4 Eylül 2010 00:00

Ferzan Özpetek ilk 11'de!

Ünlü yönetmen ve senarist, İtalyan sinemasının en güçlü 11. ismi oldu

Yönetmen ve senarist Ferzan Özpetek, İtalyan sinema dergisi 'CIAK'ın İtalyan sinema endüstrisinin en güçlüleri sıralamasında 11. oldu. Geçen yıl aynı listede 47. sırada yer alan Özpetek, 'Serseri Mayınlar' filminden sonra 11. sıraya yükseldi. Derginin yorumunda, İtalya'da 8 milyon 200 bin Eûro'luk hasılat yapan 'Serseri Mayınlar'ın çok sayıda ödül aldığı, Berlin ve Tribeca festivallerinde gösterilmesinin filme prestij kattığı ve filmin 27 ülkeye satıldığı belirtildi.

CIAK, "Halk ile arasında kurduğu hoş dengeden dolayı, 'Serseri Mayınlar' tekrarlanması kolay olmayan bir halk filmi" ifadesini kullandı. Dergi, Özpetek'i, "13 yıllık sinema kariyerinde yaptığı sekiz filmle sadece coğrafi anlamda değil, her anlamda İtalyan sinemasının ufuklarını geliştiren yönetmen" olarak tanımladı.

MÜZİKSEL DAYANAĞI SEZEN AKSU
"İtalyan, dünya müziği, pop ve Türk müziğini çok iyi şekilde harmanlayan yönetmen" olarak gösterilen Özpetek'in esin kaynaklarının başında Sezen Aksu'nun geldiği kaydedildi. "Özpetek'in sinemasındaki müziksel dayanağın ismi; Sezen Aksu" denilen yazıda, "Türk müziğinin tartışmasız divası Aksu, maalesef İtalya'da az tanınıyor" ifadesi kullanıldı.

Almanya ve Avusturya'da büyük ilgi gören 'Serseri Mayınlar', Ekim'de İspanya ve İngiltere'de de gösterime girecek.

Öte yandan CIAK'ın yayımladığı listede İtalyan sinema endüstrisinin en güçlü ismi olarak ilk sırada 'Medusa Film' adlı yapımcı şirketin yönetim kurulu başkanı Giampaolo Letta yer aldı.

Yorumlar
  • SEN VE SENİN GİBİLERİN KIYMETİNİ HİÇ BİR ZAMAN BİLMİYORUZ MALESEF Kİ ELİN İTALYANI SENİ GÖKLERE ÇIKARIRKEN BİZ DE ADINI SADECE SİNEMA İLE İLGİLENENLER BİLİYOR. BU DURUMA ÇOK ÜZÜLÜYORUM. SENİ SEVİYORUM FERZAN.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Vizyondaki Filmler

Vizyondaki yeni filmler
Vizyondaki eski filmler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir