21 Aralık 2010 01:00

Fatih Akın'a Onur Ödülü

Fatih Akın, Nürnberg Türkiye-Almanya Film Festivali'nin 'Onur Ödülü'ne layık görüldü.

Fatih Akın, sinema sanatına katkılarından dolayı Nürnberg Türkiye-Almanya Film Festivali'nin "onur ödülüne" layık görüldü.

Festival organizasyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada Akın'ın, sinema sanatına yaptığı katkılarından ve Alman sinemasına uluslararası alanda önemli bir açılım getirmiş olmasından dolayı onur ödülüne layık görüldüğü belirtildi.

Onur ödülü ile aynı zamanda Akın'ın, Türkiye ve Almanya arasında kültürel köprüler kurma çalışmalarının takdir edildiği kaydedilen açıklamada, "Hala çağdaş kültür kimliğini arayan Almanya, Fatih Akın sayesinde çok kültürlü kimliğini kavramaya ve benimsemeye başlamıştır. Bu, Fatih Akın'ın konuşulmayan ama toplumsal olarak büyük değişimlere yol açan son derece önemli başarısıdır. Onun sanatı, kişiliği ve uluslararası başarısı sayesinde Almanya kendi toplumunun kültürler arası çehresini algılamaya başlamıştır" ifadesine yer verildi.

Akın'ın sanatsal çalışmalarını, kültür ve sanat anlayışını tanıtmak için 17-27 Mart 2011 tarihleri arasında düzenlenecek 16. Nürnberg Türkiye-Almanya Film Festivali kapsamında özel bir program hazırlandığı belirtilen açıklamada, Akın'ın da, filmlerinin gösteriminden sonra sanatsal kariyerini etkileyen filmlerle ilgili bir konuşma yapacağı ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, Nürnberg Türkiye-Almanya Film Festivalinin, her iki ülkenin kültürlerini ve insanlarını buluşturan, uluslararası boyutta ilgi gören Almanya'nın önemli kültürel etkinlikler arasında yer aldığı, Türkiye ve Almanya arasındaki en önemli kurumsal etkinlik olarak görüldüğü kaydedildi.

Nürnberg Belediyesi Kültür Dairesi ile InterForum derneği tarafından düzenlenen festivalin Kültür ve Turizm Bakanlığı, Almanya Dışişleri Bakanlığı, Robert Bosch Vakfı ve Bavyera Eyaleti Başbakanlığı tarafından desteklendiği hatırlatıldı.

16. Nürnberg Türkiye-Almanya Film Festivali programının ocak ayı sonunda açıklanacağı ve Akın'a ödülünün, festivalde düzenlenecek bir törende verileceği bildirildi.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir