21 Mayıs 2013 00:00

Emek yerle bir!

1924'ten kalma tescilli Emek Sineması iş makinalarıyla tamamen yıkıldı.

Yıkımı büyük tepki gören ve defalarca yürüyüşlerle protesto edilen tarihi Emek Sineması'na son kazma dün vuruldu.

Radikal'in haberine göre Yeşilçam Sokağı gün içinde polis tarafından yaya trafiğine kapatıldı ve iş makineleri 1924'ten kalma binayı yerle bir etti. Sinemanın yerine yapılacak 10 kat yüksekliğindeki bina 'Grand Pera' adı altında 25 yıllığına Kamer İnşaat 'ın işletmesinde olacak. Sinemanın yıkımına karşı TMMOB Mimarlar Odası'nın açtığı dava ise hala Danıştay'da...

Beyoğlu Belediyesi, burayı 2006’da 5366 sayılı yasaya göre ‘Yenileme Alanı’ ilan ederek projenin önünü açmıştı. Kamer İnşaat’ın ‘Grand Pera’ projesi kapsamında, birinci sınıf tescilli eser olan, 1883’de yapılmış Serkildoryan binası aslına uygun olarak restore edilecek. Serkildoryan'ın arkasında yer alan Emek, İpek ve Rüya sinemalarının yerine ise 30 metre - yani 10 katlı bir apartmana denk - yükseklikte modern bir bina yapılacak. Bu binanın ilk iki katında dükkân, lokanta ve kafeler olacak. Üstteki iki katta ise 10 sinema salonu, Yeşilçam yıldızlarının balmumu versiyonlarının sergileneceği Madam Tusseaud’s ve bir de ‘sinema müzesi’ yer alacak… En üst kata da ‘Emek Sineması’nın süslerinin monte edileceği benzer boyutlarda bir salon yapılacak. Kamer İnşaat’ın ortağı Levent Eyüpoğlu ve projenin mimarı Fatih Kesgün, bunun için ‘evrensel koruma yöntemlerinden’ moving tekniğinin kullanılacağını, Emek'in tavan ve duvar bezemelerinin hidrolik bir asansörlerle, en üst kata taşınacağını söylüyor. Firma geçtiğimiz haftalarda Emek Sineması’ndan sökülen 1100 parçanın kaldırıldığı depoda bir basın toplantısı yapmış ve sinemadan geriye kalan 'korunması gerekmeyen' kısımların yıkımına devam edildiğini söylemişti. Grand Pera’nın toplam bütçesi yaklaşık 30 milyon euro .

Yorumlar
  • ohh be yıkıldı giddi simdi baska bişey bulurlar ama

  • KUDÜSDEKİ CAMİNİN ALTINI YAHUDİLER OYUYOR BİZİM ENTEL SOLCULARDAN SES YOK AMA SİNEMA KIRILIP YENİDEN YAPILACAK DENİYOR HURRA....SANKİ KIYAMET KOPUYOR...İŞTE DUYARLILIK FARKI..!

  • Bu ülkede neye değer veriliyor ki? Yazıklar olsun söylenecek söz yok artık.

  • akp oy verdıkçe butun degerlerımızı boyle yıkmaya devam edıcekler yazık

  • Almanlar fransayı işgal ettiğinde binlerce bina yıkıldı savaşta.. Fransızlar savaş bitince o binaların aynısını yerlerine koydular 1 se bir 2 ise 2 kat olarak. hiç değişiklik yapmadılar. tarihi binalarını korudular. Biz ise yık avm yap şeklinde çalışıyoruz. Yok bu adamlar tam kapitalist valla. İstanbulu sattılar para için.. Özelliklede yabancılara özelliklede israile sattılar. yakında surları falanda yıkarlar tarihi yerleri avm yaparlar.. Bunlar çirkinliktir., saygısızlıktır..

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir