3 Eylül 2011 00:00

Festival coşkusu Venedik'te

Venedik’te festival heyecanı başladı. İlk haberlere göre George Clooney’nin filmi eleştirmenleri ikiye böldü, Roman Polanski’nin filmi ‘Carnage’ sansasyon olarak nitelendi, Madonna da ikinci filmiyle görücüye çıktı.

68. Venedik Film Festivali, önceki gün George Clooney’nin yazıp yönettiği ve başrolünde oynadığı Ides of March adlı film ile açılış yaptı. 10 eylüle kadar devam edecek olan festivalde, bu yıl 22 film Altın Aslan ödülü için yarışacak.

Festivalin açılış töreninde, geçen yılın açılış filmi olan Siyah Kuğu’nun yönetmeni ve jüri başkanı Darren Aronofsky, festivalin açılış filminin yönetmeni için ayrılan koltukta oturmakta olan George Clooney’e tecrübelerini aktardı. Aronofsky, “Bina yeniden dekore edildiği için çok şanslısın. Geçen yıl Natalie Portman ile İtalya Cumhurbaşkanı’nın arasında tam o koltukta otururken, biraz altıma kaçırmış olabilirim. Ama mekân elden geçirilmiş, o yüzden hissedeceğin her türlü nem senden kaynaklanacaktır” dedi.

Eleştirmenler ikiye bölündü
Clooney’nin Ides of March filmi, izleyici ve eleştirmenlerden çeşitli tepkiler aldı. Kimi eleştirmenler filmin “güçlü” olduğunu belirtti ve gelecek yıl Oscar’ların en iddialı filmlerinden biri olacağı öngörüsünde bulundu. Britanya’nın önde gelen gazetelerinden Guardian ise, Ides of March filminin Venedik’ten büyük ödülle döneceği öngörüsünde bulundu. Öte yandan, The Hollywood Reporter filmden “aman aman etkilenmediğini” belirtirken, Time Out filme üç yıldız verdi. Variety ise film hakkında olumlu yorumlarda bulunmamasına karşın Ryan Gosling, Philip Seymour Hoffman ve Marisa Tomei gibi isimlerin güçlü performanslarının filmin en önemli kozu olduğunu vurguladı. Telegraph gazetesinin “kayda değer derecede güçlü olacağa benzeyen Venedik Film Festivali’nin zekâ ürünü ve cüretli açılış filmi” olarak nitelediği Ides of March, Amerika başkanlık seçimlerinde yarışan Vermon valisi Howard Dean’den esinlenen karanlık bir siyasi gerilim. Öte yandan Clooney “Kanımca Ides of March politik bir film değil. Bu film ahlak ve belirli bir amaç için ruhunuzu satmayı göze alma konularını işliyor” dedi.

Clooney Altın Aslan’ı bekliyor

Irak Savaşı ve Darfur katliamı karşıtı açıklamaları ile politik kimliğini belli etmekten çekinmeyen Clooney, siyasete atılmayı düşünmediğini belirtti.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir