1 Temmuz 2013 00:00

Festivale damga vurdu

Türk filmi Zerre, Moskova Film Festivali'nde en iyi film seçildi.

Türk filmi "Zerre" Uluslararası Moskova Film Festivali’nde "En iyi film", Türk oyuncu Jale Arıkan da "En iyi kadın oyuncu" seçildi.


Moskova’daki 35’inci Uluslararası Film Festivali, kapanış töreni ile sona erdi. Büyük ödül ’Altın Aziz George heykeli’, Erdem Tepegöz’ ün yönettiği sosyal drama filmi ’Zerre’ ye verildi. Festivalin kapanış töreni eski adı "Puşkin" olan başkent Moskova’daki Rusya sinema salonunda yapıldı. Törende Erdem Tepegöz ün yönettiği "Zerre" en iyi film ödülünü alırken filmde "Zeynep" karekterini canlandıran Jale Arıkan da en iyi kadın oyuncu ödülüne layık görüldü.

Mohsen Mahbalbaf’ın başkanlığındaki jürinin bu kararı tamamen sürpriz oldu. Sinema eleştirmenlerinin büyük bir bölümü büyük ödül olan altın heykelciği Konstantin Poluşanskov un siyah- beyaz filmi "Rol"ün ya da Diederik Ebbinge’nin Hollanda yapımı olan "Matterhorn" adlı filminin alacağını düşünüyordu. "Matterhorn", "Seyirci sempati ödülünü" alırken Puluşanskov’un filmi ödülsüz kaldı.

En iyi Erkek oyuncu ödülü Rus aktör, Andrey Bogatırev in "Juda" filmindeki rolünden dolayı Aleksey Sevçenko’ ya verildi.

En iyi yönetmen ödülü ise konusu Güney Kore’de geçen "Lübnan duyguları" adlı filmiyle Chong Enhen’e verildi. Jüri özel ödülünü ise fail ve kurbanının karmaşık ilişkilerinin konu edildiği, yönetmenliğini Tatsusi Oomori nin yaptığı "Veda Vadisi" aldı.

Kısa Film dalında ödül "Elfler Kalesi" filmi ile Rustem İlyasov’a verildi. Film fantazi karakterler çizen ve gerçek hayat ile hayal dünyasını birbirine karıştıran bir sanatçının yaşadığı krizleri konu alıyor. Festivalin Belgesel dalındaki ödülünü ise Polonyalı yönetmen Pavel Lozinskiy, "Baba ve Oğul" filmi ile aldı. Filmin kahramanı Pavel’in kendisi ve ünlü bir belgesel rejisörü olan babası Marsel. Filmde baba Marsel’in Paris’e annesinin küllerinin gömülü olduğu yere ziyareti anlatılıyor.


Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir