13 Ağustos 2012 00:00

Erksan kütüphanesi ile yaşatılacak

Usta yönetmen Metin Erksan'ın kütüphanesini ders verdiği Işık üniversitesine bağışladığı öğrenildi. Üniversite yönetimi de usta yönetmenin tarihten sinema ve edebiyata uzanan dev arşivini ‘Metin Erksan Koleksiyonu’ adıyla araştırmacılara ve öğrencilere sunmayı amaçlıyor.

Sinemamızın büyük ustası Metin Erksan’ın adı bundan böyle kitaplarında yaşayacak. Kütüphanesini 2007’den bu yana ders verdiği Işık Üniversitesi’ne bağışlayan usta yönetmenin tarihten sinema ve edebiyata uzanan dev arşivi ‘Metin Erksan Koleksiyonu’ adıyla araştırmacılara ve öğrencilere sunulacak.

4 Ağustos tarihinde aramızdan ayrılan Türk sinemasının gelmiş geçmiş en büyük ustalarından Metin Erksan’ın kütüphanesi, usta yönetmenin 2007 yılından bu yana ders verdiği Işık Üniversitesi’nde yaşamaya devam edecek. Yaklaşık 10 bin kitaptan oluşan bu arşiv, usta yönetmenin isteğiyle 2011 yılında Işık Üniversitesi’ne bağışladığı, Işık Üniversitesi’nin Şile Kampüsü’nde yer alan Merkez Kütüphane’de Metin Erksan Koleksiyonu adıyla koruma altına alınan kitaplar arasında, en eskisi 1929’a tarihlenen eserler bulunduğu belirtildi.

Metin Erksan Koleksiyonu, Avrupa Siyasi Tarihi gibi tarihi kaynakların yanı sıra edebiyat ve sinema konulu binlerce kitap ve dergiye ev sahipliği yapıyor. Hacmi ve içeriğiyle eşsiz bir kaynak olma niteliği taşıyan Metin Erksan Koleksiyonu, Işık Üniversitesi öğrencileri ve araştırmacıların yararına sunulacak.

METİN ERKSAN HAKKINDA
Türk sinemasının başyapıtlarına imza atan Metin Erksan 1919 yılında Çanakkale’de doğdu. Pertevniyal Lisesi'nde okudu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi bölümünü bitirdi. 1947'den başlayarak çeşitli dergi ve gazetelerde sinema yazıları yazdı. Üniversite yıllarında sinemayla ilgilenen Erksan, 1950'de Atlas Film için Yusuf Ziya Ortaç'ın Binnaz adlı filmini senaryolaştırarak sinemaya adımını attı.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü'nden 1952'de mezun olan Erksan, aynı yıl Dünya gazetesinde film eleştirileri yazdı.1952'de senaryosunu Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun yazdığı Karanlık Dünya, Aşık Veysel'in Hayatı-Karanlık Dünya, ilk filmi oldu. Dünya Havacıları Türkiye'de (1958), Büyük Menderes Vadisi (1959) adlı iki belgesel film yaptı. Edebiyat uyarlamalarına yönelerek kırsal kesim insanlarının sorunlarını işlediği filmlerle başarı kazandı. Susuz Yaz, 1964 Berlin Film Şenliği'nde Altın Ayı Büyük Ödülü'nü, Yılanların Öcü (1962), 1966 Kartaca Film Şenliğinde birincilik kazandı. Kuyu filmi (1968) 1. Adana Film Şenliği'nde birinci oldu. Halit Refiğ ile birlikte Ulusal Sinema anlayışının temsilcisi oldu.

1970 yılından sonra tecimsel amaçlı filmler yönetti. 1974-1975'te TV için çağdaş beş Türk öyküsünü (Sabahattin Ali'nin "Hanende Melek", Ahmet Hamdi Tanpınar'ın "Geçmiş Zaman Elbiseleri", Samet Ağaoğlu'nun "Bir İntihar", Sait Faik Abasıyanık'ın "Müthiş Bir Tren" ve Kenan Hulusi Koray'ın "Sazlık") kısa metrajlı filmler durumuna getirdi. Metin Erksan, 4 Ağustos 2012 tarihinde 83 yaşında aramızdan ayrıldı.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Vizyondaki Filmler

  Vizyondaki yeni filmler
  Vizyondaki eski filmler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir