15 Ocak 2016 21:31

Etkisinden Kurtulamayacağınız En İyi Film Önerileri

12 Angry Man – 12 Öfkeli Adam (1957)

1957 ABD yapımı drama filmidir. Film Reginald Rose’un aynı adlı oyunundan beyaz perdeye uyarlanmıştır. Filmin yönetmen koltuğunda Sidney Lumet oturmaktadır. Film ayrıca yönetmenin ilk filmi olma özelliğini taşımaktadır. Filmin senaristliğini ve yapımcılığını Reginald Rose üstlenmiştir. Filmin müzikleri Kenyon Hopkins’e aittir. Filmde; Henry Fonda, Lee J. Cobb, E.G.Marshall, Martin Balsam, John Fiedler, Jack Klugman, Edward Binns, Jack Warden, Joseph Sweeney, Ed Begley, Robert Webber gibi usta oyuncular yer almıştır. Filmde tek bir mekan kullanılmıştır. Film, bir duruşmada jürilik yapan 12 kişinin, zanlının babasını öldürüp öldürmediğine karar vermesini konu alır. Bir jüri üyesinin diğer on bir jüri üyesini, zanlının suçsuz olduğu yönünde ikna etmeye çalışmasını çarpıcı bir şekilde konu alır. Sinema klasiklerinden biri olan bu filmi izlemenizi öneririz.
IMDb: 8.9

The Good, The Bad and The Ugly – İyi, Kötü ve Çirkin (1966)
1966 yapımı Spagetti Western filmidir. Filmin yönetmenliğini Sergio Leone üstlenmiştir. Filmin yapımcılığını Alberto Grimaldi, senaristliğini ise, Agenore Incrocci, Furio Scarpelli, Luciano Vincenzoni ve Sergio Leone yapmıştır. Müzikler Ennio Morricone’ye aittir. Filmde Eli Wallach, Clint Eastwood, Lee Van Cleef, Aldo Giuffre gibi usta isimler yer almıştır. Film Amerika’da iç savaşın olduğu dönemde İyi (Clint Eastwood) ve Çirkin’in (Lee van Cleef) risk dolu bir iş yapmalarını konu alıyor. Çirkin, aranan bir suçludur ve İyi, onu adalete teslim edip ödülünü alır. Ancak tam idam edileceği sırada Çirkin’in hayatını kurtararak bir diğer işe kadar hayatta kalmasını sağlar. Ancak bu ikilinin arası gizli bir hazinenin ortaya çıkmasıyla bozulur. Onlar birbirleriyle hazine için didişirken üçüncü bir hazine avcısı ortaya çıkar ve Kötü’nün de (Eli Wallach) ortaya çıkmasıyla artık her şey başka türlü olacaktır.
IMDb: 8.9

One Flew Over The Cuckoo’s Nest – Guguk Kuşu (1975)
ABD yapımı dram filmidir. Film, Ken Kesey’in aynı adlı romanından beyazperdeye aktarılmıştır. Filmin yönetmen koltuğunda Milos Forman oturmaktadır. Filmin senaristliğini Bo Goldman ve Lawrence Hauben üstlenirken, filmin yapımcılığını ise Saul Zaentz ve Michael Douglas üstlenmiştir. Filmin müzikleri Jack Nitzsche’ye aittir. Jack Nicholson, Louise Fletcher, William Redfield, Michael Berryman, Peter Brocco, Alonzo Bown gibi isimler yer almıştır. Ayrıca film, Türkiye’de aynı isimle dans tiyatrosuna uyarlanmıştır. Film, akıl hastası numarası yapıp hastaneye sevk edilen bir mahkumun akıl hastanesinde geçirdiği zamanı konu alır. Hem kaçmaya çalışan hem de oradaki hastalarla farklı diyaloglar kuran mahkum, baş hemşire Mildred ile diğer hastalara kötü örnek olduğu gerekçesiyle sürekli sorunlar yaşamaktadır. Özgürlük, delilik gibi konulara farklı bir bakış açısı sağlayan bu filmi izlemediyseniz izlemenizi öneririz.

IMDb: 8.7

La vita e Bella – Hayat Güzeldir (1997)
1997 yapımı İtalyan drama filmidir. Filmin yönetmen koltuğunda usta yönetmen Roberto Benigni yer almaktadır. Filmin senaristliğini Vincenzo Cerami ve Roberto Benigni üstlenirken, yapımcılığını ise Elda Ferri ve Gianluigi Braschi üstlenmiştir. Filmin müzikleri Nicola Piovani’ye aittir. Film, 1998 Cannes Film Festivali, Büyük Ödül ve pek çok dalda Oscar Ödülü de dahil birçok ödülün sahibi olmuştur. Film, II. Dünya Savaşı’ndan birkaç yıl öncesini anlatarak başlar. Guido Orefice (Roberto Benigni) İtalyan Yahudisi, neşeli, çalışkan bir gençtir ve Dora (Nicoletta Braschi) isimli güzel bir genç kadına aşıktır. Tüm olumsuzluklara rağmen Guido ve Dora evlenirler ve bir de Giosue (Giorgio Cantarini) adlı çocukları olur. Her şey yoluna girdi derken II. Dünya Savaşı patlak verir ve Guido Yahudi olduğu için toplama kampına gönderilir. Dora, Yahudi olmadığı halde Guido’yu yalnız bırakmak istemez ve oğlu ile birlikte peşinden gider. Guido, oğluna esir kampının ve savaşın bir oyun olduğunu ve bu oyunu başarılı bir şekilde bitirirse çok istediği oyuncağı alacağını söyler. Film, savaşı ve savaşın insanlar üzerindeki yıkıcı etkisini çarpıcı bir şekilde ele almıştır. Döneminde büyük yankı uyandıran bu filmi izlemenizi tavsiye ederiz.

IMDb: 8.6

Requiem for a Dream – Bir Rüya İçin Ağıt (2000)
Hubert Selby Jr.’ün romanından sinemaya uyarlanan ABD yapımı dram filmidir. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Darren Aronofsky üstlenirken, yapımcılığını ise Eric Watson ve Palmer West üstlenmiştir. Filmin müzikleri Clint Mansell’e aittir. Film, uyuşturucu bağımlısı bir genç ile televizyon bağımlısı annesinin yaşamını çarpıcı sahneler ile beyaz perdeye aktarabilmeyi başarıyor. Harry’in (Jared Leto) hayatta tek isteği şey daha fazla uyuşturucu iken, annesinin tek istediği ise en sevdiği yarışma programına katılıp ödül olan kırmızı elbisenin içine girebilmektir. Harry ve annesi Sara Goldfarb’ın (Ellen Burstyn) hayatını çarpıcı bir şekilde ele alan bu filmi izlemenizi kesinlikle tavsiye ederiz.
IMDb: 8.4

Donnie Darko – Karanlık Yolculuk (2001)
2001 yapımı dram-fantastik türünde bir filmdir. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Richard Kelly üstlenmiştir. Filmin yapımcılığını ise, Adam Fields, Nancy Juvonen ve Sean McKittrick üstlenmiştir. Filmin soundtrack’ı Gary Jules’in efsanevi şarkısı Mad World’dür. Filmin oyuncu kadrosunda Jake Gyllenhaal, Jena Malone, James Duval, Maggie Gyllenhaal, Mary McDonnell, Holmes Osborne, Katharine Ross, Drew Barrymore, Noah Wyle ve Patrick Swayze gibi isimler yer almıştır. Film 80’ler bilim kurgu ve korku türlerinin, tüyler ürperten karışımını ustalıkla beyaz perdeye aktarabilmeyi başarmıştır. Film 16 yaşındaki Donnie Darko (Jake Gyllenhaal) isimli bir gencin gerçek dışı görüntüler görmesini konu alır. Özellikle tavşan kostümlü bir adam gören Donnie, çevresinin ve ailesinin ona çizdiği yoldan değil de, bu gerçek dışı ve esrarengiz misafirin çizdiği yoldan gidecektir.
IMDb: 8.1

The Prestige – Prestij (2006)
Yazar Christopher Priest’in aynı adlı romanından sinemaya uyarlanmıştır. Filmin yönetmenliğini, senaristliğini ve yapımcılığını Christopher Nolan üstlenmiştir. Filmin müzikleri David Julyan’a aittir. Filmde Hugh Jackman, Christian Bale, Michael Caine, Scarlett Johansson, David Bowie, Daniel Davis, Andy Serkis gibi usta isimler yer almıştır. Film, 19.yy İngilteresi’nin Viktorya Dönemi’nde, önceleri birlikte çalışan iki sihirbazın, sonradan birbirlerine düşman olmalarını konu alır. Birbirlerinin sahne performanslarını sabote etmeye çalışan bu ikili, birbirlerini takıntı haline getirirler ve beraberinde bir sürü trajik olaylar gelişmeye başlar. Bu gizemli ve heyecan dolu filmi izlemenizi öneririz.
IMDb: 8.5

Into The Wild – Özgürlük Yolu (2007)
Jon Krakauer’ın, Christopher McCandless isimli gencin maceralarını konu alan romanından sinemaya uyarlanmıştır. Film, gerçek bir hikayeyi anlatmaktadır. Filmin yönetmenliğini, senaristliğini ve yapımcılığını Sean Penn üstlenmiştir. Emile Hirsch, Vince Voughn, Catherine Keener, Kristen Stewart, William Hurt, Marcia Gay Harden, Zach Galifianakis ve Steven Wiig gibi isimler yer almıştır. Film, üniversiteden yeni mezun olan Christopher’ın sahip olduğu her şeyden vazgeçip vahşi doğada tek başına hayatta kalmaya çalışmasını konu alır. Alaska’ya kadar uzanan 12 senelik yolculuğu esnasında pek çok renkli kişilikle tanışmış ve pek çok sorunla tek başına yüzleşmek zorunda kalmıştır. Doğanın cezbediciliğinin yanı sıra vahşiliği ve acımasızlığını da ustaca yansıtabilen bu film, özellikle doğa ve seyahat tutkunlarını derinden etkileyeceğe benziyor.
IMDb: 8.2
12 Years a Slave – 12 Yıllık Esaret (2013)
İngiliz-Amerikan ortak yapımı dram filmidir. Filmin yönetmenliğini Steve McQueen üstlenirken, senaristliğini John Ridley, yapımcılığını ise Brad Pitt, Dede Gardner, Bill Pohlad, Arnon Milchan ve yine Steve McQueen üstlenmiştir. Film, Solomon Northup’ın anılarını anlattığı aynı adlı romana dayanmaktadır. Filmde, Chiwetel Ejiofor, Michael Fassbender, Benedict Cumberbatch, Paul Dano, Brad Pitt, Alfre Woodard, Paul Giamatti, Sarah Paulson gibi isimler yer almıştır. Filmin müzikleri Hans Zimmer’e aittir. Film, 3 Oscar Ödülü’nün sahibidir. Film, 1841 Amerikası’nda geçer. Kendini müziğe adamış ve özgürlüğüne düşkün olan Solomon Nortup (Chiwetel Ejiofor) isimli bir adamın başından geçenler, çok çarpıcı bir şekilde beyazperdeye aktarılmış. Solomon, müzik ile ilgilenen 2 kişi ile tanışır ve Washington’da çalışmak umuduyla ikisiyle birlikte gider, ancak adamlar kendisini kaçırıp bir çiftliğe köle olarak satarlar. Orada köle olarak geçirdiği 12 yıl içerisinde umutsuzluğu, özgürlüğü ve isyanı öğrenen Solomon, hayatını geri alabilmek için her şeyi yapacaktır. Haftalar sonra bile etkisinden kurtulamayacağınız bu güçlü filmi izlemenizi şiddetle tavsiye ederiz.
IMDb: 8.1

Whiplash (2014)
2014 ABD yapımı dram filmidir. Film, Damien Chazelle’nin üniversitedeki müzik grubunun anılarından esinlenilerek yönetilmiştir. Filmin yönetmenliğini de yine Damien Chazelle üstlenmiştir. Filmin yapımcılığını ise, Jason Blum, Helen Estabrook, Michel Litvak ve David Lancaster üstlenmiştir. Filmin müzikleri, Justin Hurwitz’e aittir. Film 87. Akademi Ödülleri’nde 3 farklı dalda ödül kazanmıştır. Film, Andrew Neiman (Miles Teller) ile müzik hocası Terence Fletcher (J.K.Simmons) arasındaki bitmek bilmeyen mükemmellik savaşını konu alır. Fletcher, öğrencilerine çok katı davranmakta ve başarısız olduklarında onları rencide etmektedirler. Andrew ise başarılı olmak için çok büyük çaba sarf etmiş ve birçok fedakarlıkta bulunmuştur. Buna rağmen hakettiği başarıyı bir türlü yakalayamayan Andrew, gerçekleri öğrenecek ve Fletcher’den intikamını alacaktır. Müzik dolu bu filmi izlemenizi öneririz.
IMDb: 8.5
Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir