11 Mart 2010 12:45

Eric Rohmer'i Kaybettik!

Fransız Yeni Dalgası sinema akımının önemli yönetmenlerinden Eric Rohmer 89 yaşında Paris'te hayatını kaybetti.

Asıl adı Jean-Marie Maurice Scherer olan yönetmenin yakın çevresinden yapılan açıklamada, Rohmer'in bir hafta önce hastaneye kaldırıldığı belirtildi. Genelde kadın erkek ilişkilerini konu alan filmler yazan ve çeken, 50 yıla 24 film sığdıran Rohmer, 2007'de son filmi "Astre İle Seladon'un Aşkları"nı gerçekleştirmişti. Rohmer, bu filmden sonra emekli olmayı düşündüğünü söylemişti. Fransız sinema dergisi "Cahiers du cinema"nın da editörlüğünü yapmış olan Rohmer, 1986'da "The Green Ray" filmiyle Venedik'te Altın Aslan'ı kazanmıştı.
Yorumlar
  • Üstada rahmet diliyorum. Ama benim söylemek istediğim şey bundan biraz daha fazlası. Bugün oturdum NR1 tv izliyorum. Alttan Eric Rohmer öldü diye altyazı geçiyor . Bu ne ya benim yaşım 28 , ben bu adamın bir filmini izlemedim. O NR 1ı izleyen yaş gurubu nerden bilsin Rohmeri. Medya bize niye alakamız olmayan , şeyler hakkında boş bilgiler veriyor. Tamamen bilgi kirliliği bu. Biz bunları izleyerek , okuyarak bilmemiz gereken esas şeylerden uzaklaştırılıyoruz. Bu adamın ölümünün altına bunları yazmak hoş olmadı, ama söylemesem çatlardım. Üstadın ruhuna sonsuz saygılar. Kendisini izlemesemde filmlerini duymuştum. Saygıyı sonuna kadar hak ediyor.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir