5 Haziran 2015 15:20

Fas'taki fuhuş sektörünü ele alan film tartışma yarattı

Faslı yönetmen Nebil Ayuş'un Cannes'da gösterilen ama ülkesinde yasaklanan fuhuş konulu filmi "Çok Sevilen" hararetli tartışmalara neden oluyor.

Faslı yönetmen Nebil Ayuş'un Cannes'da gösterilen ama ülkesinde yasaklanan fuhuş konulu filmi "Çok Sevilen" hararetli tartışmalara neden oluyor. Film ülkenin ekonomi ve turizm merkezi Marakeş'te hayatını fuhuştan kazanan kadınların öyküsünü anlatıyor.


Film bu sonbahar aylarında Fas'ta gösterime girecekti ancak filmin cinsel açıdan kışkırtıcı dans ve diyalog sahneleri internete sızdı ve ülkede tartışmalar neden oldu.

Sosyal medyada filmin yapımcılarına yoğun saldırılar olurken, Fransız-Faslı yönetmen ve filmin başrol oyuncusu Lubna Abidar'ın idamını isteyen bir Facebook sayfası da açıldı.

Ülke ikiye bölündü

Filme karşı protestolar da organize edildi ve İslamcı hükümet "ahlaki değerler ve Fas kadınına" zarar verdiği gerekçesiyle filmi yasakladı. Politikacılar da kavgaya katıldılar. Basın da film konusunda ikiye bölündü.

Haftalık dergi Maroc Hebdo "Evet, Fas'ta fuhuş var ama hassas bir konuyu bu tür kışkırtıcı bir tonda ele almak için hiçbir neden yok" diye yazdı. Özel bir gösterime katılan bazı gazete yorumcuları ise, Kuzey Afrika ülkesindeki tartışmalara yol açan filmi memnuniyetle karşıladılar.
Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir