30 Ekim 2014 01:00

Fahişeleri büyüleyen yönetmen!

Evli bir tiyatro yönetmeninin birlikte olduğu fahişelerin hayatını büyülü şekilde değiştirdiğini anlatan komedi filmi Tokyo'da beğeniyle karşılandı.

Evli bir tiyatro yönetmeninin birlikte olduğu fahişelerin hayatını büyülü şekilde değiştirdiği "She's Funny That Way" adlı komedi, 27. Tokyo Film Festivali'nde yüzleri güldürdü. 13 yıl aradan sonra setlere dönen usta yönetmen Peter Bogdanovich, "Zengin bir Broadway yönetmeni, birlikte olduğu fahişelerin hayatlarını kurtarmaları için para verirse ne olur, bunun komedisini yapmak istedim" diyor. Filmin başrolünde Hollywood starları Owen Wilson ve Jennifer Aniston var.


Film, 27. Tokyo Uluslararası Film Festivali'nin bu son günlerinde yorulan eleştirmenleri bir parça rahatlattı. 13 yıl aradan sonra yönetmenliğe dönen Peter Bogdanovich ve başrolündeki Hollywood starı Owen Wilson'ın gösterim sonrası sahne alarak medyanın sorularını yanıtlama seansı ise Japonların dakiklik sevdası nedeniyle fazla uzun süremedi.

Uçaktan ayağının tozuyla seyircinin karşısına çıkan 75 yaşındaki Bogdanovich yorgun görünse de fazla şikayet etmedi ve Owen Wilson'ın gelişine kadar tek başına soruları yanıtladı. Tokyo'ya daha önce 1970'lerde geldiğini söyleyen ünlü yönetmen, o dönem birlikte olduğu oyuncu Cybill Sheperd'la birlikte Japonya'da film mekanı aradıklarını anlattı. Genç oyuncu Imogen Poots'un oyuncu olmak isteyen bir fahişeyi canlandırdığı filmin senaryosuna da katkıda bulunan Bogdanovich, 1979'da Singapur'da çektiğ “Saint Jack” filmindeki karakteri hatırlatarak, “Fahişeler üzerinden zengin olmaya çalışırken sonuçta onlara para ödeyen bir adamın öyküsünü yıllar sonra geliştirmek istedim. Zengin bir Broadway yönetmeni, birlikte olduğu kadınların kalkındırmak ve hayatlarını kurtarmaları için para verirse ne olur, bunun komedisini yapmak istedim” dedi.

Ünlüler geçidi

Filmde tiyatro yönetmeni rolündeki Owen Wilson'ın yanısıra Jennifer Aniston, Rhys Ifans gibi tanınmış oyuncular da bu karmaşık ilişkiler komedyasında oynuyorlar; hatta ünlü yönetmen Quentin Tarantino da kısa bir rolle sürpriz yapıyor. Büyümeye ve sinemaya dair hüzünlü bir başyapıt olan “The Last Picture Show”da rol verdiği ve dünya vizyonuna çıkardığı Cbyll Sheperd da bu filmde küçük bir rolle karşımızda. Filmin yapımcıları arasında ise Owen Wilson'ı yönetmenle tanıştıran Wes Anderson da var.

Bogdanovich'e, filmin başında üzerine basa basa durulduğu gibi 'kimselerin bir daha dönüp bakmayacağı sıradan adam' rolüne Owen Wilson'ı seçme sebebi sorulduğunda ise salonda gülüşmelerin olması kaçınılmazdı. Nitekim yönetmen “Bu role George Clooney olmazdı. Silik ama zamanla iz bırakan sempatik karakterlerde Owen şahane birisi. Ondan seçtim” deyince, Wilson'a da gülmekten başka seçenek kalmadı. “Yani evet, ben iyiyim bu rollerde” diyerek kekeleyen ünlü aktör, “Ama bakar mısınız, şanslıyım ki rol bulabiliyorum” diyerek espri yaptı.Tokyo'ya ilk kez geldiğini söyleyen Wilson, uzun yol nedeniyle hafif şaşkın görünmesini 'şimdi uçaktan indim, kusura bakmayın" sözleriyle açıklamaya çalışırken sempatikçe gülümsemeye devam etti.

Nazik yönetmenlerle çalışmak ayrıcalık

Film, Woody Allen komedileri tarzında başlasa da çok incelikli bir dil tutturamıyor ama oyuncularının parlaklığıyla eğlendiriyor. Wilson'a gelen sorulardan birisi de Woody Allen ve Bogdanovich gibi yönetmenlerle çalışmanın nasıl olduğuydu. Gayet efendi ve sempatik tavırlarıyla “Bu yönetmenlerin en önemli ortak noktası oyuncuya karşı son derece nazik davranmaları, onlara saygı göstermeleri. Onlarla çalışmak ayrıcalık. Bazı yönetmenler gayet diktatör ve oyuncuya karşı baskılıdırlar. Ama şanslıyım ki yaratıcı olmalarına karşı hiç de egolarını patlatmayan böyle yönetmenlerle çalıştım” diyen Owen Wilson lafını fazla tamamlayamadan söyleşi sona erdi.

(Radikal)
Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir