5 Temmuz 2004 02:19

Fahrenheit'a Çelme

Amerika'da bir sinema zinciri filmi göstermeyi reddetti

Michael Moore'un Altın Palmiyeli belgeseli Fahrenheit 9/11'e atılan çelmelerin ardı arkası kesilmiyor. İlk olarak dağıtımcı problemi yaşayan film Walt Disney, Miramax derken Kanadalı şirket Lionsgate'in sahiplenmesi ve biraz da cesareti ile Amerika'da vizyona girmeyi başardı. Hatta ilk üç günde hasılat rekorları kırdığını Beyazperde.com okuyucuları hatırlar.Ancak gösterime girmesi belgeselle ilgili tartışmaların bitmesini sağlamadı. Amerika'daki büyük sinema zincirlerinden Fridley'in sahibi R.L.Fridley sinema müdürlerine e-mail ile bildirdiği açıklamasında; filmin kendi sinemalarında, Iowa ve Nebraska Eyaletleri'nde gösterilmeyeceğini söyledi. Fridley aldığı kararın gerekçesi olarak; büyük bir savaş içinde olan ülkesinin terörist düşmanlarını yüceltecek ve cesaretlendirecek herhangi bir yapıma destek olunmaması gerektiğini gösterdi. ''Kültürümüzü ve yaşam tarzımızı yıkmaya çalışıp, insanlarımızı öldüren bu barbarları proveke edecek sağcı ya da solcu hiç bir yaklaşıma göz yummayacağız'' diyen sinema patronu, Fahrenheit'la ilgili tartışmaların bitip tükenmeyeceğinin yeni örneği oldu.Özellikle Bush hükümetini gelecek seçimlerde oldukça sarsacak belgeler ortaya seren belgeselle ilgili olumlu ya da olumsuz tartışmalar devam ederken Michael Moore'un başarısı da katlanarak büyüyor. Sinema tarihini altüst ederek rekorlar kıran belgesel ülkemizde de büyük ihtimalle eylül ayında gösterime girecek.
Yorumlar
  • 9/11 Fırtına gibi esiyor 800 salonda 3 günde 23milyon dolar büyük bir rekor. Filmi göstermeyi düşünmeyen sinema zincirinin kesin bush'la bir ilgisi vardır. Ne yazikki bush bu filmle kasım ayındaki başkanlık seçimlerinde büyük hezimete uğrayacak.Bir diğer nokta film önümüzde yıl yapılacak oscar töreninde ne yapacak aday olması kacınılmaz ama ödülü yine moore alırsa bu sefer ağzını bantlayıp ödülü verirler...

  • moore u kımse engelleyemez yüzyılın yeni kahramanı MICHAEL MOORE

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir