13 Mayıs 2003 23:41

Eski Dosta Veda

Uzun yıllardır ölüm sancıları çeken ve çoktan unuttuğumuz, Sony'nin video kaset formatı Betamax, şirketin Salı günkü açıklamasına bakılırsa bu yılın sonunda resmi olarak ölecek. Ev video pazarına ilk çıktığı yıllarda hükmeden format, kendisinden çok kısa bir süre sonra ortaya çıkan JVS'nin VHS'ine birdenbire yenilmişti.Pazarlama stratejisindeki yanlış hesaplamalarının bedelini ödeyen Sony, teknolojisini diğer elektronik üreticilerine lisanslamayı reddettiğinde savaşı en baştan kaybetmiş oldu. 80'lerin ortalarında stüdyolar, filmlerinin ev videosu kasetlerini Betamax'tan VHS'e kaydırmaya başladılar. İlginçtir, aynı stüdyoların, tüketicilerin TV'deki filmleri video'ya kaydetmelerine engel olmak için Sony'ye karşı başlattıkları davaları kaybetmeleri de aynı zamana rastlar.Betamax "formatlar savaşı"nı kaybetse de, uzman olan bir kısım video fanatiği küçük kasetleri ve VHS'ten daha üstün olan resim kalitesinden ötürü Betamax cihazları almayı ve bu formata yatırım yapmayı sürdürdüler. Öte yandan pazarı kazanan VHS üreticileri aslında daha ilkel bir format olsa da, VHS okuyup yazan video cihazlarını geliştirmeye o kadar uzun bir süre devam ettiler ki, son yılların dolby Stereo, çok kafalı, mükemmel görüntü kaliteli cihazları herkesi şaşırtmayı sürdürdü ve Betamax'ı iyice unutturdu. 1990'ların sonlarında DVD'nin yaygınlaşması, her ne kadar neredeyse sonsuz genişlikteki VHS koleksiyonuna fazla zarar veremese de, Betamax'ın iyice unutulmasını sağladı.Türkiye'de de video kaset pazarı zaten 90'larda resmen öldüğünden evlerdeki külüstür videolar epeydir sadece TV'den program kaydetmek için kullanılıyordu. Betamax'ın adını bile hatırlayanlar ise giderek azalıyordu.Sony'nin yeni savı ise dijital teknolojilerin tüm video kaset sistemlerini hızla öldüreceği yönünde. Yani VHS'in de bir ayağı çukurda...

80'lerin başındaki video kulüplerimizin nadide korsan kasetlerini hatırlayıp nostalji yaşamak isteyen okurlarımız, dönemin kasetlerinden bir demeti haberin resminde görebilirler ;)

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir