6 Ekim 2015 13:34

En iyi korku filmleri

Korku filmleri sinema severler tarafından en fazla ilgi gösterilen türlerden biri olarak dikkat çeker ancak gerçekten iyi bir korku filmi bulmak bir o kadar da zordur. İşte en iyi korku filmleri...

Sinema izleyicileri arasında en fazla rağbet gösterilen türleden biri de korku türündeki filmler olmuştur. Ancak inandırıcılığı yüksek, sizi etkileyecek bir korku filmi bulmak ise günümüzde bir hayli zor. İzleyicilerin kendi korkularına göre izlediklerinde, bir de film iyi ise korku filmlerinin izleyiciler üzerindeki etkisi o kadar fazla olacaktır. Amaç mutlaka korkmak olmayabilir de. Sadece keyifli zaman geçirmek, iyi bir film izlemek için de bu tür filmler tercih edilmektedir. Dehşet, terör, tiksinti gibi duygularınızın harekete geçtiği, zaman zaman karakterlerle birlikte korktuğunuz, zaman zaman ise öfkelendiğiniz korku filmleri bazen bizleri öyle etkiler ki etkilerini günlerce, hatta bazen haftalarca atamayabiliriz. Ancak bu etkiyi yaratabilmesi için en iyi korku filmlerinden birini izlemeniz gerekecektir. Çünkü bu türde sıkça eleştirildiği üzere salt doğaüstü olayların ya da benzeri durumların insanları etkilemesinden yola çıkılarak hazırlanan ve böylece insanları etkilemeye çalışan filmlerin sayısı da bir hayli fazladır. En iyi korku filmlerini izlemek, filmlerden keyif almak açısından bakıldığında oldukça önemlidir.
En iyi korku filmlerini merak ediyorsanız, aşağıda The Exorcist ile başlayan ve Halloween 2, Pet Sematary, Frankenstein, Hostel, They Live gibi filmlerden oluşturulan en iyi korku filmleri listesine bir göz atmanızda fayda var. Bu filmlerin içlerinde izledikleriniz mutlaka olmuştur, tıpkı izlemediklerinizin de olduğu gibi. İşte en iyi korku filmlerinin yer aldığı bu listede filmlerin adlarını, konularını, oyuncuları öğrenebilir, buna göre kendi değerlendirmenizi yaparak hangi filmi izleyeceğinize karar verebilirsiniz. İşte en iyi korku filmleri listesi...
1. THE EXORCIST (1973)
En iyi korku filmleri listesinin ilk sırasında 1973 yapımı bir film olan The Exorcist yer alıyor. Yönetmenliğini William Friedkin'in yaptığı filmin senaryosunu ise William Peter Blatty kaleme aldı. Yapımcılığını Noel Marshall, David Salven ve William Peter Blatty'nin yaptığı The Ezorcist filminin dağıtımı ise Warner Bros tarafından yapıldı. ABD yapımı film 122 dakika sürerken, filmin oyuncu kadrosunda Ellen Burstyn , Max von Sydow , Lee J. Cobb , Jack MacGowran , Kitty Winn , Jason Miller , Mercedes McCambridge , Linda Blair , Barton Heyman , Peter Masterson gibi isimler yer alıyor. Filmin ilk vizyona girişinde makaslanmış sahnelerin de yer aldığı bu daha uzun ve daha ürpertici montaj, ABD'de olumlu eleştiriler aldı.
The Exorcist filminin konusu ise şöyle; 12 yaşındaki bir kız, garip davranışlar sergilemeye başlar. Yattığı yerde havalanan kız, aynı zamanda inanılmaz bir güce kavuşmuştur. Önce tıbbi yöntemlere başvuran annesi, doktorlar hiçbir açıklama ve çözüm getiremeyince,aynı zamanda psikiyatr olan Peder Merrin'i çağırır. Genç kızı inceleyen Peder, kızın içine şeytan girdiğini tespit eder.
2. ALIEN (1979)
Listede kendine yer bulan filmlerden biri de kuşkusuz 1979 yapımı Alien oluyor. Yönetmenliğini Ridley Scott'un yaptığı, senaryosunu ise Walter Hill, Ronald Shusett ve Dan O'Bannon'un yazdığı Alien filminin oyuncu kadrosunda Sigourney Weaver, John Hurt, Ian Holm, Tom Skerritt, Harry Dean Stanton gibi isimler yer alıyor. 117 dakika uzunluğundaki film o kadar çok ilgi gördü ki daha sonra ikinci ve üçüncü filmleri çekildi ancak hiç biri Alien'in yakaladığı başarıyı yakalayamadı.
Alien filminin konusu ise şöyle; Görevini tamamlayarak Dünya'ya dönmeye hazırlanan kargo gemisi Nostromo'nun beş erkek, iki kadın ve bir kediden oluşan mürettebatı özel kabinlerinde uykudadır. Bilgisayarların çevredeki bir gezegende yabancı bir yaşam türü tespit etmeleri üzerine uyandırılırlar. Yasalar, akıllı olabilecek her canlının araştırılmasını emretmektedir. Dallas (Tom Skerritt), Lambert (Veronica Cartwright) ve Kane'den (John Hurt) oluşan ekip, gezegene gittiğinde terk edilmiş bir uzay gemisiyle karşılaşır. Buldukları yumurta benzeri organizmaları incelerken, bir tanesi kırılır ve yengeç benzeri bir yaratık Kane'in yüzüne yapışır. Ekip gemiye döndüğünde Ripley (Sigourney Weaver), Kane'i içeri almakta tereddüt eder. Karantina kuralları çok açıktır. Fakat mürettebat, arkadaşlarını kurtarmak için bu sorumluluğu alır.
3. DAWN OF THE DEAD (1978)
En iyi korku filmlerinin içerisinde Dawn of The Dead'ı saymasak olmazdı. George Romero'nun Zombi üçlemesinin ikinci filmi olan Dawn of The Dead, serinin diğer filmlerinin önüne geçti. Sadece seriyi değil, korku filmleri arasına adını altın harflerle yazdırdı. ABD-İtalya ortak yapımı olan filmin senaryosunu ve yönetmenliğini George A. Romero üstlendi. 24 Mayıs 1979 tarihinde ilk gösteriminiyapan Dawn of The Dead, 126 dakika sürüyor. Filmin oyuncu kadrosunda Ken Foree , Daniel Dietrich , Richard France , David Early , David Crawford , Gaylen Ross , Scott H. Reiniger , David Emge , Howard Smith , Jese Del Gre yer alıyor. Yönetmenin, 70'lerin tüketim toplumunu ve insan doğasını zombileri kullanarak eleştirdiği film, ayrıca dönemin önemli konularından siyah-beyaz ayrımını da mesaj olarak iletiyor.
Türkçe'ye Ölülerin Safağı olarak çevrilen filmin konusu ise şöyle; George A. Romero'nun Zombi üçlemesinin ikinci filmi olan Ölülerin Şafağı, serinin ilk filmi olan Yaşayan Ölülerin Gecesi'nin bıraktığı yerden devam ediyor. Philadelphia özel polis gücünden iki memur, Peter ve Roger, et yiyen zombiler tarafından ele geçirilen bir apartmanı temizledikten sonra yakındaki bir televizyon istasyonuna sığınırlar. Burada tanıştıkları iki televizyoncuyu da yanlarına alarak helikopterle binadan kaçarak bir alışveriş merkezine ulaşırlar. Erzak almak üzere kısa bir süre için uğradıkları alışveriş merkezinde hesapladıklarından daha fazla kalmaları gerekecektir, çünkü anlaşılmayan bir nedenle tüm zombiler bu binaya girmeye çalışmaktadır.
4. HALLOWEEN (1978)
Halloween, en iyi korku filmleri listesinde kendine yer bulan filmlerden. John Carpenter'in yönetmenliğini yaptığı ve senaryosunu Debra Hill ile birlikte kaleme aldığı Halloween, Carpenter'i üne kavuşturdu. 1978 yapımı olan ve 101 dakika süren Halloween filminin oyuncu kadrosunda Jamie Lee Curtis , Donald Pleasence , Nancy Kyes , Tony Moran , Pamela Jayne Soles gibi isimler yer alıyor. Halloween filminin konusu ise şöyle:
Korku sinemasının ustalarından John Carpenter'ı üne kavuşturan filmi "Cadılar Bayramı", ilk cinayetini altı yaşında işleyen bir çocuğun onbeş yıl sonra hapisten kaçarak geçmişini tekrarlamasını anlatıyor. Azizler günü arifesinde işlediği cinayeti hayatının merkezi haline getiren ve sıradan insanları öldürerek adeta sorunlarıyla hesaplaşan gencin hikayesi.
5. NIGHT OF THE LIVING DEAD (1968)
Gerilim, korku, gizem unsurları barındıran filmler arasında en iyilerden biri de Night of the Living Dead. Usta yönetmen George A. Romero'nun, John A. Russo ile birlikte senaryosunu yazdığı Night of the Living Dead'un yönetmen koltuğunda ise kendi işini kendi yapmasıyla bilinen George A. Romero oturuyor. 1968 yapımı ABD menşei bu filmin oyuncu kadrosunda George A. Romero , Duane Jones , Judith O'Dea , Karl Hardman , John A. Russo yer alıyor. Yani George A. Romero filmin her aşamasında yer alıyor. Night of The Living Dead filminin konusu ise şöyle:
Yaşayan Ölüler Gecesi insan eti yiyen zombilerin saldırısından kaçabilmek için panikiçinde ıssız bir çiftlik evine saklanmak zorunda kalan bir grup insanın öyküsünü anlatır.Evin sahipleri çoktan zombiler tarafından katledilmiştir. Radyo ve televizyondanzombilerin uzaydan gelen radyasyonun etkisiyle saldırıya geçtiklerini öğrenirler. Amaiçinde bulundukları bu tuzaktan bir çıkış yolu var mıdır?George A. Romero’nun henüz 28 yaşındayken çok kısıtlı bir bütçeyle çektiği YaşayanÖlüler Gecesi tüm dünyada olay yaratan ve korku filmleri tarzına yepyeni bir boyutgetiren bir filmdir. Neredeyse gösterime girer girmez korku sinemasının kült filmlerindenbiri haline gelmiştir.
6. THE SHINING (1980)
Türkçe'ye Cinnet adıyla çevrilen The Shining filminde Stanley Kubrick imzası var! Pek çok sinema sever için Kubrick ismi bile filmin izlenmesine yeter ancak bu film gerçekten oldukça başarılı. 1980 yılında vizyona giren ABD-İngiltere ortak yapımı bu film 142 dakika sürüyor. Yönetmenliği ve senaryosu Stanley Kubrick'e ait olan The Shining filminin başrolünde usta oyuncu Jack Nicholson yer alıyor. Tony Burton , Shelley Duvall , Danny Lloyd , Scatman Crothers ise oyuncu kadrosunda yer alan diğer isimler olarak dikkat çekiyor. The Shinnig filminin konusu ise şöyle:
Jack Torrance (Jack Nicholson) Colorado dağlarındaki Overlook Otelinde kış bakıcısı olmayı kabul eder.Otel kışın kapalı olduğundan Jack ve ailesi uzun bir süre boyunca mekanda yanlız kalacaklardır.Medyum yetenekleri olan Torrance'ların küçük oğlu Danny (Danny Lloyd), otelde bazı kötü ruhların olduğunu hissetmeye başlar.Jack, yıllar önce karısı ve iki kızını öldüren otelin eski kış bakıcısı Bay Grady Philip Stone'nin hayaletiyle tanıştığında işler iyice değişmeye başlar.Danny, babasının bu ruhlar tarafından kontrol edildiğini ve babasının giderek çıldırdığını görmektedir.
7. NIGHTMARE ON ELM STREET (1984)
Wes Craven'i hatırladınız mı? Wes Craven, Türkiye'de Elm Sokağı Kabusu adıyla bilinen ve 80'li 90'lı yıllara damgasını vuran Nighmare On Elm Street ile en iyi korku filmlerinden birinin altına imzasını attı. Daha sonra seri haline gelen ve her filmi defalarca izlenen Nighmare On Elm Street, büyük bir izleyici kitlesine ulaşmayı başardı. Yine bu harika film, Johnny Depp'in de ilk filmlerinden biridir. Oyuncu kadrosunda Johnny Depp, Robert Englund, Joseph Whipp, John Saxon, Ronee Blakley, Heather Langenkamp, Jsu Garcia, Amanda Wyss, Lin Shaye, Joe Unger'in yer aldığı Nightmare On Elm Street için 91 dakikanızı henüz izlemedinizse mutlaka ayırmanız gerekiyor. İşte filmin konusu...
Los Angeles'taki bir mahallede gençler tuhaf bir şekilde ölmeye başlarlar. Parmaklarında jilet keskinliğinde bıçaklar olan korkunç bir adamın bulunduğu kabuslar uyurken canlarını almaktadır. Rüyalardaki bu hayalet, yıllar önce çocuklarını öldürdüğü aileler tarafından linç edilen sapık Fred Krueger'dan başkası değildir. Freddy her nasılsa şimdi geri dönmüş, yeni yetmeleri bir bir rüyalarında öldürerek intikam almaktadır. Eğer Freddy peşinizdeyse tek çare uykuya direnmekte midir? Yoksa onunla kendi kabusunda yüzleşmekte mi?
1980'lere damgasını vurarak Wes Craven'i şimdi haklı olarak kurulmuş oturduğu tahtına çıkaran Elm Sokağında Kabus, sonradan defalarca geri dönecek olan Freddy karakterine hayat veren Robert Englund'un da katkısıyla, ölmekte olan bir janrı diriltecektir.
8. PSYCHO (1960)
En iyi korku filmleri arasında bir Alfred Hitchcock filmi: Psycho! 1960 yapımı olan bu film ilk gösterimini ise 1 Ocak 1965 tarihinde yaptı. Yapımcı ve Yönetmeni Hitchcock olan Psycho'nun senaryosu ise Joseph Stefano ve Robert Bloch'un elinden çıktı. Bu etkileyici filmin kadrosunda Anthony Perkins, John Gavin, Martin Balsam, John McIntire, Vera Miles, Janet Leigh, Simon Oakland, Frank Albertson, Patricia Hitchcock, Mort Mills gibi isimler yer alıyor. 109 dakika uzunluktaki bir baş yapıt olan Psycho, en iyi korku filmlerinde olmayı kesinlikle hak ediyor. İşte konusu:
Marion Crane (Janet Leigh), Arizona'da bir emlak ofisinde çalışmaktadır. Sevgilisi Sam (John Gavin) ile evlenmek istemektedir ancak çiftin çok az parası vardır. Bir Cuma günü, patronu Marion'a bankaya yatırması için 40 bin dolar verir. Marion, bu parayla Sam'le hayal ettikleri hayatı kurabileceklerine karar verir ve parayı çalarak Sam'le buluşmaya gider. Yolda Bates Motel'de konaklamak zorunda kalır. Moteli işleten Norman Bates (Anthony Perkins), annesiyle saplantısı olan genç bir adamdır. Beraber akşam yemeği yerler ve Marion odasına çekilir. Yatmadan önce duş alırken...
Sinema tarihine geçmiş duş sahnesiyle hatırlanan ve türünün en önemli örneği olan Sapık, yönetmen Alfred Hitchcock'un da başyapıtı olarak kabul edilir.
9. EVIL DEAD (1981)
1881 yapımı Evil Dead, 90'lı yıllara damga vuran filmler arasında ve en iyi korku filmleri arasına tırnakları ile kazıyarak gelen bir baş yapıt. 26 Ocak 1990 yılında ilk gösterimini yapan ABD menşei Evil Dead'ın yönetmeni ve senaristi Sam Raimi. Filmin oyuncu kadrosunda ise Bruce Campbell, Betsy Baker, Ellen Sandweiss, Theresa Tilly, Richard DeManincor, Dorothy Tapert, Barbara Carey, Cheryl Guttridge, David Horton, Kurt Rauf yer alıyor. 85 dakikalık bu filmin konusu ise şu şekilde:
Beş arkadaş haftasonunu geçirmek için ormandaki bir kulübeye gelirler. Burada, daha önce bir profesör tarafından bırakılmış teyp kaydına ve sonradan Nekronomikon'un kendisi olduğu anlaşılan Ölüler Kitabı'na rastlarla. Teybi çalıştırdıklarında profesörün kendi çevirisini yaptığı ölüleri canlandırma pasajlarını dinlerler ve ağıza alınmayacak derecede dehşetli bir kötülük ormanda açığa çıkar.
Önce ormanın kendisi sonra da insanlar kötücül yaratıklara dönüşmeye başlar. Kızlardan biri ormana kaçtığında ağaçların tecavüzüne uğrar. Diğerleri de daha az korkunç olmamak üzere paylarına düşen dehşetle yüzleşeceklerdir. Filmin asıl kahramanı, eğer varsa, hiç kuşkusuz Bruce Campbell'ı türün hayranları arasında ölümsüzleştirecek olan Ash karakteridir.
Soluksoluğa izlenen ve sinirbozucu derecede korkunç bu film çoktandır kült klasikleri arasında üst sıralardaki yerini korurken, Sam Raimi'nin dehasına şahit olup, şimdiki tahtına nasıl kurulduğunu merak edenler tarafından kaçırılmamalı.
10. FRIDAY THE 13TH
Türkçe'ye Cuma adıyla çevrilen Friday the 13th en iyi korku filmleri listesinde kendine yer bulan filmlerden biri. 11 filmlik bir serinin başlangı olan Friday the 13th, ABD yapımı korku filmlerinden. 1980 yılında vizyona giren Friday the 13th'in yönetmeni Sean S. Cunningham, senaryosunu Victor Miller ile kaleme aldığı bu filmle büyük ses getirdi. Oyuncu kadrosunda Kevin Bacon, Adrienne King, Jeannine Taylor, Ari Lehman, Betsy Palmer'in yer aldığı filmin konusu ise şöyle:
Camp Crystal Lake on yıllar önce esrarengiz cinayetlerin yaşandığı, terkedilmiş bir gençlik kampıdır. Bir girişimci kampı tekrar hizmete açmaya karar vererek yakışıklı delikanlılar ve güzel genç kızlardan oluşan bir kadroyu işe alır. Bir yağmur fırtınası kampı dünyanın geri kalanından soyutladığında korkunç ölümler başlar. Gençler sırayla, korkunç derecede yaratıcı şekilde cinayete kurban gitmektedir.
11. AN AMERICAN WEREWOLF IN LONDON (1981)
Yapım yılı 1981 olan An American Werewolf in London (Kurtadam Londra'da) ABD-İngiliz ortam yapımı filmlerden. Yönetmenliğini ve senaristliğini John Landis'in yaptığı An American Werewolf in London'un oyuncu kadrosunda John Woodvine, Joe Belcher, David Schofield, Brian Glover, Lila Kaye, Paddy Ryan, Anne-Marie Davies, Christine Hargreaves, Paul Kember, Don McKillop yer alıyor. En iyi korku filmlerinden biri olarak kabul edilen An American Werewolf in London'un konusu ise şöyle:
Londra... Sisleriyle ve Big Ben'iyle ünlü şehir.. "Ada"nın kalbi, beyni... Avrupa'nın "köşesinde" yer aldığı için "Angle - Terre" adını almış bu ada-ülkede insanoğlunun uygarlığı öyle bir hızla gelişmiştir ki, son vahşi kurdun öldürülmesinin üzerinden yaklaşık bir asır geçmiştir. Kurtların kökünü kurutmaktan daha zor olan, lâneti yok etmektir oysa... Kurtadamların lânetini...
Amerika'dan gelen iki genç öğrenci, İngiltere kırsalında ne olduğunu anladıkları bir yaratığın saldırısına uğrar. Arkadaşını bu saldırı sonucu kaybeden David ise hayatta kaldığına pişman olacaktır. Çünkü, lânet artık onun da kanına girmiştir.
Kurtadam da ölmüş ve hayatı sona erdiğinde vücudu insan formunu geri kazanmıştır. Köylüler, böyle bir yaratığın varlığını inkar eder. Hastaneye yatırılan David, rüyasında kendini dört ayak üzerinde koşarak avlanırken görür; kan ter içinde uyanır. Başucunda bulduğu güzel hemşire Alex, kâbusun etkisini dindirebilecek yegane kişidir.
Turistik gezisi kanlı bir öyküye dönüşen David, Alex'le yakınlaşarak kendini toparlamaya çalışır. Fakat, aşkın bile üstesinde gelemeyeceği bir alınyazısı vardır artık: Dolunayla birlikte kasıla kasıla ellerinin birer pençeye dönüşmesini, bedeninin hayvanlaşmasını dehşet içinde seyreder. Kıllarla kaplanan vücudu vahşi dürtülerle Londra gecelri içinde kendine av arar. Metroda, kuytularda, köşebaşlarında...
Hafızası ile ilgili probleleri vardır David'in. Bu yüzden, önceleri emin olamaz. Acaba gerçeten kendisi midir şehre musallat olan hayvan?
Öte dünya ile bu dünya arasında sıkışmış ruhlarla karşılaşınca anlar herşeyi: Kurtadamlar tarafında öldürlenler, varlık ile yokluk arasında sıkışıp kalmaktadır. Yitirdiği arkadaşı da, kendisinin öldürdüğü zavallılar da, birer hortlak görünümünde karşısına çıkıp konuşurlar onunla.
Filmin finali, bir sinema salonunda tetiklenir: Scotlan Yard alarmdadır ve ne idüğü anlaşılmayan o tuhaf kurt öldürülecektir - gözleri yaşlı bir hemşirenin itirazlarına rağmen.
1981 yapımı filmin en önemli özelliklerinde biri, başarılı makyaj efektleriyle dolu sahneleri kendine has bir mizahla harmanlamış olması idi. Rahatlıkla söyleyebiliriz ki, Tiziano Sclavi 1986 yılında Dylan Dog'un ilk serüvenini yazarken John Landis imzalı Kurtadam Londra'da ona hayli ilham vermişti. Hem genel atmosferiyle, hem de olayların geçtiği şehirle...
12. RİNGU (1998)
Hiroshi Takashashi'nin senaryosunu yazdığı Hideo Nakata'nın yönettiği Ringu, en iyi korku filmler arasında yer alıyor. Japonya menşei bu korku filminin oyuncu kadrosunda Nanako Matsushima, Hiroyuki Sanada, Miki Nakatani, Yutaka Matsushige, Yûko Takeuchi, Yôichi Numata, Rikiya Ôtaka, Katsumi Muramatsu, Hitomi Satô gibi isimler yer alıyor. Bir videoyu izleyenlerin 7 gün sonra esrarlı bir şekilde ölmesinin ardındaki gizemi çözmeye çalışan bir kadını anlatan, "Japonya'nın Stephen King'i" olarak nitelendirilen ünlü Japon yazar Koji Suzuki'nin "Ringu" isimli romanına dayandırılan film, Japon sinema tarihinin en fazla hasılat getiren filmlerinden biri oldu. Aynı kitaba ve filme dayandırılarak dört devam filmi, bir televizyon dizisi çekildi, ek olarak aynı adı taşıyan mangalar yayınlanmaya başlandı. İşte filmin özeti:
Gizemli ölümlerin meydana geldiği bir sırada, izleyenlerin 7 gün sonra öldüğü esrarlı bir video kasetin varlığı kulaktan kulağa dolaşmaktadır. Böyle söylentilere kulak asmayan bir kadın gazeteci olayları araştırmaya karar verince, kendini tehlikeli ve ölümcül bir oyunun ortasında bulur. Kaseti izleyen gazetecinin gerçekten yedi gün ömrü mü kalmıştır, yoksa tüm bunlar bir şehir efsanesinden mi ibarettir? Zamana karşı amansız bir yarış başlamıştır...
13. CARRİE (1976)
Dünyaca ünlü roman yazarı Stephen King'in ilk romanı olan Carrie, Yönetmen Brian De Palma tarafından beyaz perdeye aktarıldığında en iyi korku filmlerinden biri olacağını kim bilebilirdi ki! Başrollerinde John Travolta, Sissy Spacek, Piper Laurie, Amy Irving, William Katt'ın yer aldığı Carrie, 1976 yapımı bir film olsa da kesinlikle çağının ötesinde. ABD yapımı filmin senaryo uyarlamasını yapan isim ise Lawrence D. Cohen.
14. TEXAS CHAİNSAW MASSACRE (1974)
Texas Chainsaw Massacre, 1974 yılında çekildiğinde izleyenlerin kanını donduran sahneleriyle büyük ses getirmişti. Yaşanmış bir olaydan uyarlanan hikayesi ve gerçekçi sahneleri ile Texas Chainsaw Massacre, mütevazi bütçesine rağmen oldukça başarılı bir iş olmuştu. Tüm zamanların en iyi korku filmlerinden biri olarak gösterilen Texas Chainsaw Massacre, 100 milyon doların üzerinde hasılat yapmayı başardı ve sinema tarihinin kült filmlerinden birine dönüştü. Konusu ise şöyle:
Yıl 1969. Vietnam Savaşı'nın başlangıç günleriydi. ABD'de ölü sayısı felaket boyutlarında, kayıtları ölçülmez niteliktedir. Askeri canavarı beslemek için gençlere asker çağrısı yapılmaktaydı. Sıra 18 yaşındaki Dean Hill'e (Taylor Handley) gelir. Ama dean henüz yoklamaya gidemeden Vietnam dan yeni dönmüş olan ağabeyi Eric (Matt Bomer) Dean'a sürpriz yapmaya karar verir. Kendisini çok seven nişanlısı Cirrisse nin (Jordana Brewster) tüm endişelerine rağmen ağabeyi deniz kuvvetlerine tekrar katılarak ona göz kulak olmak ister. Ne yazıkki Dean ın planları Eric in planları ile uyuşmamaktadır. Dean ın niyeti basitir:Askeri çağrı belgesini bir kenara bırakıp, karaklı kız arkadaşı Bailey (Diora Baird) ile Meksika ya kaçmaktır. Ama her iki çift savaşta ne olacağını bilmeden son büyük eğlence için Teksas a giderler. Yolculuklarının başlamasından kısa bir süre sonra dört genç saldırgan motorsiklet ci kişiler Holden ve kız arkadaşı Alex tarafından korkutulurlar. Alex grubun cipini takip ederken ciddi bir kaza yapmalarına yol açar. Chirrisse araçtan dışarı fırlar. Alex yaralı üçlüyü soymaya çalışırken, Şerif Hoyt olay yerine gelir ve her şeyi alt üst eder. Chirrisse yakındaki bir çalılıkta saklanarak, şerifin arkadaşlarını tartaklamasını izler. Chirrisse nin bilmediği şey, Hoyt'un onları Hewitt ailesine götüreceğidir. Burada gençleri, Hoyt un sonra Leatherface olarak tanınacak korkunç canavara dönüşmek üzere Thomas ile Hewitt ailesinin diğer üyelerini beklemektedirler. Chirrisse ailenin yaptıkları korkunçluklara tanık olur ve yaşamaları için tek umudun kendisi olduğunu anlar.
15. JU-ON (2000)
Ju-On, en iyi korku filmleri listesine Japonya sinemasının 2000 yılında kazandırdığı filmlerden. Takashi Shimizu'nun yönetmenliğini yaptığı ve senaryosunu yazdığı Ju-On, Türkiye'de Garez adıyla biliniyor. Oyuncu kadrosunda Chiaki Kuriyama, Takako Fuji, Hitomi Miwa, Yumi Yoshiyuki, Takashi Matsuyama'nın yer alıyor.
16. THE DESCENT (2005)
En iyi korku filmleri arasında yer alan filmlerden biri de The Descent. 2005 yılı İngiltere yapımı bu korku filminin yönetmeni ve senaristi Neil Marshall. 99 dakika süren The Descent filmi İngiltere Sinema Yazarları Birliği tarafından 'Yılın En İyi Korku Filmi' olarak değerlendirilmişti. Oyuncu kadrosunda Natalie Mendoza, MyAnna Buring, Nora-Jane Noone, Shauna MacDonald, Alex Reid gibi isimlerin yer aldığı The Descent, korku filmi sevenlerin mutlaka izlemesi gereken bir baş yapıt. The Descent'in iyi tepkiler almasının ardından filmin ikincisi de çekilse de ilk filmin başarısını yakalayamadı. Filmin konusu ise şöyle:
Mağara inişi için bir araya gelen altı kız arkadaşın başından geçen korku dolu bir tatili konu almaktadır. Kızların iniş yaptıkları mağaranın derinliklerinde kendilerini aç ve vahşi yaratıklar beklemektedir. Düşen kayalarda mağaranın çıkışını kapatmıştır. Labirentimsi bu mağaradan çıkış yolu aramaya başlayan kızlar, eski sırların ortaya çıkmasıyla birbirlerine sırtlarını döneceklerdir.
17. THE HOWLİNG (1981)
1981 yılı ABD yapımı The Howling filmi ormanlık alana yerleşen bir kadının başından geçecek felaketleri anlatıyor. Joe Dante'nin yönetmenliğini yaptığı filmin senaryosunu ise John Sayles ve Terence H. Winkless üstlendi. Dennis Dugan, Dee Wallace, Belinda Balaski, Patrick Macnee, Christopher Stone gibi isimlerin kadrosunda yer aldığı The Howling filmi 91 süresi ile sizi kesinlikle tam tadında korkutacak! İşte konusu:
Bir seri katilin kurbanı olmaktan zor kurtulan başarılı TV spikeri Karen Write, doktorun önerisi ile ormanlık bir alanda yerleşik bir kamp niteliğindeki rehabilitasyon merkezine gider. Aslında kampın sakinleri tuhaf bir koloninin üyeleri gibi davranmaktadır. Çok geçmeden Karen, yağmurdan kaçarken doluya tutulduğunun farkına varır.
18. DEAD ALİVE (1992)
Yaptığı işlerle her zaman ses getirmeyi başaran Peter Jackson, Dead Alive ile en iyi korku filmleri arasına kendi filmlerinden birini sokmayı başardı. 85. dakika uzunlukta Dead Alive filmi fantastik, komedi ve korku unsurlarını bir arada barındırıyor ve farklı bir izleyiş sunuyor. Peter Jackson senaryosunu Frances Walsh ve Stephen Sinclair ile birlikte yazdığı filmin yönetmenliğini tek başına üstleniyor. Aynı zamanda kendi filminde rol alan Peter Jackson'un yanı sıra Jed Brophy, Diana Penalver, Timothy Balme ve Sarah Scott Davis gibi isimler filmin oyuncu kadrosunda yer alıyor. Dikkat çeken filmin konusu ise şöyle:
Lionel ve sevgilisi Paquita,hayvanat bahçesine gezmeye giderlerken meraklı annesi de onları takip eder. Ancak kadını Sumatra'dan gelen bir tür fare-maymun ısırır ve bulaşıcı bir zombi salgını başlatır. Annesini korumaya çalışan Lionel, onun kurbanlarını evlerinin bodrumunda saklamaya çalışır ancak olaylar giderek kontrolden çıkar ve zombiler bir ordu halinde dışarı taşarlar. Yüzüklerin Efendisi'ni yöneten Yeni Zelanda'lı yönetmen Peter Jackson'ın ülkesinde çektiği 3. uzun metrajlı filmi olan Braindead, komedi ve korku unsurlarını bir arada ve başarıyla barındırıyor.
19. FRAİLTY (2001)
Sırada 2001 yılı ABD, Almanya, İtalya ortak yapımı bir film olan Frailty var. Bill Paxton'un yönetmenliğini yaptığı, Brent Hanley'in senaryosunu yazdığı Frailty, dram, gerilim ve korku unsurlarını bir arada barındıran bir film olarak en iyi korku filmleri arasında yer alıyor. Oyuncu kadrosunda Matthew McConaughey, Jeremy Sumpter, Bill Paxton, Powers Boothe, Matt O'Leary gibi isimler yer alıyor. Frailty filminin konusu ise şöyle:
Fenton Meiks (Matthew McConaughey) isimli bir adam, FBI binasına gelerek, ajan Wesley Doyle (Powers Boothe) ile görüşmek istediğini söyler. Etrafa dehşet saçmakta olan ve kendini ‘Tanrının Eli’ olarak niteleyen katilin, öz kardeşi olduğunu iddia etmektedir.
20. INTERVİEW WITH THE VAMPİRE (1994)
Interview With The Vampire kadrosunda pek çok önemli ismin yer aldığı filmlerden biri. Bazen iyi isimlerin olması başarı getirmezken, Interview With The Vampire'de durum böyle olmadı ve en iyi korku filmlerinden birine imza atıldı. 1994 yılı ABD yapımı olan filmin kadrosunda Brad Pitt, Tom Cruise, Antonio Banderas, Kirsten Dunst ve Thandie Newton gibi isimler yer alıyor. Neil Jordan'ın yönetmenliğini yaptığı Interview With The Vampire filminin konusu ise şöyle:
Yıl 1791. New Orleans'ta yaşayan Louis karısını kaybetmiş olmanın üzüntüsüyle, yaşama sevincini kaybetmiştir. Lestat adındaki bir vampir, ona gecelerin yaratığı, yani bir vampir olmasını önerir. Louis bu öneriyi kabul eder. Lestat, Louis'in ölümcül kanını akıtarak onu da bir vampire dönüştürür. Ancak Louis, vampirliğe alışamaz. Açlığını gidermek zorundadır ama insanları öldürmek istemez. Ona, vampirliği Lestat öğretecektir.
21. THE HILLS HAVE EYES (1977)
Türkiye'de Tepenin Gözleri adıyla bilinen The Hills Have Eyes filmi 1977 yılı ABD yapımı filmlerden biri. Kesinlikle izlenmesi gerekn filmlerden biri olan The Hills Have Eyes, izleyenleri dehşete düşürecek sahneleriyle oldukça etkileyici bir film. Gerilim, korku türündeki filmin senaryosu yazan Wes Craven aynı zamanda yönetmenliğini de üstlendi. Oyuncu kadrosunda Dee Wallace, Robert Houstoni Susan Lanier, Martin Speer, Russ Grieve gibi isimlerin yer aldığı The Hills Have Eyes, o kadar beğenildi ki 2000'li yıllarda film yeniden çekildi ve yine büyük ilgi gördü. Filmi izlemek isteyenler için The Hills Have Eyes'in konusu ise şöyle:
Vahşi, acımasız ve soluk aldırmayan gerilimiyle, tatile çıkan amerikalı bir ailenin başından geçen hayatta kalma mücadelesini anlatan film, çok çok düşük bütçesi ile sinir sistemimizde şok edici etkiler bırakmayı başardı. Modern korku sinemasının tarihsel olayları içinde çok az filmi, bir kült klâsik haline gelmiş Wes Craven’ın 1977 yılı yapımı Hills Have Eyes’ı kadar derin bir etki bırakmıştır.
22. ZOMBI 2 (1980)
1980 yılı İtalyan yapımı olan Zombi 2, en iyi korku filmleri arasında yer alıyor. Lucio Fulci'nin yönetmenliğini yaptığı Zombi 2'nin senaristleri ise Walter Patriarca ve Elisa Briganti. Oyuncu kadrosunda Robert Widmark, Olga Karlatos, Richard Johnson, Al Cliver, Stefania D'amario'nun yer aldığı Zombi 2 filminin konusu ise şöyle:
New York lima­nına başıboş bir yelkenli girer. Yelkenliye çıkan sahil güvenlik görevlileri içerde çürümüş bir takım et ya da besin maddeleri üzerinde ko­caman solucanların oynaştığını görür­ler. Aniden ortaya bir zombi çıkar ve görevlilerin kurşunları altında gerileye­rek denize düşer. Karayipler’deki bir adada bulunan doktor babasından haber alamayan genç bir kadın ( Tisa Farrow), bir gazeteciyle birlikte babasının akıbetini öğrenmek üzere yola çıkar. Adaya yaklaş­tıklarında birlikte seyahat ettikleri genç bir kadın denizde biraz yüzerek serinlemeye karar verir ama bir köpekbalığının saldırısına uğrar. bu esnada su altında bir zombi belirir ve köpekbalığına saldırır. Gazeteci ve genç kadın adaya çıktıklarında doktoru bulurlar. Adadaki ölüler teker teker dirilerek mezarlarından kalkmakta ve doktor da bunun bilimsel bir açıklamasını bulmaya çalışmaktadır.
23. JAWS (1975)
Stefan Spielberg'in imzasını taşıyan Jaws izlerken sizi oldukça gerecek! 1975 yılı ABD yapımı Jaws filmi 1976 yılında en iyi müzik, kurgu ve ses dallarında Oscar almış, en iyi film dalında ise adaylıkla yetinmişti. Filmin oyuncu kadrosunda Richard Dreyfuss, Murray Hamilton, Lorraine Gary, Robert Shaw, Roy Scheider, Robert Shaw, Carl Gottlieb, Jeffrey Kramer, Chris Rebello, Susan Backlinie gibi isimler yer alıyor. İşte Jaws filminin konusu:
Amity adası denizden gelen bir tehlikeyle karşı karşıyadır. Denizin keyfini çıkarmakta olan insanlara birşey saldırmakta ve vahşice öldürmektedir. Bu durum büyük geliri turizmden olan ada halkını etkiler. Dev bir beyaz köpekbalığı olduğu anlaşılan tehlikeyi uzak tutmak için gösterdikleri bütün çabalar faydasız kalınca Şerif Brody, yakın dostları Hooper ve Quint'i de alarak köpekbalığı ile savaşa girer.
24. SUSPİRİA (1977)
Suspiria için ne denebilir ki! Kesinlike gelmiş geçmiş en iyi korku filmlerinden biri. Daria Argento'nun başyapıtı bu filmin senaryaosu Thomas De Quincey'e ait. Argento'nun eski binada yarattığı atmosfer eşsizdir. Işık ve ses kullanımı doruk noktasına ulaşır, müzikler ise izlendiğinden sonra bile uzun süre terk etmez izleyiciyi. Jessica Harper, Stefania Casini, Flavio Bucci, Barbara Magnolfi, Miguel Bosé, Rudolf Schündler, Eva Axén, Susanna Javicoli, Alida Valli, Udo Kier gibi isimlerin kadrosunda yer aldığı Suspiria'nın konusu ise şöyle:
"Bu filmin son 12 dakikasından daha korkunç birşey varsa; o da ilk 92 dakikasıdır!" Amerikalı genç bir kadın, dünyaca ünlü bir bale okuluna gitmek için Almanya'ya gelir. Fakat daha okula adım atmadan, tuhaf olaylar kendisini göstermeye başlar. Yağmur altında, gecenin bir vakti okula doğru yürürken, bir başka öğrencinin okuldan kan ter içinde fırladığını görür. Nihayet okula kapak atar. Fakat geceleri duyacakları garip sesler ve dedikodular, okula ve yöneticilerine dair, korkunç bir gerçeğe doğru yaklaştıracaktır onu...
25. ALİENS (1986)
Bir James Cameron filmi daha! Bilim kurgu, aksiyon, gerilim ve korku unsurlarını bir arada bulunduran Aliens filmi kesinlikle en iyi korku filmlerinden biri. Oyuncu kadrosunda Sigourney Weaver, Michael Biehn, Bill Paxton, Lance Henriksen ve Paul Reiser gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmenliğini James Cameron yaparken, senaryosunu ise Walter Hill, Ronald Shusett, Dan O'Bannon, David Giler ile birlikte yazdı. Alien konseptine yönetmen James Cameron'ın yaklaşımı ve ortaya çıkan belki de serinin en iyi filmi.1987'de 7 dalda Oscar'a aday olan film, en iyi görsel efekt ve en iyi ses efekti dallarında bu ödüle layık görülmüştü. 1986 yapımı olan filmin konusu ise şöyle:
Nostromo'dan kurtulan tek kişi olan Teğmen Ellen Ripley, yarım yüzyıllık derin uykusundan uyandırılarak dünyaya getirilir. Bu sırada yaratıkları buldukları gezegenin sonradan kolonileştirildiği ve insanların yaşadığını öğrenir. Söz konusu koloniden bir süredir haber alınamamaktadır ve Ripley, uzman bir komando ekibi ile yaratıkları yoketmeye ve sağ kalanları kurtarmaya gider.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Vizyondaki Filmler

  Vizyondaki yeni filmler
  Vizyondaki eski filmler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir