

Sinemanın ilk sahipleri, o dönem İpek ve Sümer Sinemaları'nın da sahipleri olan, A. Saltiel ile H. Artidi'ydi. 1945 yılındaki iflasın ardından işletmeciliği alan İpekçi Kardeşler'den sonra, 1940'larda sinema İstanbul Belediyesi'ne oradan da Emekli Sandığı'na geçti. Bu tarihte Emekli Sandığı, sinemanın işletmeciliğini de alarak adını Emek olarak değiştirdi. 1969 yılında Turgut Demirağ’a geçen sinemanın işletmesini 1975 yılından beri İsmet Kurtuluş ve Süheyla Kurtuluş yapıyor.

1993 yılında ciddi bir restorasyondan geçen sinema, son olarak 2000 yılında koltukları ve ses düzeni (Dolby Digital) yenilenerek, yeni açılan modern sinemalarla yarışacak bir teknolojiye kavuşmuştur. Sinema binası, 20 Mayıs 2013 tarihinde tamamen yıkılmıştır.
VİZYONDAKİ FİLMLER İÇİN TIKLAYIN

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir