13 Mayıs 2003 23:41

Festival Heyecanı Başlıyor

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV)tarafından 13 - 28 Nisan 2002 tarihleri arasında düzenlenecek olan 21. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nin Ulusal Yarışma Jürisi belirlendi. Jüri'nin başkanlığını, yönetmen Erden Kıral yapacak. Jüri'de Türkiye'den yer alan diğer isimler ise; oyuncu Mehmet Aslantuğ, Anadolu Üniversitesi, İletişim Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Naci Güçhan, ve oyuncu Yelda Kaymakçı Reynaud olacak. Ulusal Yarışma Jürisi'nin bu yılki yabancı üyesi ise, Montreal Film Festivali Direktörü Danièle Cauchard. Bu yıl Ulusal Yarışma'ya katılmak isteyen Türk filmlerinin 1 Şubat 2002 Cuma akşamına kadar, Festival Merkezi'ne (İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı, İstiklal Cad. No: 146, Kat: 2, Beyoğlu) başvurmaları gerekiyor. Yarışma yönetmeliği ve doldurulacak başvuru formları, Festival'in İnternet sitesinden (www.istfest.org); Festival Merkezi'nden veya SESAM'dan temin edilebilir. 21. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde Ulusal Yarışma'ya katılacak filmlerin değerlendirilmesi sonucunda, Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı tarafından Yılın En İyi Türk Filmi ile Yılın En İyi Yönetmeni'ne 25'er milyar TL'lik para ödülleri verilecek. Bu ödüllerden başka, Ulusal Yarışma Jürisi'nin seçeceği En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Kadın Oyuncu'ya onursal nitelikte birer ödül verilecek. Ulusal Yarışma Jürisi, bu dört ana ödülün yanısıra, yönetmenlik ve oyunculuk dışında herhangi bir dalda (senaryo, görüntü, kurgu, müzik vs.) üstün başarı göstererek sinema sanatına katkıda bulunan bir kişiye, Jüri Özel Ödülü de verebilecek. Ayrıca, Festival'in sponsorlarından Efes Pilsen de, Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) Jürisi tarafından seçilecek Türk filminin yönetmenine, Onat Kutlar'ın anısına, bir sonraki filminin yapımında kullanılmak üzere 30.000 dolarlık bir para ödülü verecek.
Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  • 7 Aralık vizyondaki filmler 7 Aralık vizyondaki filmler

   Sinema salonlarında bu hafta 5'i yerli, 8 film vizyona girecek. Haftanın öne çıkanları Şampiyon, Don Kişot'u Öldüren Adam ve Son Çıkış.

  • Yüzyılın Casusu Çiçero’dan yeni fragman Yüzyılın Casusu Çiçero’dan yeni fragman

   Serdar Akar’ın yönettiği, Erdal Beşikçioğlu ve Burcu Biricik’in başrolü paylaştığı film, 2. Dünya Savaşı’nın kaderini değiştiren Çiçero’nun gerçek hayat hikayesini konu alıyor.

  • Filmlerdeki çekim hataları Filmlerdeki çekim hataları

   Milyonlarca dolar harcanan Hollywood yapımlarındaki hatalı sahneler, dikkali izleyicilerin gözünden kaçmadı!

  • Hababam Sınıfı yeniden çekiliyor Hababam Sınıfı yeniden çekiliyor

   Türk sinemasının unutulmaz filmlerinden Hababam Sınıfı yeniden çekiliyor. Altan Erkekli’nin Mehmet Hoca olarak kamera karşısına geçtiği filmin çekimleri geçen hafta başladı.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir