1 Nisan 2013 00:00

Festivalde bugün

32. İstanbul Film Festivali tüm hızıyla devam ediyor.

32. İstanbul Film Festivali tüm hızıyla devam ediyor. Festivalde bugün 20. yüzyılın önemli düşünürlerinden, “kötülüğün sıradanlığı”nı ifşasıyla dünyayı sarsan Hannah Arendt’in yaşamının bir bölümünü konu alan Hannah Arendt, Berlin’den sonra İstanbul Film Festivali’nde gösterilecek.


Yeni Alman Sineması’nın öncülerinden feminist yönetmen Margarethe von Trotta’nın bu son filminin Atlas Sineması saat 19.00’daki gösterimine, filmde Hannah Arendt’i canlandıran ünlü Alman oyuncu Barbara Sukowa katılıyor. Sukowa, gösterimin ardından izleyicilerin sorularını da cevaplayacak.


Boşnak oyuncu Mustafa Nadarevic, başrolünde yer aldığı Goran Paskaljevic’in Oscar adayı filmi Gün Doğarken’in bugünkü gösterimine de katılıyor. Belgrad’ta yaşayan emekli bir müzik öğretmenin kendini keşfetme hikâyesini izleyip, ardından Nadarevic’e sorularını yöneltmek isteyen sinemaseverler Nişantaşı Citylife City’s Sinemaları’nda saat 19.00’da gerçekleşecek gösterimi kaçırmasın.

Festivalde dün


Festival takipçilerinin gündemindeki en önemli etkinlik dün Emek Sineması’nın önünde yapılan alternatif festival açılışıydı. Emek Sineması’nın yıkımını protesto amaçlı sinemanın önünde toplananlar, 28 yıl İstanbul Film Festivali’ne ev sahipliği yapmış tarihi sinemanın içine girdi. Festival süresince Emek’e destek gösterileri sürecek.

Dün Nişantaşı Citylife City’s Sinemaları’nda Bille August, yönetmenliğini üstlendiği Lizbon’a Gece Treni filminin gösterimine katıldı. Gösterimden önce kısa bir konuşma yapan August, filmin Türkiye’deki galasına katılmaktan dolayı çok heyecanlı olduğunu belirtti. August, 1970’lerin faşist diktatör Salazar Lizbon’unda geçen bu arkadaşlık, ihanet, baskı ve devrim hikâyesini beyazperdeye aktarırken yaşadığı en zor anın hikayenin ne kadarını aktarması gerektiği konusundaki karar sürecinin olduğunu söyledi.


Sırbistan’ın Oscar adayı Gün Doğarken’in Feriye Sineması’ndaki gösterimi, filmin başrol oyuncusu Mustafa Nadarevic’in katılımıyla yapıldı. Emekli bir müzik öğretmenin, bulunan eski bir kutunun içindekiler yüzünden alt üst olan dünyasını izlediğimiz filmin sonunda seyirciler duygulu anlar yaşadı. Filmin gerçek bir hikâyeden esinlendiğini söyleyen ve konuşurken duygulanan oyuncu, filmde gösterildiği gibi, Sırbistan’da soykırımın hatırlanmamasının doğru olup olmadığı sorusu üzerine filmin çekilmemesi için baskı gördüklerini anlattı. Filmden sonra, kampın bulunduğu alana bir anıt yapılacağını da sözlerine ekledi.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir