25 Eylül 2009 10:12

Erken ve Zorla Evlilik

Çocuk Gelinler'in filmleri Uçan Süpürge ve Hürriyet gazetesi işbirliğiyle İstanbul'da gösterilecek!

Çocuk Gelinler'in filmleri Uçan Süpürge ve Hürriyet gazetesi işbirliğiyle İstanbul'da ilk kez gösterilecek. Uçan Süpürge ve Hürriyet Gazetesi, dünyanın pek çok bölgesinde olduğu gibi Türkiye'de de yaygın bir toplumsal sorun olan "küçük yaşta ve zorla evlilikler"e bu kez de sinemayla dikkat çekiyor. Çocuk Gelinler Projesi'ni Avrupa Komisyonu Delegasyonu desteği ve Dortmund-Köln Uluslararası Kadın Filmleri Festivali ortaklığıyla yürüten Uçan Süpürge, proje kapsamında iki kısa film çekti. Erken evliliklerin kadınların yaşamını nasıl etkilediğini iki farklı öykü üzerinden anlatan bu filmlerin ilk gösterimi 23 Ekim 2008'de Ankara'da yapıldı. Filmlerin İstanbul'daki ilk gösterimi ise Hürriyet gazetesi işbirliğiyle 24 Kasım 2008'de İstanbul'da yapılacak!Uçan Süpürge, Almanya'daki Dortmund-Köln Uluslararası Kadın Filmleri Festivali ile birlikte Aralık 2007-Ekim 2008 tarihleri arasında "Çocuk Gelinler" adlı bir proje yürüttü. Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu tarafından Sivil Toplum Diyaloğu: Kültür Hareketi Programı çerçevesinde desteklenen bu proje; Türkiye'nin her yerinde yaygın olarak görülen erken yaşta ve zorla evliliklere dikkat çekerek farkındalık yaratmak, bilinç uyandırmak amacı taşıyordu. Proje kapsamında Almanya ve Türkiye'de eşzamanlı açılan Kısa Film Sinopsis Yarışması'nda finale kalan toplam 10 öykü içinden birer tanesi seçildi, atölye çalışmalarında eğitmenler eşliğinde bu öyküler senaryolaştırılıp filme alındı. Almanya'dan Dennis Todoroviç'in öyküsünden çekilen "Nefes al, Alma, nefes al" ve Türkiye'den Damla Köle'nin öyküsünden çekilen "Beni Geri Çağır Hayat", dillerin kurduğu sınırları ortadan kaldırmak amacıyla sözsüz çekildi."Erken ve Zorla Evlilik" Film Gösterimi ve PanelTarih: 24 Kasım 2008Saat: 10.00 (Film gösterimi) 10.30 PanelYer: Hürriyet Medya Towers, Çetin Emeç Salonu, Güneşli-İstanbulKonuşmacılar:Prof. Dr. Nükhet Sirman (Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi)Vuslat Doğan Sabancı (Hürriyet İcra Kurulu Başkanı) Feride Yıldırım Güneri (Uzman Psikolog)Canan Arın (Hukukçu)Hülya Avşar (Sinema oyuncusu)Selen Doğan (Uçan Süpürge Genel Koordinatörü)
Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  • Yaşar Kemal filmleri Yapı Kredi Kültür Sanat'ta gösterilecek Yaşar Kemal filmleri Yapı Kredi Kültür Sanat'ta gösterilecek

   Türk edebiyatının kilometre taşı olarak gösterilen yazar Yaşar Kemal, vefatının 4. yılında çeşitli etkinliklerle anılıyor.

  • Sinema tarihinin en seksi karakterleri Sinema tarihinin en seksi karakterleri

   İngiliz sinema portalı Chili’nin katılımcılarına sorarak hazırladığı ve binlerce sinemaseverin tercihlerine dayanılarak oluşturulan “Sinema tarihinin en seksi kadın ve erkek karakterleri” sıralaması yayımlandı.

  • Erkan Petekkaya’lı Kapan’dan ilk teaser Erkan Petekkaya’lı Kapan’dan ilk teaser

   Ünlü oyuncu Erkan Petekkaya’nın başrolünü Öykü Çelik, Kemal Uçar ve Ali Gürer ile paylaştığı Kapan filminin ilk teaserı yayınlandı. Filmin sosyal medya hesaplarından yayınlanan teaser merak uyandırdı.

  • Aquaman 'milyar dolar' kulübünde Aquaman 'milyar dolar' kulübünde

   DC Comics'in son süper kahraman filmi Aquaman, Aralık ayında gösterime girdikten sonra geçtiğimiz hafta dünya genelinde 1 milyar dolar gişe hasılatı yaptı.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir