25 Eylül 2009 10:12

Eski Filmlere Yeni Bakış!

SİYAD 40. kuruluş yıldönümü nedeniyle "SİYAD: 40 Yılın Serüveni" adlı bir kitap hazırladı...

SİYAD'ın ilk kitap çalışması olan bu önemli eser, 1967'den bu yana yapılan "En İyi Yabancı Film" ve "En İyi Yerli Film" seçimlerinin sonuçlarını içerirken hem bu seçimlerin "en iyi film"lerini mercek altına alıyor, hem de SİYAD'ın 40 yıllık tarihinden satırbaşları sunuyor.Kitabın ilk bölümünde, Türkiye'de sinema yazarlığı mesleğinin duayenleri sayılan Sungu Çapan, Atilla Dorsay, Burçak Evren, Agah Özgüç, Giovanni Scognamillo ve Rekin Teksoy gibi usta yazarlar, geçmiş yıllara ilişkin izlenim ve anılarını dile getiriyorlar.Sonraki sayfalarda ise her yıl ayrı ayrı değerlendiriliyor ve 1967'den bu yana yapılan tüm "En İyi Film" seçimlerinin tam listesi sunuluyor. Ayrıca her yılın "En İyi Film"i, bugünkü SİYAD üyelerinin kitap için özel olarak kaleme aldıkları eleştirilerle değerlendiriliyor.
Yorumlar
  • Ne zaman kitapçılarda olur acaba? Son ödüllerde hayli eleştirilen tarafımca takdire şayan bir ödül dağıtımı yapan SİYAD umarım 80.yılında nitelikli filmleri ödüle boğar

  • ustaların yer aldığı bir kitap siyad'tan güzel bir çalışma olmuş.

  • Kesinlikle katılıyorum.Böyle güzel bir kitap yapmışlar ama hiç bi kitabevinde bulamadım.Bi bilgi verdikleride yok.Bari kendi sitelerinde bi bilgi verseler.O da yok.Mesela ödül töreninide -tam emin olmamakla birlikte- Digitürk'ün kanallarından birinde verdiler.E siz Siyad olarak gençlere sinemayı sevdirmeye çalışıyorsanız herkesin izleyeceği bi kanaldan vermelisiniz ödülleri.Bu kitapla ilgili bi konu değil ama bunuda vurgulamak lazım.

  • Siyad da bazen doğru işler yapabiliyormuş, faydalı bir kitaba benziyor. Hangi yayınevinden çıktığı, kitapevlerine dağıtımının ne zaman yapılacağı, edinme koşulları ve fiyatına ilişkin biraz daha bilgi olsa fena olmazdı. Neyse herşeyi siteden beklememek lazım akşam bakarım bikaç yere:)

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir