14 Mart 2016 15:29

En yüksek bütçeli filmler...

Bu filmlerin prodüksiyonları ateş pahası...

1. Intolerance (1916)
DW Griffith’in 1914 yılının Amerika'sında yasadışı işler yapan küçük bir serserinin öyküsünü anlattığı 1916 yapımı filmin çekimleri 16 hafta sürmüş. Zamanının rekor bütçesi olarak şimdinin 50 bin dolara yakın bir parasına mal olan filmin Babil duvarı bölümü en gösterişli ve nefes kesici bölümü olarak sinema tarihine geçmişti.

2. Ben-Hur (1959)
Yönetmeni William Wyler olan film, Lewis Wallace'in romanı Ben-Hur: A Tale of the Christ`in en ünlü sinema uyarlamasıdır. Film beklenmedik bir şekilde 11 Akademi Ödülü kazandı. Meşhur arena, kumlar, yarış sahnesi derken dev prodüksiyon için 15 milyon ABD doları harcanmış.


3. Cleopatra (1963)
ABD- İngiltere ortak yapımı tarihi epik filmdir. Başrollerinde Elizabeth Taylor, Richard Burton, Rex Harrison var. Filmi Rouben Mamoulian yönetmeye başlamıştı, ancak Joseph L. Mankiewicz filmi tamamladı. Senaryo yazılırken Plutarch gibi Antik Yunan ve Roma tarihçilerinin eserleri ve Carlo Mario Franzero'nun "Cleopatra'nın devri ve hayatı" adlı kitabından yararlanılmış. Filmde Antik Mısır'ın efsanevi kraliçesi Kleopatra'nın Roma'nın yayılmacı emellerine direnişi, önce kendisini Mısır tahtına çıkaran Sezar'la sonra da Roma'ya isyan eden General Marcus Antonius ile yaşadığı aşk destansı bir dille anlatılır. Geniş perde sisteminin daha gelişmiş yüksek tanımlamalı bir türü olan Todd-AO sistemi ile çekilen filmde DeLuxe renk sistemi kullanılmış. Çekimleri 3 yıl süren filme 1963 yılının parasıyla 44 milyon dolar harcanmıştı, bu miktar 2008 yılının 300 milyon dolarına denk geliyor. "Kleopatra" 9 dalda birden aday gösterildiği Oscar ödüllerinden "en iyi görüntü yönetimi", "en iyi özel efekt", "en iyi dekor" ve "en iyi kostüm" dallarında olmak üzere 4 tanesini almıştı.

4. Star Wars
1977,1999 ve 2001 Star Wars çekimlerindeki unutulmaz iki güneşli çöl gezegeni Tatooine, aslında Tunus! Ekip Sahara çöllerinde epey yolculuk yapmış. 11 bin metre karelik bir alan, kurgusal bir dünyaya dönüştürülmüş. Çekimler esnasında 2000’e yakın arka plan oyuncusu kullanılmış. 10 milyon dolarlık bir bütçe sırf Tatooine için harcanmış.


5. Batman (1989)

Tim Burton tarafından yönetilen , DC Comics'in aynı isimli karakterinden uyarlanan filmde Batman'i Michael Keaton, Joker'i Jack Nicholson canlandırmıştı. Kim Basinger, Michael Gough ve Robert Wuhl ise yardımcı rollerde. 1989 tarihli Batman bilindiği gibi, Warner Bros. şirketinin ilk Batman filmi. Filmin çekimleri 1988 Ekim ve 1989 Ocak tarihleri arasında Pinewood Stüdyoları'nda gerçekleşti. Kleopatra’dan sonraki en büyük set Gotham setiydi. Altı ayda 400 çalışan Gotham’ı inşa etti. Hamm'in 1988 Amerikan Yazarlar Derneği grevine katılmasıyla da birlikte bütçe 30 milyon dolardan 48 milyon dolara çıktı. Batman hem eleştirmenler tarafından beğenildi hem de gişede 400 milyon doların üstünde hasılat yaptı.


6. Titanic (1997)
James Cameron'ın yönetmenlik, senaristlik, ortak yapımcılık ve ortak kurgu yönetmenliğini yaptığı, 1997 yılı Amerikan yapımı, epik-romantik ve kült filmin yapımı Cameron'ın RMS Titanic'in kalıntılarını görüntülediği 1995 yılında başladı. Fox, Meksika'daki Rosarito Beach'te deniz kıyısında 40 akrelik bir arazi satın aldı ve 31 Mayıs 1996 tarihinde yeni bir stüdyo inşa etmeye başladı. Geminin dışı için 17 milyon galonluk bir ufuk tankı inşa edildi ve bu 270 derecelik bir okyanus görüntüsü sağladı. Filmin zirve noktası olan geminin batmadan hemen önce ikiye ayrılmasını ve Atlas Okyanusu'nun derinliklerine gömülmesini gösteren sahnenin çekimi için tam boyutlu bir setin döndürülmesinin yanı sıra 150 figüran ve 100 dublör gerekti. Titanik'in çekim masrafları arttıkça arttı ve 200 milyon dolara ulaştı. Fox yöneticileri paniğe kapılarak üç saatlik filmden toplamda bir saat tutan belirli sahnelerin çıkarılmasını önerdi. Cameron bunu reddetti ve Fox'a şunları söyledi: "Filmimi kesmek mi istiyorsunuz? Beni kovmak zorunda kalacaksınız! Beni kovmak mı istiyorsunuz? O zaman beni öldürmek zorunda kalacaksınız!" Filmin 200 milyon doları aşmış bir bütçesi var. 2012 yılında yeniden yayınlanmasından elde edilen gelir de dahil olmak üzere yapım toplamda 2,185,372,302 elde etti.7. Matrix Reloaded (2003)

Matrix serisinin ikinci filmi. Wachowski’ler film için 1,5 mil uzunluğunda bir yol inşa ettirdiler California’da. O yolda çekilen sahneler tam 3 ay sürdü. Filmdeki bilgisayar grafikleri ve efektleri de ilk filmden çok daha fazlaydı. Hatta EON adlı bir şirket kuran kardeşler filmin planlanmasını 1 yıl boyunca yaptılar. Ajan Smith ve kopyaları ile Neo arasında geçen park sahnesi için hazırlanan sette tam 15 bin foto çekilerek, o fotoğraflardan 100 değişik sürüm hazırlandı. Sonuçta 150 milyon dolarlık bir bütçeden bahsediyoruz.


8. Superman Returns (2006)

Yönetmenliğini Bryan Singer'ın yaptığı, başrollerinde Brandon Routh, Kate Bosworth ve Kevin Spacey'ın oynadığı 2006 ABD yapımı film. Uzun bir süre kayıplara karışan Superman, tekrar dünyaya döner. Ancak, sevdiği kadın Lois Lane, yokluğunda kendisine yeni bir yaşam kurmuştur. Eski düşmanı ise yine korkunç planlar yapmakla meşguldür. Bütçe 200 milyon dolardan fazla.9. Avatar (2009)

2009 ABD yapımı destansı bilim kurgu filmi. Senarist ve yönetmen James Film üç boyutlu (3D) sinema tekniği ile çekildi. Film 2009 tarihinde gösterime girdi. Yarı felçli Jake Sully, Pandora adındaki uzak bir gezegende araştırma yapmak için görev alır. Burada Na’vi adında giderek nesli tükenmekte olan bir halk yaşamaktadır. Jake, kendilerine özgü bir lisanları, dünya görüşleri ve yaşam biçimleri olan halkın arasına karıştığında doğa ile de bütünleşir. Bir araştırma misyonu ile gönderildiği bu gezegeni, kendi dünyalısından korumaya karar verir. Avatar'ın resmi bütçesi 237 milyon dolardır, bazı tahminlere göre ise filmin yapım maliyeti yaklaşık 300 milyon, pazarlama maliyeti ise 150 milyon dolardır.10. Spectre (2015)
Eon Productions tarafından üretilen yirmi dördüncü James Bond filmidir. 007 James Bond rolünde ise dördüncü kez Daniel Craig var. Yönetmenliğini yine Sam Mendes'in üstlendiği filmin senaryosu ise John Logan'a emanet. Filmin dağıtımı Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) ve Columbia Pictures tarafından yapıldı. 245-250.000.000 $ arasında bir bütçe ile Spectre, şimdiye kadar yapılmış en pahalı James Bond filmlerinden biridir. Aksiyon sahnesi çekimlerine Land Rover Defender ve Range Rover Sport eşlik etti. Daha sonra çekimler için Londra ve ardından Roma'ya dönüldü. Fas'taki çekimlerde yapılan bir patlama sahnesi kullanılan 8418 litre benzin ve 33 kg patlayıcı ile film Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi. Çekimler tam 128 gün sürdü.

MELİS ZARARSIZ

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir