6 Mayıs 2014 00:00

Eskişehir Film Festivali izleyicisi ile buluşuyor

Uluslararası Eskişehir Film Festivali, 11 Mayıs'a kadar sürecek.

Türk sineması 100. yılını geride bırakırken, üniversite kimliği taşıyan uluslararası uzun metrajlı tek film festivali “Uluslararası Eskişehir Film Festivali” de açılış töreniyle perdelerini sinemaseverlere açtı.

Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi (İBF) tarafından bu yıl 16.’sı düzenlenen ve geniş bir izleyici kitlesine ulaşan Uluslararası Eskişehir Film Festivali için düzenlenen galaya Eskişehir Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir Adar, Rektör Prof. Dr. Naci Gündoğan, Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Savaş Özaydemir ve davetliler katıldı.

“Emeği paylaşmayı bilmek lazım”

Sunuculuğunu Radyo A Müzik Direktörü Nur Demir’in üstlendiği açılış töreninde, festival için özel olarak hazırlanan tanıtım filminin gösterimi yapıldı. Festivalin açılış konuşmasını ise Festival Başkanı ve İBF Dekanı Prof. Dr. Nezih Orhon yaptı.

Festivalin başkanlığını gece gündüz emeklerini harcayarak omuz omuza çalışmış gençler ve hocalar adına üstlendiğini belirten Orhon, “Gerçekten burada inanamayacağınız bir enerji var. Bu açılışı, bu süreci yürütmek için çalışıyorlar. Bu yüzden onları esas başkanlar olarak görüyor ve teşekkür ediyorum. Ayrıca bugün 3 yaş gününü birden kutluyoruz. Bunlardan ilki, 16.’sı olması vesilesiyle Uluslararası Eskişehir Film Festivali. Bunun yanında, Türk Sinemasının 100.yılını kutluyoruz. Bu çok değerli çünkü artık yeni bir çağın, yeni bir dönemin sinemasına doğru gidiliyor. Dünyadaki yeri de çok daha belirgin. Ayrıca Türkiye-Polonya ilişkilerinin 600. yılı olması vesilesiyle festivalimizin özel bir bölümü var. En az sinema kadar önemli olan bir durum da var ortada, Türkiye Cumhuriyeti ilk kurulacağı zaman Türkiye’yi ilk tanıyan ülke Polonya oluyor. Hatta dayanamıyorlar bir gece önceden kabul ediyorlar. O yüzden misafirlerimizin de ilişkilerin 600. yılını kutlamak adına burada olması son derece değerli” dedi ve sözü Rektör Prof. Dr. Naci Gündoğan’a bıraktı.

“Üniversiteler kültürel ve sanatsal mekanlardır”

Üniversitelerin sadece bilimsel çalışmaların yapıldığı ve bu doğrultuda eğitim ve öğretimin sürdürüldüğü yerler olarak görülmemesi gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Gündoğan şöyle konuştu: “Üniversiteler kültürel ve sanatsal mekanlardır. Ve üniversiteleri üniversite yapan bir bileşende bu doğrultuda gösterilen çabalardır. Sinema da tıpkı roman gibi modern uygarlığın bize en büyük hediyesidir. Hepimiz sinemanın bir sanat mecrası olduğu kadar aynı zamanda kitle iletişim aracı olduğunu biliriz. Bu yüzden de sinemanın aksi yönde ilerleyen tarihine başvurmanın ve bu tarihe damga vurmuş filmleri görünür kılmanın bize kazandıracaklarına değer biçmek mümkün değildir. Biz onları gördükçe ve görünür kıldıkça saklanılan çelişkiler de görünür hale gelecektir ki ihtiyacımız olan da öncelikle budur. Film festivallerinin bu ihtiyaca cevap veren kültürel etkinlikler olarak önemi yadsınamaz. Anadolu Üniversitesi olarak sinema günlerinden uluslararası hale gelen film festivaline dek bu yönde yapılan etkinliklere verdiğimiz desteğin nedeni de sözü edilen bu ihtiyaçtır.”

“Onur ve Emek Ödülleri sahiplerini buldu”

Konuşmaların ardından gelenekselleştirilen "Onur ödülü" bu yıl, Türk sinema sanatçıları Kemal Sunal ve Perihan Savaş'a verildi.

Savaş, etkinliğe katılmaktan büyük mutluluk ve gurur duyduğunu belirterek, "Gerçekten bugün ben buradaysam doğru işi seçtiğim içindir diyorum. Eskişehir'de düzenlenen film festivalini başladığı günden bu yana yakından takip ediyorum. Emek veren herkese teşekkür ediyorum. Bu ödülü almak benim için çok önemli ve çocuklarıma bırakacağım en önemli hediye" dedi.

“Festival 11 Mayıs’a kadar sürecek”

Kemal Sunal adına ödül alan eşi Gül Sunal ise Eskişehir'in hayatında önemli bir yere sahip olduğunu ifade ederek, etkinliğin eşinin eğitime verdiği önemden dolayı üniversitede gerçekleşmesinin kendisini çok sevindirdiğini belirtti.

Etkinlikte, "Emek ödülü" ise seslendirme sanatçısı Jeyan Ayral Tözüm ve fotoğraf sanatçısı Güngör Özsoy'a verildi. Jeyan Ayal Tözüm’ün adının hikayesini anlattığı eğlenceli konuşmasının ardından ise katkılarından dolayı Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdür Vekili Mesut Cem Erkul ile festivali destekleyen sponsorlara da plaket verildi.


Daha sonra Steven Knight'ın yönettiği "Locke" filmiyle başlayan ve 11 Mayıs'a kadar sürecek festival boyunca, 51 uzun, 55 kısa metraj film gösterilecek.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir