7 Mart 2013 01:00

Eve Dönüş: Sarıkamış 1915'in galasına yoğun ilgi

Yönetmen Alphan Eşeli’nin ilk uzun metraj filmi 'Eve Dönüş – Sarıkamış 1915', Kanyon'da yapılan özel gösterimle sinema seyircisiyle buluştu.

Yönetmen Alphan Eşeli’nin ilk uzun metraj filmi 'Eve Dönüş – Sarıkamış 1915', Kanyon'da yapılan özel gösterimle sinema seyircisiyle buluştu.

Filmin fotoğrafları için tıklayınız.

Filmin fragmanı için tıklayınız.

İnsanın hayatta kalma mücadelesine odaklanırken, savaşın dehşetini izleyiciye bir kez daha hatırlatan "Eve Dönüş - Sarıkamış 1915"in galasına film ekibi tüm kadro katıldı. Cem Hakko, Derin Mermerci, Burcu Kara, Özge Özberk, Mehmet Garan, Mete Horozoğlu, Ünal Uzun, Serdar Gülgün, Berna Sağlam Naipğlu, Oğuz Peri, Tamer Yılmaz, Fırat Doğruloğlu, Şahin Irmak ve Gökçe Bahadır da galaya gelen konuklar arasında yer aldı.

Bugüne kadar çektiği sayısız reklam filmiyle tanıdığımız yönetmen Alphan Eşeli’nin ilk uzun metraj denemesi Eve Dönüş – Sarıkamış 1915, bir yandan Sarıkamış Harekatı’nın acı sonuçlarını farklı bir açıdan izleyiciye aktarırken; insanın kararlılık, hayata bağlılık ve güçlü olmak duyguları üzerine yoğunlaşan bir film. Böcek Yapım, Mars Entertainment Group ve Bubi Film ortakyapımı olan film bugün vizyona giriyor.

Açılış karesiyle seyircileri harekatın henüz sona erdiği 1915 yılının kış aylarına götüren film, Kars yakınlarında bir dağ eteğinde başlıyor. Halen belirsizliğin hüküm sürdüğü ve hiçbir yaşam belirtisinin olmadığı topraklar, sert kış iklimine teslim olmuş durumda.

Eve Dönüş – Sarıkamış 1915, hayatın farklı kulvarlarından gelen yedi insanın, bir an önce bu savaş bölgesinden uzaklaşıp, kendilerini eve götürecek güvenli bir yol arayışlarının hikayesini anlatıyor. Savaşın yarattığı felaketin bu yedi insanı terkedilmiş bir Ermeni köyünde buluşturmasının ardından, zorlu hava koşulları ve onları daha da zorlayan açlıkla savaşlarına tanık oluyoruz. Günler geçtikçe yaşam şartlarının giderek daha da zorlaşması, grup içindeki gerginliği artırırken, filmin tansiyonu da aynı oranda yükseliyor.

Film izleyicinin ilgisini daha çok yedi karakterin psikolojisi üzerine yoğunlaştırıp, onların sadece eve dönmek ve sevdiklerine yeniden kavuşmak motivasyonuyla terkedilmiş bir kasabada başlayıp, dağ yollarına uzanan zorlu serüveninde, bir yandan hava şartları, diğer yandan açlıkla olan cesur mücadelelerini konu alıyor.

Her ne kadar tarihe “Sarıkamış Faciası” olarak geçen harekatın bugün bile insanın kanını donduran acı gerçekleri filmin arka planında devam eden bir konu olsa da, esas hikaye yedi kişinin yaşam mücadelesine ve bazı koşullar altında insanın hayatta kalmak için neler yapabileceği üzerine odaklanıyor.

Filmi çekmeye karar verme hikayesini, “1915 yılında 90.000 Türk askerinin donarak öldüğü 1. Dünya Savaşı’nın Doğu cephesinde yaşanan olaylara dair büyükbabamın hikayelerini, babamdan dinleyerek büyüdüm. Bu büyük dramı sadece yedi kişi aracılığıyla anlatmak fikri, bir yönetmen olarak bana çok cazip geldi,” sözleriyle anlatan AlphanEşeli, filmi Sarıkamış Harekatı’nda Rus askerlerine karşı savaşan büyükbabasına ithaf ediyor.

Çekimleri, 2012 yılının kış aylarında Sivas Divriği’de 35 günde tamamlanan Eve Dönüş – Sarıkamış 1915, bölgede havanın zaman zaman -20°C’ye düşmesi sonucu, filmin içeriğine parallel olarak, oldukça zor şartlar altında gerçekleşti.

Çekimlerde gerçek mekanların kullanılması ve arka fonda yer alan karla kaplı vahşi doğadan çarpıcı görüntüler, Eve Dönüş – Sarıkamış 1915’i aynı zamanda görsel açıdan da dikkat çeken bir film yapıyor. Filmin müzikleri için ise Alphan Eşeli, daha önce ünlü yönetmen Béla Tarrile The Turin House ve Werckmeister Harmonies gibi filmlerde çalışan Macar müzisyen Mihaly Vig ile çalıştı.


Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir