21 Şubat 2011 01:00

Eyvah eyvah, köstebek var

Gişe rekorları kıran ‘Eyyvah Eyvah 2’ filminin korsan kopyasının Kültür ve Turizm Bakanlığı damgasıyla film henüz vizyona girmeden evvel Sinema ve Telif Hakları Genel Müdürlüğü’ne gönderilen DVD’den çoğaltıldığı anlaşılınca, köstebeğin peşine düşüldü.

MYNET SİNEMA'YI FACEBOOK'TAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA


Ata Demirer’in gişe rekoru kıran ‘Eyyvah Eyvah 2’ adlı filminin korsan kopyasının, Kültür ve Turizm Bakanlığı damgasıyla piyasaya sızdırıldığı ortaya çıktı.

İstanbul İl Denetim Komisyonu’nun geçen haftaki arama ve denetimlerinde, filmin çok sayıda korsan kopyası bulununca harekete geçen Bakanlık, korsan DVD’lerin film henüz vizyona girmeden evvel Sinema ve Telif Hakları Genel Müdürlüğü’ne gönderilen DVD’den çoğaltıldığını fark edince, köstebeğin peşine düştü.

Hürriyet'in haberine göre, Sinema ve Telif Hakları Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, konuya ilişkin adli soruşturma ve idari inceleme başlatıldığını belirterek, şöyle konuştu:

“Bütün filmler vizyona girmeden önce bize bir DVD kopyası gelir. Denetim komisyonuna girer, komisyon inceler, filme kayıt tescili yapılır. Bu kayıt tescil işleminden sonra kopya film, dosyasına konur. Filmin tapu kaydıdır bu. Aynı prosedür söz konusu film için de uygulanmış. Korsan CD’lerin stüdyodan mı, taşıyıcı firmadan mı yoksa İstanbul İl Telif Hakları Müdürlüğü’nden mi çıktığı henüz belli değil. Bu konuyla ilgili bakanlık ve firma arasında görüşmeler başladı. Adli soruşturma ve İstanbul İl Denetim Komisyonu incelemesi sürüyor. Bakanlık da konuyla ilgili idari inceleme başlattı. Bir daire başkanı arkadaşımızı da, konuyu incelemek üzere İstanbul’a görevlendiriyoruz.” 2006’da da, Sinema ve Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nün bağlı olduğu Müsteşar Yardımcılığı’nın odasının bulunduğu katta görev yapan çaycının, korsan CD sattığı ortaya çıkmıştı.

YAPIMCISI NE DİYOR?
“Eyyvah Eyvah 2”nin yapımcılığını üstlenen BKM Film’den yapılan açıklamada, “Korsan kopyanın piyasaya nasıl sızdırıldığını bulmak için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sinema ve Telif Hakları Genel Müdürlüğü’yle işbirliği içinde çalışıyoruz. Sonuca yaklaşmak üzereyiz. BKM Film olarak korsan konusunda çok hassasız” denildi.

BAKANLIK: HANGİ AŞAMADA ÇIKARILDIĞI BELLİ DEĞİL
Bu arada Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, ''Haberin içeriğinde yer alan, Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman Çelik'in beyanatlarından da anlaşılabileceği gibi, 'Eyyvah Eyvah 2' adlı filmin korsan olarak piyasaya sürülmesini sağlayan kopyasının hangi aşamada dışarı çıkarıldığı henüz belli değildir'' denildi.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir