7 Eylül 2011 00:00

Fantastik Türkler yeniden beyazperdede

Ankara önümüzdeki günlerde sıra dışı bir film festivaline ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Bu yıl ilk kez düzenlenecek Türk İşi Fantastik Filmler Festivali, ülkemizde bu türe emek verenleri bir araya getirecek.

Başkent Ankara, 23-25 Eylül 2011 tarihleri arasında, Türkiye’deki filmfestivalleri takviminde şimdiye kadar bir benzeri daha yer almamış, sıra dışı bir sinemasal etkinliğe sahne olacak. Türk sinemasının bilimkurgu, korku, gerilim, polisiye, western, kahramanlık fantezisi gibi türlerine çeviren Fantasturka/1’inci Türk İşi Fantastik Filmler Festivali, uzun ve kısametrajlı filmlerden oluşacak yaklaşık 30 filmlik seçkiyi türün ülkemizdeki en önemli ustalarıyla düzenlenecek söyleşilerle perçinleyecek... Festival ayrıca, “yaşayan birer efsane”ye dönüşen bu sanatçıları “Hayat Boyu Başarı Ödülleri”yle onurlandıracak.

Sinemanın Çiko’su
Yeşilçam’a yaklaşık 40 yıl boyunca büyük emekleri geçmiş bulunan yapımcı, yönetmen ve senarist Çetin İnanç’ın da festivale katılacağı belirtildi. 1982 tarihli “Dünyayı Kurtaran Adam (DünyayıKurtaran Adam- Turkish StarWars)” filmiyle efsaneleşen ve meslektaşları arasında “Çiko” lâkabıyla da tanınan 72 yaşındaki bu değerli usta, izleyicilerin de katılımıyla geniş çaplı bir fantastik sinema söyleşisi gerçekleştirecek.

Onur konuğu Barounis
Fantasturka’nın yurtdışı konukları arasında ise Türk filmlerine olan ilgisiyle tanınan ve onları yeryüzündeki diğer sinemaseverlerle buluşturabilmek için 2000’li yılların başlarından bu yana büyük bir çaba gösteren fantastik sinema gönüllüsü Yunanlı Vassilis Barounis bulunuyor. Festivalin onur konuklarından olan Barounis, sağlık sorunları nedeniyle Ankara’daki buluşmaya bizzat katılamayacak ancak salonda kurulacak olan bir “video konferans”sistemiyle festivalde yer alacak.

Emektar sanatçılara vefa
Fantastik Türk sinemasının büyük emekçilerindenmerhum sinema yazarı, sinema tarihi araştırmacısı, karikatürist ve kısa filmci Metin Demirhan’ın hatırasına düzenlenecek olan festivale katılacak olan bütün emektar sanatçılara, şimdiye kadar Türk sinemasına verdikleri unutulmaz emekler için kapanış töreninde birer “Hayat Boyu Başarı Ödülü” sunulacak. 23 EkimCuma günü Ankara- Kızılırmak Sineması’nın 4 numaralı salonundaki filmgösterileriyle başlayacak olan festival, 25 Eylül Pazar akşamı aynı sinema kompleksinin büyük salonundaki ödül töreniyle sona erecek.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir