13 Mayıs 2003 23:41

Festival Sona Erdi

21. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nin Ödül Töreni ve Kapanış Galası 27 Nisan Cumartesi gecesi, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda gerçekleştirildi.21. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nin Kapanış Töreni'nde bu yıl, filmleri "Ustalara Saygı" adlı bölümde gösterilen, İtalyan yönetmen Nanni Moretti ile, İngiliz yönetmen Stephen Frears festival'in Onur Ödülü'nü aldılar. Bu yıl festival'in Yaşam Boyu Başarı Ödülü'nü 40 yılı aşkın bir süredir birbirinden ilginç yapıtlara imza atan Gürcü yönetmen Otar İosseliani İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nın Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Eczacıbaşı'dan aldı. Uluslararası Yarışma'da Altın Lâle Ödülü'nü, Hollandalı yönetmen Ineke Smits'in "Magonia / Magonya" adlı filmi kazandı; ödülü yönetmenin kendisi aldı. Jüri Özel Ödülü ise Bulgar yönetmen Iglika Triffonova'nın "Prismo do Amerika / Amerika Mektubu" adlı filmine verildi; ödülü Iglika Triffonova aldı. Ulusal Yarışma'da "Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı Yılın En İyi Türk Filmi" ödülünü Ümit Ünal'ın ilk uzun metrajlı filmi "9" kazandı. Ödülü filmin yapımcısı Haluk Bener aldı. 21. ULUSLARARASI İSTANBUL FİLM FESTİVALİ ÖDÜLLERİ DUYURUSU
ULUSLARARASI YARIŞMA
İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 21. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nin Jerry Schatzberg (ABD) başkanlığında, Estela Bravo (ABD), Hayashi Kanako (Japonya), Marco Müller (İtalya), Işıl Özgentürk (Türkiye), Dan Wolman (İsrail) ve Derviş Zaim'den (Türkiye) oluşan Uluslararası Altın Lâle Jürisi,* ALTIN LÂLE Ödülü'nü, "bize hayallerimizi, uzak ufukları ve düşlerimizi hatırlattığı için; güzel fotoğrafları ve hikayeleri için" Hollandalı yönetmen Ineke Smiths'in, "MAGONIA / MAGONYA" adlı filmine; * JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ'nü, "ölüm ve yaşam arasındaki ince çizgide bize dostluk ve şarkılar sunduğu için" Bulgar yönetmen Iglika Triffonova'nın "PRİSMO DO AMERİKA / AMERİKA MEKTUBU" adlı filmine verme kararı almıştır.ULUSAL YARIŞMA21. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nin Erden Kıral başkanlığında, Mehmet Aslantuğ, Danièle Cauchard, Prof. Dr. Naci Güçhan ve Yelda Reynaud'dan oluşan Ulusal Yarışma Jürisi,* YILIN EN İYİ TÜRK FİLMİ olarak, "sıradan insanların gündelik ilişkilerindeki iki yüzlülüğü alışılmadık bir görsel dille başarıyla yansıttığı için" Ümit Ünal'ın yönettiği "9" adlı filmi;* YILIN EN İYİ YÖNETMENİ olarak, "yabancılaşmayı yaşayan günümüz bireyinin çıkmazını yalın bir dille yansıttığı için", "Yazgı" ve "İtiraf" adlı filmlerin yönetmeni ZEKİ DEMİRKUBUZ'u seçmiştir.Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı, Yılın En İyi Türk Filmi'ne ve Yılın En İyi Yönetmeni'ne 25'er milyar TL. para ödülü vermiştir.
Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  • Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu

   Latin yıldız Jennifer Lopez, son filmi Second Act’te yer alan sevişme sahneleriyle ilgili konuştu: “Bunu uzun zamandır yapıyorum.”

  • Bird Box’tan ikinci fragman geldi Bird Box’tan ikinci fragman geldi

   Oscar ödüllü Sandra Bullock’un başrolünü üstlendiği, Netflix yapımı Bird Box’tan ikinci fragman geldi.

  • Rocky Balboa’yla efsane yükseliyor Rocky Balboa’yla efsane yükseliyor

   Michael B. Jordan, üç kez Oscar adayı Sylvester Stallone ve Tessa Thompson’ın ilk filmdeki rollerine geri döndüğü, Adonis Creed’in hikayesinin bu yeni bölümünde, genç boksörün yeni kavuştuğu şöhret, aile, babasının mirası ve şampiyon olmak için sürekli mücadelesi söz konusuyken, ringde ve ring dışındaki hayatı anlatılıyor.

  • ‘Araf 2’ için geri sayım başladı ‘Araf 2’ için geri sayım başladı

   2006 yılında vizyona giren Biray Dalkıran’ın yazıp yönettiği korku gerilim filmi “Araf”; 12 yıl aradan sonra geri dönüyor.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir