25 Eylül 2009 10:12

En Vahşi Batı Filmleri

The Lone Ranger ile kovboylar sinemaya dönüyor. İşte sinema tarihinin en iyi western filmleri...

Aslında kovboylar ve kızılderililer beyazperdeden hiçbir zaman tam anlamıyla uzaklaşmadı. Fakat seksenli yıllarda başka sinema türlerinin Hollywood'u ele geçirmesiyle kahramanların, kalleşlerin, yerlilerin klasik hikayelerine ilgi azaldı. Bu arada doksanlarda az ama öz film üretildiğini de hatırlatalım. 2000'lerde ise türe dönüş başladı gibi.Disney'in The Lone Rangers projesi büyük stüdyoların yeniden vahşi batıya ilgi duymaya başladığının bir göstergesi olarak kabul edilebilir. Biz de bu dönüşü bahane ederek sinema tarihinin en çok sevilen western filmlerine yakından bakalım istedik. Eklemek veya çıkartmak istedikleriniz var mı? Yorum sizin.1. Stagecoach (Posta Arabası)John Ford ve John Wayne'i buluşturan 1939 yapımı film türün gerçek bir klasiği. Orson Welles, Yurttaş Kane'i çekerken bu filmi tam 40 kez ders gibi izlemişti.2. The Wild Bunch (Vahşi Belde)Erkek dünyasının (ve sinemasının) en sert ve usta ismi Sam Peckinpah'ın 1969 yılında çektiği film, içerdiği yoğun şiddete rağmen gerçek bir başyapıt olarak kabul ediliyor. Peckinpah'ın sinemasal denemeleri unutulmaz.3. Unforgiven (Affedilmeyen)Clint Eastwood çocuklarına iyi bir gelecek sağlamak için yıllar sonra eline silah alıyor ve düzenin tekerine çomak sokuyor. Western türünün son başyapıtı, üstelik İtalyan da değil.4. High Noon (Kahraman Şerif)Western türünün en popüler örneği. Sinema okullarında western örneği olarak en fazla gösterilen film.5. The Searchers (Çöl Aslanı)John Wayne'in kızılderililer tarafından kaçırılan yeğenini bulmak için gerçekleştirdiği ve uzun yıllar süren yolculuk bugün bile çok tartışılıyor. Finalindeki sürpriz çatışma dönemine rağmen son derece hayati sorular soruyor.6. Butch Cassidy and the Sundance KidTürün gerçek bir klasiği daha. Hikaye yapısı ve temaları kendisinden sonra gelen sayısız filme örnek oldu.7. Once Upon a Time in the West (Bir Zamanlar Batıda)Sergio Leone'nin Spaghetti Western başyapıtı bu türü İtalyanların da çok iyi yaptığını ve hatta daha bile iyi yaptığını kanıtlar nitelikte. Leone iyi ve kötü arasındaki ayrımı ve hatta uzun konuşmaları kaldırıyor. Silahlar ve gözler konuşuyor! 8. Dances with Wolves (Kurtlarla Dans)Kevin Costner'ın bu türü çok sevdiğinden kimsenin şüphesi yok artık.9. Rio Bravo Howard Hawks'ın başyapıtı John Carpenter'ın Assault on Precinct 13 projesine ilham verdi. Carpenter'ın da ilham verdikleri düşünülürse, filmin etkisi daha iyi ortaya çıkar.10. The CowboysJohn Wayne bir grup çocukla birlikte vahşi batının bir ucundan bir ucuna yolculuğa çıkıyor. Belki de en sert ve hüzünlü "büyüme" hikayesi.11. The Assassination of Jesse James (Korkak Robert Ford'un Jesse James Suikastı)Sanat sineması ile televizyon filmleri arasında, sessiz, ağırbaşlı bir başyapıt. Kesinlikle klasik bir western değil. Belki western bile değil. O nedenle 11. sırada.Beyazperde Haber
Yorumlar
  • Çok Teşekkürler. Gerçekten iyi düşünülmüş. Sanırım orta yaş kuşağı bu filmlere bayılacaktır.Ama "Winnetou(I,II,II,..) Serisi" de mutlaka yer almalı.

  • iyi kötü çirkin nerede!?

  • Sen birde Unforgiven i izle yada bidaha bi dikkatlice bak orda Clint eastwood un, üstelik kendisininde oynadığı iyi,kötü ve çirkin dahil western in bir dönemine olan göndermeleri ve aslında o büyük kahraman,ölümsüz kovboyları o dönemdeki gibi değilde (istisnalar hariç) gerçekte olabilecek şekilde yansıttığı manifestosunu görebilirsen çok şey edinmiş olursun..Ama iyi kötü ve çirkin başka bi arenada türünün yinede en iyi örneklerinden biridir hatta kendisi sphagetti western diye bir akım oluşturmuştur..

  • sen eğer bir iyi,kötü,çirkini beğenmiyorsan gerçek westerni izlememişsindir demektir sana başka bişe demiyorum ben

  • listede olmuş ve olabilecek tüm filmler mevcut,Sergio leone ile ilgilide yapılan yorumlara katılmıyorum.Bence burda bir yönetmen temsili söz konusu değil,filmlerin kendi kendilerini temsili var.Ne yani buradan hangi bir filmi çıkarıpta yerine bir Sergio Leone konulmalı..Evet filmleri benimde zamanında hayranı olduğum filmler ve ne kadar populist olsada az buz işler becerdiğinin hakkını verebileceğim bir yönetmen,ama lütfen en iyi ilk üç film derken birazda bazı şeylerin farkında olalım.En beğenilen ile en iyi aynı şey değildir. lütfen imdb yide artık biraz olsun anlamaya çalışalım. Orda sıralananlar en iyi filmler değil en beğenilen filmlerdir.. Ayrıca bir posta arabası ve en azından bir Unforgiven neden onların yerinde bir anlamaya çalışalım. Ayrıca Eastwood un son çivisinin üzerine çıkılamıyacağı kanısındayım bu konuda..Bunu bide Hollywood anlasa...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir