7 Eylül 2010 00:00

Evsiz 'Berduşka'nın hayatını belgeselle anlattı

Evsiz 'BerduşkaYönetmen ve ressam Gülsün Toker Eroğlu, üç yıl boyunca sokakta yaşayan kadınları kamerasıyla izledi. Berduşka belgeselinin kahramanı ise 20 yıldır evsiz olan İpek Ç.'nın hayatını belgeselle anlattı

Sığınacak bir evi, ailesi olmadığı için İstanbul sokaklarını mesken tutan kadınların hayatı belgesele konu oldu. Yönetmen ve ressam Gülsün Toker Eroğlu, üç yıl boyunca Cihangir ve Beyoğlu sokaklarında yaşayan kadınların hayatlarına gece gündüz tanıklık etti, dramlarını filmleştirdi. Eroğlu, 52 dakikalık belgeseline 'berduş kadının' kısaltılmış hali olan Berduşka adını koydu. Araştırmaları sonunda sokakta yaşayan birçok kadınla tanışan, onlarla günlerce vakit geçiren Eroğlu, sadece birinin hayatını konu aldı. Cihangir sakinlerinden topladığı parayla, 20 yıldır sokaklarda yaşamını sürdüren 67 yaşındaki İpek Ç.'nin hikâyesini anlattı. Onu seçmesinin nedenini ise, "Hem o bize, hem biz ona güvendik. Diğerleri deşifre olmak istemedi" diye açıklıyor. Belgeselde, gençliğinde gazinolarda şarkıcılık yapan, yaşlanınca da çorap satmaya başlayan İpek Ç.nin sokaktaki halleri dışında, soğuk gecelerde kaldığı ucuz bir otel odasındaki yaşantısına da yer verilmiş. Çekimlerin, dört mevsim yapıldığını söyleyen yönetmen Eroğlu, şu bilgileri veriyor: "Kimi zaman büyük, kimi zaman da küçük kamera kullandık. Mümkün olduğunca dikkat çekmemeye çalıştık. Onu para alırken de, karda kışta sokakta uyurken de çektik. Birlikte uzun Beyoğlu yürüyüşleri yaptık. Yanında hep çanta taşır. İçinde giysileri vardır. Çantasını taşımamdan çok hoşlanırdı. Çekimler de çok doğal ve hareketli oldu."

'AİLESİNİ ANLATMIYOR'

'İpek anne' diye hitap ettiği kadınla özel bir ilişki kurduğunu belirten Eroğlu, "Çok akıllı ve iletişimi güçlü. Çekimlerde dikkatimi çeken şey ailesiyle ilgili konuşmaya hiç yanaşmaması oldu. O, kalabalıklar içinde yalnız biri. İlerlemiş yaşına rağmen kendince mücadelesiyle var olmaya çalışıyor. 'Beterin beteri var' diyerek teselli buluyor. Kalabalık caddelerden birinde hızlı adımlarla yürürken belki ona rastlayabilirsiniz. Kat kat giysileri, çıplak ayakları ve yanında taşıdığı çantalarıyla o hep oralarda bir yerlerde. O ve diğerleri, soğukta dışarıda ya da bir otel odasında yaşama savaşı verirken, bizler sıcak evlerimizde zamanı ve değerleri hoyratça yok etmeye devam ediyoruz" diye anlatıyor. Ulusal ve uluslararası festivallerde göstermeyi planladıkları belgeselin nasıl ortaya çıktığından bahseden Gülsün Toker Eroğlu, "Bir mayıs günü Salıpazarı'nda kaldırımda yürüyordum. Üstündeki pijamaları ve koltuk değneği ile bir kadın yanımdan geçip gitti. Bir kaç adım sonra duraksadım geri döndüm ve yanına gittim. Yardıma ihtiyacı olabileceğini düşünerek kim olduğunu ve nereye gittiğini sordum. Sokakta ve yalnız yaşadığını öğrendim. Fotoğrafını çekmeme izin verdi. Hikâyemiz de böylece başlamış oldu" diyor. Filmdeki İpek Anne'yle de Cihangir'de bir sokak köşesinde karşılaştığını söyleyen yönetmen, "İpek köşesinde otururken onu görmeden duymadan oradan geçmek benim için artık olanaksızdı. Yaşama karşı duyduğum sorumluluk ve tanıklıklar, onu belgelemek için itici güç oldu. İpek ile çok şey paylaştık. Kendisine ve hayata dair pek çok şey öğrendik" diyor.


BM'den mansiyon ödülü aldı

Belgesel çalışmalarını, TKR12 Yapımevi bünyesinde yürüten Eroğlu, 2003 yılında Denizin İncileri başlığı altında Rastgide, Kıyı Balıkçısının Hüznü adlı belgesellerin yapımcılığını ve araştırma koordinatörlüğünü yaptı. Öte yandan Boğazda Düğümlenen Hayatlar, Denizde Dalga Hoş Geldin Abla, Maalesef Televizyon, İmdat adlı kısa filmlerin yönetmenliğini yaptı. 2007'de Zernişani, 2009'da Hayallerim Vardı, Berduşka, Ayıklık Halleri belgesellerinin yapımcılığını ve yönetmenliğini de yaptı. Mordoğan isimli projesi Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Kısa Film ve Belgesel Proje Yarışması Mansiyon Ödülü'ne değer görüldü.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir