30 Ağustos 2004 15:18

En Bilimsel Bilim Kurgu

İngiliz bilim adamları Bıçak Sırtı dedi

The Guardian gazetesi'nin 60 İngiliz bilim adamına yönelltiği en bilimsel bilim kurgu sorusunun cevabı Bıçak Sırtı oldu.İngiltere'nin genetikten evrime kendi alanlarında uzman bilim adamları sinema tarihinin kült bilim kurgularını inceledi. Aralarında Yıldız Savaşları, Yaratık, Matrix, Terminatör gibi serilerin de bulunduğu film listesinin galibi, 1982 Ridley Scott yapımı Bıçak Sırtı oldu. İkinciliği Stanley Kubrick'in 2001: Uzay Macerası alırken bilim adamları George Lucas'ın Yıldız Savaşları serisinden İmparator'u üçüncü seçti.Philip K. Dick'in romanından beyazperdeye uyarlan Bıçak Sırtı'nda Harrison Ford başrolde oynamış ve yapay insan-androidleri avlayan Blade Runner'ı canlandırmıştı. Peki Bıçak Sırtı neden en bilimsel film oldu? Sorunun cevabını değerlendirmeye katılan, Londra King College'ın öğretim üyesi hücre biyoloğu Stephen Miller verdi ''Bıçak Sırtı'nda insan nedir, biz kimiz ya da nereden geliyoruz gibi yıllardır tartışılan bilimsel sorulara değiniliyor ve cevap aranıyor''. Bıçak Sırtı'nın konuyu ne kadar iyi sonuçlandırdığı da bilim adamları için çok önemli değil, önemli olan en iyi soruları sorabilmiş bilim kurgu olması.
Yorumlar
  • İngiliz bilimadamları akıllı adamlarmış. Blade Runner'ı o kadar severim ki hastasıyım diyebilirim. Ama ben o filmi daha önce en sevdiğim film listeme almıştım bile ( en iyi filmler forumundaki bilimkurgu film listeme bakabilirsiniz) Filmi o kadar çok sevmiştim ki filmle alakası olmamasına ragmen uyarlandığı kitabı da alıp bir çırpıda okumuştum.

  • Bence de doğru seçim; ama ilk 10 sıralamasında birtakım değişiklikler olabilir...

  • Gercekten de bilim adamlarinin gorusu bir baska oluyor :)). Dogru soze ne denir , Blade Runner gelmis gecmis , uzakara en iyi bilim kurgudur bence de ...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir