3 Ekim 2012 00:00

Eyvah Türkler yine Roma'ya geliyor

Türk filmleri yine Roma'ya taşınıyor. Bu yıl "Mamma Li Turchi (Eyvah Anneciğim Türkler Geliyor) sloganıyla 2'ncisi gerçekleştirilecek olan Roma Türk Filmleri Festivali, Nuri Bilge Ceylan'ın Üç Maymun filmiyle perdelerini açacak.

Düzenlendiği ilk yıl büyük ilgi gören Türk Filmleri Festivali, 18-21 Ekim tarihleri arasında İtalyan sinemaseverlerle buluşacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın himayelerinde, Avrupa Birliği Bakanlığı'nın ve Roma Büyükelçiliği'nin katkılarıyla düzenlenecek olan festivalin, Onursal Başkanlığını yine usta yönetmen Ferzan Özpetek üstlenirken, onur konuğu ise ödüllere doymayan Yönetmen Nuri Bilge Ceylan olacak.

Türk Sineması'nın tüm renklerini İtalyan seyircisiyle buluşturmayı hedefleyen festival, bu yılki programında da Türk Sineması'nı panoramik bir bakışla ele alıyor.

Festival, genç yönetmenlerin filmlerinden, ustaların kilometre taşı eserlerine, popüler sinema örneklerinden, festivallerden ödüllerle dönen yapımlarına geniş bir çerçevede sinema seyircisinin karşısına çıkarken, kısa filmlerle belgesellere de programında yer veriyor.

Festival, Nuri Bilge Ceylan'ın, 2008 Cannes Film Festivali'nde "En iyi Yönetmen" ödülü başta olmak üzere pek çok ödül kazanan filmi "Üç Maymun" ile perdelerini açacak.

Seçkin konuklar

Geçen yıl büyük bir beğeniyle karşılanan, İtalyanların tarihi deyişi "Mamma Li Turchi (Eyvah Anneciğim Türkler Geliyor)" sloganı, yine festivalin sloganı oldu.

Festival nedeniyle Türkler adeta Roma'ya çıkarma yapacak. SRP İstanbul çatısı altında gerçekleştirilecek olan festivalin konukları arasında, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, AB Bakanı Egemen Bağış, Yönetmen Nuri Bilge Ceylan ve Ebru Ceylan, Cem Yılmaz ve Ahu Yağtu Yılmaz, Yılmaz Erdoğan ve Belçim Bilgin Erdoğan ile Serra Yılmaz yer alıyor.

Nuri Bilge Ceylan ismi İtalya'da heyecan yarattı

Geçen sene İtalyanların festivale çok ilgi gösterdiğinin altını çizen Roma Türk Filmleri Festivali Başkanı Serap Engin, DHA'ya yaptığı açıklamada, "İtalyan sinemaseverler ve sektör çalışanları, filmlerimizin gösterileceği Casa del Cinema'ya bizim festivalin ne zaman başlayacağını soruyorlarmış. Ayrıca Nuri Bilge Ceylanın festivale konuk olması yine İtalya'da büyük bir heyecanla karşılanmış. Yıllarca İtalya'da yaşayan Özpetek ve Ceylan gibi 2 usta ismin bir arada olması, onları çok memnun etmiş" diye konuştu.

Ödüllü filmler

SRP İstanbul'dan yapılan açıklamaya göre, festival'in "Filmleriyle Geliyorlar" bölümünde, Özcan Alper'in son filmi, tez çalışması için Diyarbakır'a giden ve burada ertelediği acısıyla yüzleşen Sumru'nun öyküsünü anlatan "Gelecek Uzun Sürer", Ümit Ünal'ın yönettiği, başrollerini Serra Yılmaz, İdil Fırat ve İrem Altuğ'un paylaştığı "Nar", Zeki Demirkubuz'un merakla beklenen filmi "Yeraltı" ve Orhan Eskiköy ile Zeynel Doğan'ın yönettikleri, 2012 Adana Altın Koza Film Festivali'nden "En İyi Film" ödülüyle dönen "Babamın Sesi" yer alıyor.

Ceylan'a onur ödülü

Roma Türk Film Festivali'nin "Ustaya Saygı" bölümünün konuğu ise dünyaca ünlü Yönetmen Nuri Bilge Ceylan. Ceylan'a ayrıca festivalin ilk gününde Onur Ödülü takdim edilecek. Yönetmenin Taşra Üçlemesi'ni oluşturan üç filmi; 23'ü uluslararası olmak üzere toplam 47 ödül kazanarak Türkiye'nin en çok ödül alan filmi olan yapıtı "Uzak", uluslararası alanda tanınmasını sağlayan "Mayıs Sıkıntısı" ve "Kasaba", festivalin "Ustaya Saygı" bölümünde seyirciyle buluşacak.

Komedi filmleri de unutulmadı

Festival, komedi filmlerini de unutmadı. "Türkler Neye Gülüyor" bölümünde, Türkiye'nin kitleleri peşinden sürükleyen filmlerine de yer veriliyor. Hakan Algül'ün yönettiği ve başrollerinde Ata Demirer ile Demet Akbağ'ın yer aldığı "Eyvah Eyvah" ve Yılmaz Erdoğan'ın ünlü filmi, Türk komedi sinema tarihinde bir dönüm noktası kabul edilen "Vizontele" bu bölümde İtalyan seyircisini selamlayacak.

Festivalin belgeseller bölümünde ise, Mehmet Sait Tunç ile Uğraş Salman'ın yönettikleri, özgün konusuyla öne çıkan "Anlat Bana-Dövmeler/Ağıtlar/Hikayeler" seyirciyle buluşacak.

Cannes'dan Roma'ya

Roma Türk Film Festivali, Kısa Filmler seçkisinde de, Türkiye'nin güçlü ve özgün seslerine yer veriyor. Rezan Yeşilbaş'ın yönettiği, Belçim Bilgin'in oynadığı, Cannes Film Festivali'nde En İyi Kısa Film Ödülü'nü kazanan "Sessiz", Merve İnce'nin yönettiği, başrolünde Nursel Köse'nin yer aldığı "Gassal" ve Sezen Kayhan imzalı, ödüllü film "Erik Zamanı", Roma Türk Film Festivali Kısa Filmler bölümünde yer alacak.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir